Kraje Babiše neposlechnou. Některé očkovaným zaměstnancům dva dny volna nedají

Jak se postavit k výzvě premiéra Andreje Babiše (ANO), aby samosprávy motivovaly své zaměstnance k očkování proti covidu-19 prostřednictvím dvou dnů volna, krajské a městské úřady teprve analyzují. Některá hejtmanství, například jihomoravské, liberecké nebo středočeské, už ale avizovala, že k tomuto kroku nepřistoupí.

Andrej Babiš

Mimo jiné to odůvodňují tím, že to je nesprávné vůči jiným nebo že jejich zaměstnanci již mají k dispozici několik dnů zdravotního či sociálního volna, které mohou po očkování využít. Vyplynulo to z ankety ČTK mezi zástupci samospráv.

Dva dny placeného volna pro státní zaměstnance, kteří letos byli nebo budou očkovaní proti covidu, schválila vláda minulý týden. Podle Babiše budou mít na volno nárok jen zaměstnanci organizací, které má vláda v kompetenci, což se týká například policistů, vojáků, hasičů a zdravotníků. Část nemocnic ale zřizují kraje, které mají i školy nebo domovy seniorů, stejně jako některá města. Kabinet proto vyzval kraje a další zřizovatele, aby učinily totéž v případě svých institucí.

Liberecký kraj dvoudenní volno pro úředníky po očkování ale navrhovat nebude. "Vláda vymyslela úlevu v situaci, kdy za poslední dva roky dramaticky zadlužila stát. Volno by ze svých daní navíc zaplatili běžní pracující, podnikatelé a firmy, kterým žádnou podobnou úlevu vláda nedá," řekl ČTK liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). O volnu ale podle zjištění ČTK uvažují například v České Lípě a nevylučuje to ani magistrát v Jablonci nad Nisou.

Zaměstnanců středočeského krajského úřadu se dva dny volna také týkat nebudou, protože už nyní mohou využít pět dnů zdravotního volna, řekla mluvčí hejtmanství Martina Kemrová. Pokud jde o krajské příspěvkové organizace, bude záležet na jejich vedení.

Na výzvu ohledně dvou dnů volna pro očkované zaměstnance nepřistoupí ani Jihomoravský kraj a tamní města, jako například Kyjov nebo Hodonín. "Lidé se očkují proto, aby chránili sebe a své blízké před nákazou, ne proto, aby se mohli ulít z práce. Navíc je to benefit, na který dosáhnou jen někteří," uvedl mluvčí radnice v Kyjově Filip Zdražil.

Dva dny volna očkovaným zaměstnancům zatím neposkytne ani Zlínský kraj, rozhodli krajská rada a ředitel krajského úřadu, uvedl hejtman Radim Holiš (ANO). Podle kolektivní dohody mají zaměstnanci úřadu nárok na tři dny zdravotního volna, upozornil zlínský hejtman.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (3PK/ČSSD) nepovažuje návrh vlády za motivační. "Pravděpodobně jde spíše o předvolební přístup. Dohodli jsme se, že k tomu nebudeme vyzývat ředitele úřadu ani příspěvkových organizací. Zdá se nám, že to není úplně efektivní způsob, jak motivovat lidi k očkování," uvedl Netolický.

Plzeňský kraj o věci zatím nejednal. Není to rozhodnutí politiků, ale ředitele krajského úřadu, který má dovolenou, řekla ČTK mluvčí kraje Martina Kurfirstová. Jasno bude v úterý.

S volnem pro zaměstnance po vakcinaci zatím nepočítají ani krajská města Brno nebo Liberec. "Nebylo by to fér vůči všem dalším zaměstnaným lidem, kteří nemají tak vysoké benefity jako ve veřejné správě," řekl liberecký primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj). Podle něj mají úředníci na libereckém magistrátu pět týdnů dovolené a k tomu až devět dnů takzvaného sociálního volna.

"Dva dny volna jako motivace k očkování pouze pro některé zaměstnance mi nepřijde jako správný postup. Respektovali bychom to za předpokladu, že by byl zachován pro všechny stejný přístup, například formou vydaného zákona," uvedl hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS a STO). Doplnil, že kraj podporuje očkování a je ochoten ho zajistit občanům co možná nejjednodušším a nejdostupnějším způsobem, ale tak, aby nebyl porušován rovný přístup vůči všem zaměstnancům i zaměstnavatelům.

Moravskoslezský krajský úřad zjišťuje, zda je opatření pro jeho příspěvkové organizace nutné a jaký by mělo finanční a provozní dopad. Většina krajských organizací jsou sociální zařízení, školy a nemocnice. "Právě zaměstnanci těchto organizací patří do skupiny osob, které už jsou v případě zájmu naočkované, patřily už od začátku roku do prioritních skupin pro vakcinaci," uvedl ředitel úřadu Tomáš Kotyza. Konečné rozhodnutí podle něj padne zhruba příští týden na základě zmiňované analýzy v jednotlivých krajských organizacích.

Zaměstnanci děčínského magistrátu mohou v případě, že jim bude po očkování nevolno, využít pět dnů takzvaného indispozičního, placeného volna. O dalších dvou dnech navíc bude město podle děčínského primátora Jiřího Anděla (ANO) jednat s odbory a tajemníkem. "My máme prakticky velkou proočkovanost, nepotřebujeme nikoho moc motivovat, ale pokud to bude obecný trend, tak se k tomu přidáme," doplnil. Chce nejprve zjistit, co by dva dny dovolené navíc obnášely, dodal.

Turnov zatím neví, jak se k výzvě vlády o dvou dnech očkovacího volna pro zaměstnance městského úřadu a dalších zřizovaných organizací postaví. Tajemnice úřadu Eva Honzáková uvedla, že zatím mají k dispozici jen nejasné usnesení vlády s odkazem na materiál, který ale nelze veřejně dohledat. "Takže budeme čekat, zda nám bude poskytnuta nějaká další informace," podotkla.

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je šest mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Na Kanárské ostrovy dorazil premiér, sopka masivně chrlí lávu

20.09.2021 15:28 Na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, evakuovali kvůli nedělní erupci sopky…

Policie opět navrhuje obžalovat premiéra Babiše

20.09.2021 20:57 Pražští kriminalisté dnes předali doplněný vyšetřovací spis v dotační kauze Čapí hnízdo Městskému…

Zeman nadále zůstává v nemocnici. Jde o jeho nejdelší hospitalizaci

20.09.2021 19:46 Prezident Miloš Zeman i dnes zůstával v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice v Praze.…

Vláda chce těsně před volbami zmrazit platy politiků

20.09.2021 15:53 Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. Dnes…

Česko poskytne Afghánistánu 75 milionů korun

20.09.2021 15:46 Česká republika poskytne Afghánistánu humanitární pomoc 75 milionů korun. Na dnešním zasedání to…

Babiš chce nechat rozhodnutí o minimální mzdě na příští vládě

20.09.2021 14:26 Aktualizováno Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Vyšetřovací komise k Bečvě doporučila inventarizaci a digitalizaci výpustí…

20.09.2021 12:40 Aktualizováno Zahájení celorepublikové inventarizace a digitalizace kanalizačních soustav, především těch s…

Poslanci budou řešit Zemanovy stížnosti na BIS

20.09.2021 10:44 Stálá sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) ve čtvrtek z vlastní…

Přísaha stáhla z voleb kvůli lustračnímu osvědčení dva kandidáty

20.09.2021 08:13 Hnutí Přísaha Roberta Šlachty stáhlo z kandidátních listin pro sněmovní volby dva kandidáty, kteří…

Rok od otravy řeky Bečvy. Vyšetřovat vědce, který rozporuje znalecký…

19.09.2021 22:01 Aktualizováno Místopředseda sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečva Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje za…

Klaus v nemocnici absolvoval kontrolu a navštívil Zemana

19.09.2021 17:44 Bývalý prezident Václav Klaus dnes navštívil Ústřední vojenskou nemocnici, kde byl do pátku…

Související:

Právě se děje

reklama