Kraje vyzvaly vládu, ať obnoví činnost Ústředního krizového štábu

Asociace krajů vyzvala dnes na videokonferenčním jednání se zástupci vlády k obnovení činnosti Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) kvůli situaci kolem covidu-19. ČTK to po jednání řekl místopředseda asociace a hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD).

Jiří Běhounek v diskuzi s Andrejem Babišem a Adamem Vojtěchem
doporučujeme

Pro návrh podle něj hlasovalo deset hejtmanů, tři se zdrželi. K aktivaci krizového řízení vyzývají opoziční strany i koaliční sociální demokraté, proti je premiér Andrej Babiš (ANO), podle kterého je dostačující činnost vládní rady pro zdravotní rizika.

Běhounek uvedl, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) prezentoval zástupcům krajů data ohledně nákazy, ale také predikce a modely. "Nejsou vůbec příznivé a někteří hejtmani přišli s návrhem, že by se měly začít řešit záležitosti krizového řízení. Vyústilo to v návrh na obnovení činnosti krizového štábu a deset hejtmanů hlasovalo pro, tři se zdrželi," řekl ČTK Běhounek. Prahu zastupoval náměstek, který hlasovat nemohl, dodal.

Vojtěch podle Běhounka na jednání na návrh nijak nereagoval. Běhounek uvedl, že na videokonferenci se probírala řada dalších technických věcí. "Jak zajistit, když se situace bude dále vyvíjet, činnost v našich nemocnicích, odběrová místa, otázky fungování kontaktů a spojení na centrální řídicí tým. My řešíme pragmatické a praktické otázky tak, aby to fungovalo, abychom toho udělali co nejvíc. Ale jsou situace, kdy už nemáme jako hejtmani kompetence," dodal.

Na zřízení krizového štábu se naposledy neshodla vláda v pondělí, podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) narazili sociální demokraté na nesouhlas koaličního partnera hnutí ANO. Babiš v pondělí uvedl, že svolání štábu "není na stole", protože funguje rada pro zdravotní rizika, ve které jsou zastoupeni všichni zainteresovaní ministři.

Hamáček byl na jaře druhým šéfem krizového štábu. Na jeho působení v čele štábu postavila ČSSD svou kampaň před říjnovými krajskými volbami. Podle některých vyjádření opozice se nyní Babiš obává, aby ho v závěru předvolební kampaně Hamáček nezastínil. Hamáček dnes odmítl, že by o svolání ÚKŠ usiloval kvůli reklamě. "Já na rozdíl od některých kolegů považuji politiku jako službu, ne jako marketing. ÚKŠ je poradní orgán vlády, nesedí v něm ministři, ale náměstci a experti. Doporučuje a koordinuje. Vláda pak přijímá strategická rozhodnutí. To je postup v době krize," napsal dnes na twitteru.

ÚKŠ byl v souvislosti s epidemií nového typu koronaviru ustanoven v polovině března přes původní Babišův nesouhlas. Nouzový stav vláda kvůli epidemii vyhlásila 12. března, krizový štáb byl zřízen o tři dny později. Činnost ukončil k 11. červnu. Původně kabinet změnil pravidla, aby štáb mohl vést tehdejší náměstek ministra zdravotnictví a nynější vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula, po dvou týdnech se vedení ujal Hamáček.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

STAN chce, aby se o koronaviru jednalo ve Sněmovně pokaždé

26.01.2021 12:45 V Česku loni do konce 51. týdne zemřelo zhruba o 13 procent více lidí než za stejné období roku…

Mimořádná schůze ve čtvrtek projedná návrh odškodňovacího zákona

26.01.2021 12:44 Poslanci opoziční TOP 09, ODS a KDU-ČSL chtějí na mimořádné schůzi Sněmovny ve čtvrtek projednat…

Lidovci chtějí placené volno pro doprovod rodičů na očkování

26.01.2021 12:21 Lidovci požádají premiéra Andreje Babiše (ANO), aby lidem, kteří doprovázejí na očkování proti…

Hanzel tvrdí, že ho Volný při řízení schůze Sněmovny napadl

26.01.2021 11:44 Místopředseda Sněmovny Tomáš Hanzel (ČSSD) je přesvědčen o tom, že ho nezařazený poslanec Lubomír…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama