KSČM nestrávila vystoupení Pompea v Česku, nelíbí se jí výroky o Rusku a Číně

Vedení KSČM, která ve Sněmovně toleruje menšinovou vládu ANO a ČSSD, kritizuje vystoupení amerického ministra zahraničí Mikea Pompea při jeho návštěvě v Česku. Podle komunistů se Pompeo snaží vtáhnout Česko do obchodní války USA proti Rusku a Číně, v zájmu země ale není vystupovat proti těmto státům.

Mike Pompeo v Praze
doporučujeme

KSČM dnes také vyzvala premiéra Andreje Babiše (ANO), aby zveřejnil, zda vůči Pompeovi učinil nějaké sliby ohledně stavby nového jaderného bloku v Dukovanech nebo budování mobilních sítí 5G. Pompeo vyzýval, aby se do těchto projektů nezapojovaly ruské a čínské firmy.

Podle komunistů měla Pompeova návštěva ukázat Česko jako zemi, která bezvýhradně sdílí názory Spojených států. "KSČM prohlašuje, že není ani bezpečnostním ani ekonomickým zájmem České republiky zapojit se do obchodní války vyhlášené americkým ministrem proti Čínské lidové republice a Ruské federaci. Naopak, vyhlášení konfrontace těmto dvěma světovým velmocem, stálým členům Rady bezpečnosti OSN, výrazně zhorší bezpečnostní situaci a nestabilitu ve světě a tím i České republiky," uvedla strana v tiskové zprávě o jednání svého výkonného výboru.

Vedení komunistů také kritizovalo Pompea za jeho upozornění, že by zapojení Ruska a Číny do dostavby Dukovan oslabilo českou národní bezpečnost. "Vyzýváme Andreje Babiše, jako hlavního vyjednavače, aby české veřejnosti sdělil a vysvětlil konkrétní výsledky návštěvy amerického ministra. Zda byly dojednány konkrétní komerční projekty, k jakému postupu zavázal Českou republiku v otázce dostavby jaderné elektrárny Dukovany a mobilních sítí páté generace," uvedli.

KSČM odmítla také projekt Trojmoří, který je polskou iniciativou rozšířeně spolupráce zemí ve východní části Evropské unie. Podle komunistů je projekt snahou USA prosazovat své energetické a vojenské zájmy v Evropě a pro regionální spolupráci je dostatečným formátem visegrádská čtyřka, kterou tvoří Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko.

Kriticky se komunisté postavili rovněž k vystoupení předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS), který Pompeovu návštěvu označil za ocenění činnosti horní komory a jejích postojů v zahraniční politice. Podle KSČM to ukazuje na nedostatek Vystrčilovy sebereflexe.

zdroj: YouTube

Pompeo v Senátu přednesl projev, poté diskutoval se senátory. Vystoupení amerických ministrů zahraničí či jiných členů vlády v českém Parlamentu nejsou obvyklá. Z vrcholných amerických politiků naposledy v Senátu vystoupil v roce 2018 tehdejší předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Bolševické zlo vítězí. Vraždy na železné oponě justici netrápí,…

23.09.2020 16:35 KOMENTÁŘ - Spravedlnost pláče, do duší pozůstalých se zavrtal zmar a bezmoc. Naopak bolševické,…

Vláda projedná kurzarbeit v pátek, koalice našla shodu. Bude se řešit i…

23.09.2020 15:53 Aktualizováno Vláda bude v pátek znovu projednávat pravidla kurzarbeitu. Koaliční strany se dnes dohodly na jeho…

V Senátu se snesla kritika na finanční správu: Je represivní, v…

23.09.2020 14:47 Aktualizováno Finanční správa by podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) měla k plátcům daní přistupovat…

Mohlo by být až 6000 nakažených denně, varuje Hamáček. Krizový štáb řešil…

23.09.2020 13:55 Ústřední krizový štáb se dnes dohodl na posílení mobilních volebních komisí, aby mohly obsloužit až…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama