KSČM nevidí důvod pro další prodlužování nouzového stavu

Komunisté nevidí důvod pro další prodloužení nouzového stavu. Vláda nesplnila podmínky KSČM pro předchozí hlasování ve Sněmovně, strana tedy neuvažuje o definování nových, za kterých by žádost vlády mohla podpořit. Na tiskové konferenci ve Sněmovně to po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) řekl předseda KSČM Vojtěch Filip.

KSČM
doporučujeme

Společně s šéfem komunistických poslanců Pavlem Kováčikem o postoji dnes informoval i prezidenta Miloše Zemana. Hamáček očekává jednání s komunisty i dalšími stranami. Kdyby se nouzový stav neprodloužil, byla by to katastrofa, uvedl. Aktuálně platí do 14. února.

Vláda podle Filipa nepřijala žádná opatření, která by dovolila, aby se do škol vrátilo více žáků a aby se občanům umožnilo navštívit zimní střediska. Tím komunisté podmiňovali své hlasy pro předchozí rozhodování o prodloužení stavu nouze. "Setrval jsem na stanovisku, které bude projednávat výkonný výbor v pátek, s tím, že dostatečně dopředu oznamuji předsedovi a místopředsedovi vlády, že ten náš souhlas nemohou v příštím týdnu, pokud se na tom shodne náš výkonný výbor, očekávat," uvedl Filip.

Hamáček novinářům řekl, že ohledně nouzového stavu zatím dohoda není. "Pan Filip nás informoval, že nemá zatím hlasy KSČM na podporu prodloužení nouzového stavu. Očekávám, že se bude ještě jednat, budeme ještě jednat i s dalšími politickými stranami," uvedl. Neprodloužení nouzového stavu by považoval za katastrofu a "víceméně recept na kolaps zdravotnictví".

"Ochota k jednání byla, ale bez toho, abychom viděli realizaci uzavřených dohod, nemáme žádný důvod, abychom předkládali nové požadavky a věřili tomu, že budou splněny," dodal Filip.

Poslanec TOP 09 Vlastimil Válek na večerní tiskové konferenci uvedl, že on sám si dovede představit, že by prodloužení nouzového stavu podpořil. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) by ho ale musel přesvědčit, že prodloužení nouzového stavu využije ke zlepšení epidemické situace. Podle Válka totiž nouzový stav trvá několik měsíců, situace se ale znovu zhoršuje. Poslanec KDU-ČSL Vít Kaňkovský poznamenal, že takzvaný Anticovid tým ODS, lidovců a TOP 09 bude o postoji k nouzovému stavu debatovat v pondělí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DOKUMENT: Pandemický zákon schválen. Jaké pravomoci dostane ministerstvo…

26.02.2021 14:43 Vybrané body takzvaného pandemického zákona, který dnes schválila Sněmovna v senátním znění.

NSS zrušil verdikt soudu, který zrušil čtyři opatření

26.02.2021 13:16 Nejvyšší správní soud (NSS) dnes zrušil rozsudek Městského soudu v Praze, kterým soud loni na jaře…

Vláda by podle Sněmovny měla vyhlásit nový nouzový stav

26.02.2021 12:49 Aktualizováno Opoziční strany žádají, aby vláda v případě, že cítí takovou potřebu, vyhlásila nový nouzový stav…

ČSSD chce "obětovat březen". Nebrání se ani uzavření průmyslu

26.02.2021 12:18 Ministři ČSSD chtějí prosazovat odvážná a účinná opatření proti koronaviru, uvedla dnes strana v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama