Jak uctít památku Karla Gotta? Kubera má nový nápad

Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) se v rozhovoru pro ČT24 vyjádřil k otázce, komu má stát vzdát hold pohřbem se státními poctami. Mluvilo se i o tom, zda Praha volí správný postup, když vypoví partnerskou smlouvu s hlavním městem Číny. Nelíbí se jí článek, ve kterém Praha uznává politiku jedné Číny, což podle radních do takových smluv nepatří.

ODS
doporučujeme

Kubera by smlouvu s tímto článkem nepodepsal, ale celou smlouvu za špatnou nepovažuje. „Pokud si na tu smlouvu pamatuji, obsahuje celkem běžné věci o kulturní, sportovní spolupráci. Ta klauzule se tam neměla vůbec dostat. Nepůjde jen vypustit článek s tím, že by zbytek smlouvy platil,“ řekl v rozhovoru pro ČT24.

Praha vypovídá smlouvu s Pekingem a čínský velvyslanec s nimi nekomunikuje. Kubera tvrdí, že jeho zkušenost v komunikaci s ním byla vždy dobrá.

V rozhovoru došlo i na slova ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD), který řekl, že čínský velvyslanec umí lhát. Velvyslanec popřel, že by Čína nechtěla, aby jezdily české umělecké soubory do Číny, ale že naopak ony nechtěly do Číny. „To ale velvyslanec tvrdí kvůli reportu do Číny, právě aby nebyl odvolán,“ reagoval Kubera.

Praha nechce deklarovat podporu autoritářskému režimu. Odstraněním článku ve zmíněné smlouvě dává najevo, že jsou v Číně porušována lidská práva. „To s tím úplně nesouvisí. Politiku jedné Číny uznávají mnohé státy světa. Já na to mám teorii, že když je politika jedné Číny, tak cesta na Tchaj-wan není nic proti ničemu, protože člověk jede do Číny. Až pojedu na Tchaj-wan přes Čínu, klidně tam čínským představitelům řeknu, že se tam porušují lidská práva, to mi problém nedělá,“ vysvětlil předseda Senátu.

Na řad se dostalo i téma, kdo má dostat státní pocty ze zesnulých umělců. „Kdybych o tom rozhodoval já, uspořádal bych megakoncert v O2 aréně, kde by vystoupili všichni Gottovi kamarádi z branže, a výtěžek by byl věnován na léčení leukémie u dětí,“ řekl Kubera.

Kuberovi se nelíbí spor mezi předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským a prezidentem Milošem Zemanem, kvůli pohřbu. Spor nastal kvůli rozdílným názorům na pohřeb se státními poctami pro Chramostovou.

Kubera okomentoval i to, že bývalý ministr zdravotnictví za ČSSD a někdejší středočeský hejtman David Rath nastoupil k výkonu trestu do věznice v Teplicích. „Je to zajímavý okamžik, že Rath nenastoupil v Praze, jak všichni čekali. Líbí se mi to jako vtip, že přišel do vězení jinými dveřmi. Teplice se zásluhou Ratha dostaly na titulní stránky. Každá reklama je dobrá.“

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo připravilo rozpočet na příští rok. Počítá se schodkem přes…

30.09.2020 20:15 Aktualizováno Ministerstvo financí navrhuje pro příští rok schodek státního rozpočtu 320 miliard korun. Návrh…

Státní podpory firem s karanténami by měly pokračovat, zní ze sněmovny

30.09.2020 18:11 Sněmovna dnes vyzvala vládu, aby pokračovaly státní podpory pro firmy s karanténami zaměstnanců.…

Odboráři se nedohodli s ministerstvem na růstu platů ve zdravotnictví

30.09.2020 17:44 Zdravotnické odbory se nedohodly s ministerstvem zdravotnictví na vyšších platech zdravotníků na…

Rozhodnuto: V Česku bude od pondělí znovu platit nouzový stav

30.09.2020 16:57 Aktualizováno V Česku začne od pondělí 5. října opět platit nouzový stav, má zabránit šíření epidemie koronaviru.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama