Kurzarbeit: Náhrada se má zvýšit na 80 procent, sociální výbor schválil změny

Nová pravidla takzvaného kurzarbeitu by dnes měla Sněmovna podle doporučení sociálního výboru schválit. Výbor zároveň podpořil úpravu, podle které by pracovník dostával za neodpracované hodiny 80 procent čistého výdělku. Vláda navrhuje 70 procent. Náhrada by zároveň mohla dosáhnout nejvýše celostátní průměrné mzdy.

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Novelu o zaměstnanosti by měla dolní komora projednávat zrychleně ve stavu legislativní nouze. Pokud ale poslanci neshledají důvody pro mimořádný postup, je Sněmovna oprávněna návrh ve zkráceném režimu neprojednávat. Sociální výbor chce, aby poslanci hlasovali o předloze do dnešního večera.

Zvýšení náhrady prosadila Hana Aulická Jírovcová (KSČM). Úprava podle ní výrazně zmírní velký propad příjmů převážné většiny zaměstnanců v době částečné zaměstnanosti. Pozměňovací návrh podpořila podle Aulické Jírovcové většina členů výboru včetně poslanců za koaliční ANO a ČSSD.

Kurzarbeit představuje zkrácenou práci při ekonomických potížích. Podnik platí lidem za odpracované hodiny, stát jim poskytuje část výdělku za neodpracovaný čas. Zkrácená práce s částí mzdy od státu by se mohla zavést od listopadu. Navázala by na dočasný program Antivirus.

Podle návrhu novely zákona by kurzarbeit ve státě, regionu či vybraném odvětví mohla povolit vždy jen vláda, a to po projednání v tripartitě. Využíval by se při vážném ohrožení ekonomiky, přírodní pohromě, epidemii či kyberútoku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prymulovo tvrzení je naprosto nehorázné, říká politolog. Babiš ale bude…

23.10.2020 22:01 Aktualizováno Není zaskočen tím, že ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítá rezignovat a své křeslo hájí i po…

KSČM chce návrat českých lékařů z EU a doplacení jejich mezd

23.10.2020 21:37 Komunisté chtějí, aby vláda jednala s Evropskou unií o návratu českých lékařů z unijních zemí a…

Babiš navrhl Zemanovi odvolání Prymuly. Příští týden představí nástupce

23.10.2020 18:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil dnes v Lánech prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na odvolání…

Faltýnek rezignoval na funkci prvního místopředsedy ANO

23.10.2020 18:12 Aktualizováno Jaroslav Faltýnek rezignoval kvůli jednání s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO) v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama