Kurzarbeit projedná Sněmovna zrychleně, Vondráček vyhlásil stav legislativní nouze

Nová pravidla takzvaného kurzarbeitu má Sněmovna projednávat ve středu ve stavu legislativní nouze. Příslušnou vládní novelu zákona o zaměstnanosti to umožní projednat a schválit ve zrychleném režimu.

Radek Vndráček
doporučujeme

Stav legislativní nouze vyhlásil na návrh vlády předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) a kvůli projednání novely na středeční dopoledne svolal mimořádné jednání dolní parlamentní komory. Vláda příslušný návrh schválila v pátek.

Stav legislativní nouze umožní projednat a schválit návrh třeba i během jediného dne, a to včetně případných pozměňovacích návrhů. Standardní lhůty pro projednávání zákonů se přitom nepoužijí. Pokud ale poslanci neshledají důvody pro mimořádný postup, je Sněmovna oprávněna návrh ve zkráceném režimu neprojednávat.

Vládní předlohu projedná nejprve sněmovní výbor pro sociální politiku. Zasedne nad ním dnes v poledne na neveřejném jednání. Předseda Vondráček mu uložil, aby ho projednal nejpozději do středečních 08:00.

Sněmovna má na tento týden naplánované pokračování řádné zářijové schůze. Poslanci se sejdou již dnes odpoledne.

Kurzarbeit představuje zkrácenou práci při ekonomických potížích. Podnik platí lidem za odpracované hodiny, stát jim poskytuje část výdělku za neodpracovaný čas. Zkrácená práce s částí mzdy od státu by se mohla zavést od listopadu. Navázala by na dočasný program Antivirus. Podle návrhu novely zákona by kurzarbeit ve státě, regionu či vybraném odvětví mohla povolit vždy jen vláda, a to po projednání v tripartitě. Využíval by se při vážném ohrožení ekonomiky, přírodní pohromě, epidemii či kyberútoku.

Odbory a zaměstnavatelé podle dosavadních informací s výslednou vládní verzí ale spokojeni nejsou. Doufají, že se zákon při projednávání ve Sněmovně upraví. Podle právníků a daňových odborníků by uzákonění možnosti kurzarbeitu s trvalými pravidly představuje pro firmy přínos.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kontaktů mezi lidmi je moc, vláda ráno mimořádně zasedne

20.10.2020 18:30 Ve středu v 08:00 mimořádně zasedne kabinet hnutí ANO a ČSSD. ČTK to sdělil úřad vlády. Ministr…

Piráti žádají Babiše, aby se omluvil za zářijové zlehčování koronaviru

20.10.2020 17:47 Premiér Andrej Babiš (ANO) by měl podle Pirátů pomoci větší důvěře lidí v opatření proti koronaviru…

Organizace kritizují tendr na šéfa ÚOHS, prý je ušitý na míru

20.10.2020 17:02 Výběrové řízení na nového předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) není podle tří…

Televize neměla komentář mimo záznam vysílat, rétorika Maláčové mě…

20.10.2020 16:50 Výhrady má k oběma stranám. Lenka Vochocová z Katedry mediálních studií Fakulty sociálních věd…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama