Kyberútok na českou diplomacii se stále vyšetřuje. Podezření padá na Rusy

Okolnosti červnového kybernetického útoku na ministerstvo zahraničí se stále vyšetřují. Po dnešním jednání sněmovního zahraničního výboru, který se incidentem za zavřenými dveřmi zabýval, to novinářům řekl ministr Tomáš Petříček (ČSSD). O původci útoku se podle něho i členů výboru nemluvilo, debatovalo se o zabezpečení informačního systému. Utajované údaje podle poslanců při útoku patrně neunikly.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Tomáš Petříček
doporučujeme

Tomáš Petříček zdůraznil, že ministerstvo kybernetickou bezpečnost úřadu posílilo a je schopné na různé incidenty rychle reagovat. Od příštího roku by měly podle ministra začít práce na modernizaci informačního a komunikačního systému. Na dotaz po původci útoku Petříček řekl, že je na vyšetřovatelích, aby uvedli, s jakou jistotou je možné určit, o koho se jednalo.

"Takto explicitně, abychom se ptali a čekali odpověď, že nám někdo řekne jméno, nebo přímo zdroj, to jsme neočekávali," řekl novinářům zpravodaj Vít Rakušan (STAN). "Byli jsme ubezpečováni, že ministerstvo dělá všechno pro to, aby mělo dokonale zmapováno, jaký typ informací se dostal ven a že to nebyly takové informace, které by strategicky ohrožovaly bezpečnost země," dodal. Člen výboru za Piráty Jan Lipavský uvedl, že se zdá, že nebyly nikdy zcizeny údaje, které by byly tajné ve vyhrazeném režimu.

Za červnovým útokem na ministerstvo zahraničí stála s velkou pravděpodobností podle dřívějších informací serveru Deník N ruská vojenská rozvědka GRU. Ruské velvyslanectví to označilo za spekulaci. Hackeři údajně narušili vnější počítačovou síť ministerstva, ve které nejsou utajované informace.

Rakušan soudí, že vláda téma kybernetické bezpečnosti podceňuje, Petříčkovo ministerstvo ale za snahu o zabezpečení systémů pochválil. Lipanský naopak nepokládá opatření za dostatečná, navíc se podle něho nezavádějí dostatečně rychle.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válka mezi Klausem ml. a ODS kvůli uprchlíkům? Géniové z Trikolory, to je…

17.10.2019 09:24 Mezi poslanci Trikolory a ODS vypukla pořádná slovní přestřelka. Důvodem je tzv. institut strpění…

Bytová krize v Česku: Dostálová předloží nový zákon, patrně spadne pod stůl

17.10.2019 09:13 Nový zákon o dostupném bydlení v Česku v tomto volebním období platit zřejmě nezačne. Ministerstvo…

Tomáš Klus překvapil: Tohle ve světě nemá obdoby. Jsem pyšný na naši…

16.10.2019 23:40 Aktualizováno Českou republiku navštívil předseda tibetské exilové vlády Lozanga Sanggjäa. V sídle Senátu se…

Babiš si dupl, chce nové jaderné bloky. Česko se může dostat do křížku s EU

16.10.2019 19:16 Aktualizováno Česko musí prosadit stavbu nových jaderných bloků, i kdyby kvůli tomu mělo porušit evropské právo.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama