Kyberútoky na Česko nepoleví, varuje NÚKIB. Největší hrozbou jsou Rusko a Čína

Kybernetické útoky proti Česku v budoucnu nepřestanou, protože země je atraktivním cílem pro státy, které tyto útoky organizují. Na konferenci ve Sněmovně to dnes řekl šéf oddělení strategických informací a analýz v Národním úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Ondřej Rojčík.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

Rojčík zopakoval informaci z výroční zprávy NÚKIB, že úřad považuje za hlavní kybernetické hrozby Rusko a Čínu.

Podle Rojčíka řada lidí podceňuje atraktivitu Česka jako cíle pro kybernetický útok. Upozornil, že zemi je možné chápat jako bránu do Evropské unie i do NATO. Kromě toho mohou mít nejčastější pachatelé kybernetických útoků i své ekonomické nebo politické zájmy v Česku, kterých by chtěli pomocí útoků dosáhnout.

Rojčík také upozornil, že Česko má velmi vyspělý průmysl, vědu a výzkum, což může rovněž lákat pachatele k nelegálnímu získávání informací.

Rojčík uvedl, že pro státy je páchání kybernetických útoků lákavé. Náklady na ně zpravidla bývají relativně nízké, pachatele je obtížné jednoznačně identifikovat a prakticky nemožné účinně potrestat. Podle něj i útoky proti velmocím neměly nikdy za následek vojenskou odvetu, takže odpadá efekt odstrašení.

Státy na rozdíl od jednotlivců mají podle Rojčíka dostatek prostředků i času na to, aby útoky prováděly po dlouhou dobu. "Můžeme proto očekávat, že útočníci budou vytrvalí," řekl. Podle něj se nedá spolehnout na zastavení nepřátelských kybernetických operací a stát musí přijmout opatření, aby tuto hrozbu minimalizoval.

Rojčík zdůraznil potřebu zlepšit lidské i technické schopnosti při odhalování útoků, lépe definovat politickou zodpovědnost za kybernetickou obranu a vyvinout i aktivní kybernetické nástroje, které by útočníka od jeho činu mohly v budoucnu odstrašit.

NÚKIB ve své výroční zprávě za rok 2018 označil za nejvýznamnější původce kybernetických útoků proti Česku jiné státy, a to zejména Rusko a Čínu. Útoky vedly proti státním institucím. Významná kritická infrastruktura, jejíž narušení by mělo závažné důsledky pro bezpečnost státu, zatím podle NÚKIB nebyla v Česku napadena.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš se lekl střetu s Minářem? Stáhl ocas a z jeho novin přišel podraz

15.11.2019 12:15 Minář vs Babiš. Tak mohl dnes večer vypadat duel na České televizi v pořadu Události, komentáře.…

Odbor odpadů na MŽP dočasně povede Maršák, bude konkurz

15.11.2019 09:11 Odbor odpadů na ministerstvu životního prostředí (MŽP) bude dočasně řídit Jan Maršák. Doposud byl…

Zeman nechce, aby Zimola založil novou stranu

14.11.2019 21:40 Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála…

Vzdá se komunista Ondráček titulu? Univerzita mu zaslala důrazný apel

14.11.2019 19:43 Aktualizováno Univerzita Palackého vyzvala poslance KSČM Zdeňka Ondráčka, aby rezignoval na svůj akademický titul…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama