Kyberútoky na Česko sílí. Mimořádně zasedla Bezpečnostní rada státu

Ve Strakově akademii se dnes ráno mimořádně sešla Bezpečnostní rada státu (BRS). Zabývala se aktuální bezpečnostní problematikou a různými aspekty zajištění kybernetické bezpečnosti v Česku. V tiskové zprávě o tom informoval úřad vlády. Tématu kybernetické bezpečnosti se BRS věnovala i na svém předchozím řádném jednání před měsícem.

BRS podle úřadu vlády probírala například množství peněz vynakládaných na jednotlivých ministerstvech na kyberbezpečnost či přehledem kybernetických incidentů nahlášených Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). "BRS se také věnovala otázce využívání některých technologií v systémech kritické informační infrastruktury, informačních systémech základních služeb a významných informačních systémech," uvedl úřad.

Kritickou infrastrukturou rozumějí české předpisy prvky nebo systémy, jejichž narušení by mělo závažný dopad na bezpečnost státu, zabezpečení základních životních potřeb obyvatelstva, zdraví osob nebo na ekonomiku státu. Mezi tradiční prvky kritické infrastruktury patří elektrárny, přehrady, letiště nebo telekomunikační sítě.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) před odpoledním zasedáním vlády novinářům řekl, že rada hodnotila situaci v kyberbezpečnosti. "A také jsme debatovali výhled do budoucna, co bude Českou republiku stát zajištění kyberbezpečnosti. Teď budou jednání na úrovni resortů s ministerstvem financí, abychom se dohodli, jak budou vypadat zdroje a jak ty výdaje pokrýt," uvedl.

NÚKIB ve své zprávě o stavu kybernetické bezpečnosti za rok 2018 informoval, že nejvýznamnějšími původci kybernetických hrozeb v Česku jsou jiné státy, především aktéři napojení na Rusko a Čínu. Úřad bez dalších podrobností napsal, že loni pokračoval ve zkoumání rozsáhlého útoku na strategicky významnou vládní instituci. Za pravděpodobné považuje, že útok pocházel z Číny. Sofistikovanému a soustředěnému kyberútoku na kritickou informační infrastrukturu však podle úřadu Česko zatím nečelilo.

Související

Více souvisejících

Bezpečnostní rada státu Kybernetická bezpečnost Vláda ČR Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Jan Hamáček

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy