Lex Babiš mě měl vyštvat z politiky, trvá na svém premiér. Verdikt ÚS respektuje

Premiér Andrej Babiš (ANO) respektuje dnešní rozhodnutí Ústavního soudu, který zamítl návrhy prezidenta Miloše Zemana a poslanců ANO na zrušení části zákona o střetu zájmů. Babiš to dnes sdělil ČTK. Předseda vlády ale trvá na tom, že novela předpisu vznikla kvůli němu, konkrétně kvůli tomu, aby ho další politické strany "vyštvaly" z politiky. Babiš uvedl, že se předpisu plně podřídil, když svou firmu Agrofert převedl do svěřenských fondů.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Andrej Babiš, premiér ČR
doporučujeme

Norma zakazuje členům vlády provozování rozhlasového a televizního vysílání a vydávání periodického tisku. Znemožňuje také firmám, v nichž mají členové kabinetu nejméně čtvrtinový podíl, aby se ucházely o veřejné zakázky, nenárokové dotace a investiční pobídky.

Babiš je přesvědčen o tom, že rozhodnutí soudu nemůže mít vliv na to, jak problematiku jeho možného střetu zájmů posoudí auditoři Evropské komise, kteří se otázkou zabývají. "Pokud vím, tak Ústavní soud posuzoval ústavnost lex Babiš, nikoliv otázku, zda jsem ve střetu zájmů či nikoliv, či jsem ho porušil nebo ne," uvedl premiér.

Premiér uvedl, že se podle předpisu řídil, a verdikt tedy pro něj nic nemění. "Vždy jsem jednal a budu jednat v souladu s právními předpisy," sdělil ČTK. Prezident návrh podal před třemi roky, Babiš se před odletem z návštěvy v Estonsku na dotaz novinářů odmítl vyjádřit k tomu, zda soud nerozhodoval příliš dlouho. "To není na mně, abych to posuzoval, asi k tomu byly nějaké důvody," uvedl.

Babiš míní, že argumenty v návrzích poslanců i prezidenta byly jasné. "Pokud někdo spatřuje logiku v tom, že podnikatelé nemohou jít do politiky, a takovou rétoriku vlastně přijali i někteří v Bruselu, tak co na to říct. Já myslím, že občané si na to udělají nějaký svůj názor," konstatoval Babiš.

Prezident Miloš Zeman je rád, že Ústavní soud po dlouhém čekání vynesl verdikt o části zákona o střetu zájmů. Rozhodnutí soudu hlava státu respektuje. "Pan prezident je rád, že Ústavní soud po dlouhém čekání konečně vynesl verdikt a toto rozhodnutí respektuje. Předseda vlády zákon naplňuje, nic se tedy nemění," napsal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Agrofert verdikt ÚS respektuje. "Nic se pro nás nemění. Náš někdejší akcionář pan Andrej Babiš přijal příslušná opatření dle zákona lex Babiš už v roce 2017. Pro nás z této situace nevyplývá žádná nová povinnost," uvedl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ti hráblo? Trapáku. Topolánek napsal Babišovi kvůli koronaviru

30.03.2020 22:21 Aktualizováno Český premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli prostřednictvím twitteru  vyzval amerického prezidenta…

Vláda prodloužila přísná opatření do Velikonoc, neotevřou ani obchody

30.03.2020 19:45 Aktualizováno Omezení volného pohybu po celé České republice, které je jedním z opatření proti šíření nového typu…

Hamáček povede Ústřední krizový štáb. Prymula se zaměří na karanténu

30.03.2020 17:44 Vláda dnes podle informací ČTK schválila změnu v čele Ústředního krizového štábu, který řídí kroky…

Vláda zřídí kvůli koronaviru centrální řídící tým

30.03.2020 16:49 Vláda chce zřídit Centrální řídící tým COVID-19. Fungovat bude jako dočasný poradní orgán vlády. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama