Lidovci chtějí vysvětlit důvody výměny hlavní hygieničky

Lidovci chtějí po vládě, aby vysvětlila výměnu hlavní hygieničky. Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky není jasné, proč k personální změně ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) přistoupil ani proč bude dosavadní ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová pouze dočasně pověřená.

Marian Jurečka
doporučujeme

Jurečka to řekl na dnešní tiskové konferenci před schůzí Sněmovny. Poslanci by dále chtěli znát informace o vývoji koronavirové pandemie či očkování.

Hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou odvolal Blatný ke 14. březnu. Od příštího týdne ji nahradí Svrčinová. Důvod změny ministr několikrát odmítl výrazněji komentovat. Hlavní hygienička je zároveň náměstkyní ministra zdravotnictví. Svrčinová zatím bude pověřena zastupováním hlavního hygienika, a to do doby jmenování nového hlavního hygienika.

Podle Jurečky také studenti, kteří slouží v nemocnicích, nejsou zahrnuti do plánu očkování proti covidu-19. Pokud ano, tak to bylo víceméně na rozhodnutí konkrétních ředitelů nemocnic, míní lidovecký šéf. Blatný však po pátečním schválení pracovní povinnosti studentů v nemocnicích uvedl, že ti, kteří do zařízení nastoupí, budou mít nárok na přednostní očkování.

Stále také není podle předsedy KDU-ČSL dořešena otázka danění a odvodů na pojištění z příjmu studentů, kterým byla uložena pracovní povinnost v zařízeních sociálních a zdravotních služeb. Přes příslib ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) studenti upozorňují na rozporuplná stanoviska, řekl.

Schillerová v lednu oznámila, že ministerstvo financí plošně odpustí povinnost platit daň z příjmu všem těmto studentům. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) tehdy informovala, že odvody na sociální a zdravotní pojištění studenti také platit nebudou. Ministerstvo mělo vyplatit krajům dodatečné peníze tak, aby byla studentům přes kraje zaplacena odměna ve výši, jako by pojištění neplatili.

Vzhledem k tomu, že šlo o nařízenou pracovní povinnost, nejde podle Jurečky o pracovněprávní vztah, a odměny tak nemají podléhat žádnému danění a odvodům.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Zeman degradoval Babiše na vojína. Národ se ocitl ve stavu…

14.04.2021 21:57 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Je z něj oficiální sluha prezidenta země. Funkci premiéra státu si Andrej Babiš v…

Hamáček chce, aby se možný summit Bidena s Putinem konal v Praze

14.04.2021 21:56 Aktualizováno Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí odletí do…

MPO od živnostníků k dnešku přijalo asi 9000 žádostí o ošetřovné za únor

14.04.2021 20:05 Živnostníci podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) k dnešku vyplnili zhruba 9000 žádostí…

Hamáček v pondělí poletí do Moskvy jednat o ruské vakcíně

14.04.2021 17:11 Aktualizováno Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí odletí do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama