Lidovci navrhli příspěvek obcím 1000 Kč na obyvatele, největší města mají dostat víc

Obce a kraje, z jejichž rozpočtů vláda kompenzuje pomoc menším firmám v koronakrizi, by podle lidovců měly dostat peníze zpět ze státního rozpočtu, a to podle vzorce rozlišujícího velikosti měst. Návrh, podle něhož by běžné obce a města měly dostat tisíc korun na občana a čtyři největší města víc, dnes ve Sněmovně představil předseda sněmovního klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.

Jan Bartošek na sjezdu KDU-ČSL (25.1.2020)
doporučujeme

Celkové ztráty obcí z opatření zavedených vládou, která zasahují do hospodaření se sdílenými daněmi, vypočetl na 25 miliard korun. Podobný návrh připravili i občanští demokraté.

V Praze by příspěvek měl podle lidovců činit 2100 korun na obyvatele, Brno, Ostrava, Plzeň by měly dostat po 1500 korunách na obyvatele. "Tím dojde k tomu, že se do krajských peněz vrátí čtyři miliardy korun a do obcí zhruba 12,5 miliardy korun," uvedl Bartošek.

Příspěvek by měl být nárokový, bez účelového nasměrování a ministerstvo pro místní rozvoj by ho mělo městům, obcím a krajům poslat do konce roku, vyjmenoval Bartošek parametry návrhu. "Každý starosta ví nejlépe, do čeho ve svém městě investovat," vysvětlil Bartošek, proč lidovci a další opoziční strany odmítají vládou slíbené dotace na investiční akce.

"Cesta, kterou navrhuje ministryně financí Alena Schillerová, je postavená na hlavu, protože místo okamžité pomoci zatíží obce jen další administrativou a způsobí další nespravedlnosti," uvedl k myšlence dotací místopředseda ODS Martin Kupka. ODS proto navrhuje okamžitou pomoc ve formě přímého příspěvku tisíc korun na obyvatele pro obce a 400 korun na obyvatele pro kraje, doplnil.

Sněmovna v úterý požádala vládu, aby v případě obcí do 3000 obyvatel navrhla řešení výpadku jejích příjmů ze sdílených daní v souvislosti s epidemií koronaviru. Chce také, aby vláda předložila návrh finančního zajištění investičních akcí obcí a krajů v letošním a příštím roce kvůli výpadku daňových příjmů, a to v rozsahu nejméně 15 miliard korun.

Vicepremiér a předseda vládní ČSSD Jan Hamáček v úterý uvedl, že ministerstvo pro místní rozvoj připraví mechanismus, jehož prostřednictvím bude kompenzovat samosprávám výpadek příjmů. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) ukázala poslancům seznam asi 1500 připravených projektů se stavebním povolením, které ministerstvo podpoří dotací. Někteří poslanci ale pomoc prostřednictvím dotací kritizovali jako složitou a nákladnou. Opozice přístup kritizuje jako neefektivní.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Karvinské ohnisko může do hnutí ANO zavléci novou infekci. Stát…

12.07.2020 18:18 KOMENTÁŘ – Mohou si sami do svých řad zavléci novou nekontrolovatelně šířící infekci. A tentokráte…

Kalousek bude ve Sněmovně chybět, míní předsedkyně TOP 09. Reagují i další…

12.07.2020 17:29 Aktualizováno Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek těžko hledá konkurenci a bude ve Sněmovně chybět,…

Volební průzkum: ANO vede před Piráty a ODS, lidovci by se do Sněmovny…

12.07.2020 15:17 Aktualizováno ANO si v průzkumech veřejného mínění dál udržuje pozici suverénně nejsilnějšího uskupení na české…

Řada lázní nepřijímá poukazy přes cestovní kanceláře, některé ani od občanů

12.07.2020 15:16 Aktualizováno Velká část lázní nepřijímá státní poukazy na pobyt, které klienti uplatňují přes cestovní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy