Lidovci vyzvali vládu ke změně délky čerpání ošetřovného

Lidovci vyzvali v souvislosti s opatřeními proti šíření nákazy koronavirem nového typu vládu k rychlé změně omezení čerpání ošetřovného na devět kalendářních dní. Rodinám, které se starají o děti po zavření škol, vyprší příští čtvrtek. Nárok na ošetřovné upravuje zákon.

Přidejte svůj názor

Marian Jurečka, předseda KDU-ČSL
doporučujeme

Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky jsou lidovci připraveni podpořit stav legislativní nouze tak, aby v nejbližších dnech Poslanecká sněmovna mohla schválit rychlou novelu. Chce také, aby na ošetřovné dosáhly i osoby samostatně výdělečně činné.

O uzavření základních, středních, vyšších odborných a vysokých škol ode dneška na dobu neurčitou rozhodla v úterý Bezpečnostní rada státu. Čerpat ošetřovné na hlídaní školáků mohou rodiče dětí do deseti let. Potvrzení jim tentokrát nevystaví lékař, ale přímo škola.

Ošetřovné činí 60 procent základu příjmu, člověk ale musí mít nemocenské pojištění. Dávka se pobírá nejdéle devět kalendářních dnů. Samoživitelům a samoživitelkám s potomky do 16 let se vyplácí až 16 dnů. Pokud by se lidé kvůli opatřením proti šíření koronaviru ocitli ve finanční tísni, mohou požádat podle ministryně Jany Maláčové (ČSSD) také o mimořádnou dávku. Ta činí až patnáctinásobek životního minima.

Podle Jurečky je možné prodloužit dobu čerpání ošetřovného v případě, že vláda změnu navrhne v "nejbližších hodinách nebo dnech". Lidovci by přitom preferovali, aby změna byla vztažena na dobu platnosti mimořádného opatření bez přesného udání dnů.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v úterý hovořil o tom, že školy zůstanou zavřeny zřejmě dva týdny. Jeho náměstek Roman Prymula uvedl, že v případě zhoršení epidemiologické situace děti do školy nepůjdou i měsíc.

Česko má k dnešnímu ránu 64 lidí s nákazou novým typem koronaviru.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda zmírnila omezení pro sport, otevřou se hobby markety

06.04.2020 19:10 Aktualizováno Stát začíná postupně zmírňovat restriktivní omezení, která zavedl proti šíření koronaviru a dotkla…

EXKLUZIVNĚ: Pandemie jasně ukázala, kam nás premiér Babiš dovedl, říká pro…

06.04.2020 17:10 ROZHOVOR - Je velice kritický a otevřeně to dává najevo. Předsedovi hnutí Starostové a nezávislí …

Policie prověřuje vedení Plzeňského kraje, zda nešířilo covid-19. Dle…

06.04.2020 16:41 Policie prověřuje plzeňského hejtmana Josefa Bernarda (ČSSD) a další lidi z kraje, zda se…

Francie poděkovala Česku za solidaritu, pacienty s covid-19 nepošle

06.04.2020 16:14 Francie už lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů lidí infikovaných koronavirem,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy