Lídři parlamentů V4 si v Praze připomenuli sametovou revoluci

Šéfové obou komor českého Parlamentu Jaroslav Kubera (ODS) a Radek Vondráček (ANO) dnes v Národním muzeu při oslavách výročí sametové revoluce připomenuli odpor proti komunismu v Maďarsku a Polsku. Osudy zemí visegrádské čtyřky jsou úzce propojené a dávají zemím sílu ke společnému postupu ve prospěch nejen těchto zemí, ale celé Evropské unie, zaznělo v projevech jejich hostů - předsedů parlamentů Slovenska, Polska a Maďarska. Večer předsedové parlamentů navštívili pietní místo na Národní třídě.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Když nebude visegrádská čtyřka držet spolu, nikdo nám nepomůže. To, že nás podceňují, řekl minulý týden rakouský premiér," uvedl během slavnostního zahájení výstav v Národním muzeu k 30. výročí sametové revoluce předseda slovenské Národní rady Andrej Danko. Současně vyjádřil naději v budoucnost postkomunistických zemí. "Važme si plurality," uvedl a vyzval publikum, aby těm, kdo mají "patent na rozum", zazvonilo klíči jako v roce 1989 komunistům.

Také předseda maďarského Národního shromáždění László Köver připomenul společnou historii. "Nejsme v tom sami, třicet let, které jsme spolu prožili, nás zavazuje," konstatoval.

Podle předsedkyně polského Sejmu Elžbiety Witekové sametová revoluce v někdejším Československu, polská Solidarita a události roku 1956 v Maďarsku ukázaly, jak moc si lidé těchto zemí přáli svobodu, což se po roce 1989 podařilo. Pak všechny země V4 prošly složitým obdobím transformace. "Chápu, co znamená žít v zemi, která není svobodná. Máme podobnou minulost, smutné zážitky nás spojily," konstatovala. Dodala, že visegrádská čtyřka může ještě hodně dobrého učinit, a to nejen pro své národy, ale pro celou Evropu.

Výstava Sametová revoluce a expozice Momenty 20. století, které budou v Národním muzeu k vidění od pondělí, podle Kubery ukazují propojení postkomunistických zemí. "Je to výstava o nás pro nás, pro naše děti a pro paměť našich národů," uvedl. Dodal, že rokem 1989 boj o svobodu neskončil.

Večer delegace zamířily k pietnímu místu na Národní třídě. Na Vondráčka lidé na rozdíl od jeho stranických kolegů z vlády Andreje Babiše (ANO) nepískali. "Jsem rád, že se to tu dnes obešlo bez incidentů, hlavně kvůli zahraničním kolegům," řekl. Podle něj mají lidé dnes slavit a "pařit".

K sobotní demonstraci na Letné, která byla namířena proti premiérovi, řekl, že svoboda slova je důležitá a bude se za ni bít. "Zazlívám organizátorům, že si vybrali 16. listopad, kdyby to udělali o týden později, já bych si jich vážil víc, protože trošičku ta pachuť na těch oslavách zůstává. Ale teď se dívám a lidé mají dobrou náladu," uzavřel. Kubera uvedl, že dnes si celý národ užívá a to je přesně to, co si on přál.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky

26.09.2020 20:08 Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to dnes večer řekl premiér…

Jiří Pospíšil se nakazil koronavirem

26.09.2020 12:03 Europoslanec a šéf pražských zastupitelů koaličních Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09)…

Brněnská primátorka Vaňková má covid-19

25.09.2020 19:36 Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) má covid-19, pozitivně testovaný na nový koronavirus je…

Babiš vyzval k reformě OSN a dalších světových organizací

25.09.2020 17:35 Český premiér Andrej Babiš v dnešním projevu před Valným shromážděním OSN vyzval k reformě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama