Lídři parlamentů V4 si v Praze připomenuli sametovou revoluci

Šéfové obou komor českého Parlamentu Jaroslav Kubera (ODS) a Radek Vondráček (ANO) dnes v Národním muzeu při oslavách výročí sametové revoluce připomenuli odpor proti komunismu v Maďarsku a Polsku. Osudy zemí visegrádské čtyřky jsou úzce propojené a dávají zemím sílu ke společnému postupu ve prospěch nejen těchto zemí, ale celé Evropské unie, zaznělo v projevech jejich hostů - předsedů parlamentů Slovenska, Polska a Maďarska. Večer předsedové parlamentů navštívili pietní místo na Národní třídě.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

"Když nebude visegrádská čtyřka držet spolu, nikdo nám nepomůže. To, že nás podceňují, řekl minulý týden rakouský premiér," uvedl během slavnostního zahájení výstav v Národním muzeu k 30. výročí sametové revoluce předseda slovenské Národní rady Andrej Danko. Současně vyjádřil naději v budoucnost postkomunistických zemí. "Važme si plurality," uvedl a vyzval publikum, aby těm, kdo mají "patent na rozum", zazvonilo klíči jako v roce 1989 komunistům.

Také předseda maďarského Národního shromáždění László Köver připomenul společnou historii. "Nejsme v tom sami, třicet let, které jsme spolu prožili, nás zavazuje," konstatoval.

Podle předsedkyně polského Sejmu Elžbiety Witekové sametová revoluce v někdejším Československu, polská Solidarita a události roku 1956 v Maďarsku ukázaly, jak moc si lidé těchto zemí přáli svobodu, což se po roce 1989 podařilo. Pak všechny země V4 prošly složitým obdobím transformace. "Chápu, co znamená žít v zemi, která není svobodná. Máme podobnou minulost, smutné zážitky nás spojily," konstatovala. Dodala, že visegrádská čtyřka může ještě hodně dobrého učinit, a to nejen pro své národy, ale pro celou Evropu.

Výstava Sametová revoluce a expozice Momenty 20. století, které budou v Národním muzeu k vidění od pondělí, podle Kubery ukazují propojení postkomunistických zemí. "Je to výstava o nás pro nás, pro naše děti a pro paměť našich národů," uvedl. Dodal, že rokem 1989 boj o svobodu neskončil.

Večer delegace zamířily k pietnímu místu na Národní třídě. Na Vondráčka lidé na rozdíl od jeho stranických kolegů z vlády Andreje Babiše (ANO) nepískali. "Jsem rád, že se to tu dnes obešlo bez incidentů, hlavně kvůli zahraničním kolegům," řekl. Podle něj mají lidé dnes slavit a "pařit".

K sobotní demonstraci na Letné, která byla namířena proti premiérovi, řekl, že svoboda slova je důležitá a bude se za ni bít. "Zazlívám organizátorům, že si vybrali 16. listopad, kdyby to udělali o týden později, já bych si jich vážil víc, protože trošičku ta pachuť na těch oslavách zůstává. Ale teď se dívám a lidé mají dobrou náladu," uzavřel. Kubera uvedl, že dnes si celý národ užívá a to je přesně to, co si on přál.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi jsou nechápaví? Z hnutí ANO přišla nálož kvůli Babišovi

05.12.2019 21:55 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš je opět trestně stíhán v kauze Čapí hnízdo. Odstoupit ale nehodlá, a důvod k…

Babišův střet zájmů: Co stojí v auditu Evropské komise a co bude dál?

05.12.2019 21:28 Aktualizováno Audit Evropské komise potvrdil, že premiér Andrej Babiš (ANO) porušil české i evropské předpisy o…

Abolice nebude. Zeman potvrdil, že kauza Čapí hnízdo poběží dál

05.12.2019 20:48 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman neudělí premiérovi Andreji Babišovi (ANO) abolici poté, co nejvyšší státní…

V úterý na Václavském náměstí. Milion chvilek oznámil místo další…

05.12.2019 20:15 Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama