"Loď se řítí na útes." Rozpočet neodpovídá ekonomické realitě, varují Fiala a Kalousek

Veřejné finance se podle předsedy ODS Petra Fialy začaly rozpadat už před epidemií nového koronaviru a vláda ji nevyužila k moudřejšímu přístupu. Rozpočtová loď se řítí na útes, řekl Fiala při dnešním úvodním kole sněmovního projednávání návrhu státního rozpočtu na příští rok.

Petr Fiala
doporučujeme

Podle šéfa poslanců TOP 09 a bývalého ministra financí Miroslava Kalouska je návrh nepravdivý, neodráží ekonomickou realitu. Chce, aby Sněmovna vrátila rozpočet vládě k přepracování.

Parametry návrhu vycházejí podle Kalouska z nesprávných výhledů vývoje ekonomiky. "Jak máme komentovat rozpočet, který rozpočtem není, protože je zcela mimo ekonomickou realitu?" tázal se. Vláda by měla podle Kalouska přepracovat rozpočet tak, aby příjmy odpovídaly ekonomické realitě a výdaje byly připraveny na případné pokračování koronavirové krize. Případné měsíční rozpočtové provizorium pokládá bývalý ministr financí za menší problém, než aby Česko mělo nepravdivý rozpočet.

Fiala uvedl, že vláda se chovala nezodpovědně už před epidemií. Všechno to směřovalo k tomu, že kabinet by už za první čtvrtletí konzumoval naplánovaný celoroční schodek, uvedl. Tehdy činil 40 miliard korun, vláda ho pak postupně navýšila kvůli dopadům epidemie až na 500 miliard korun. "Nevidíme žádný moudřejší přístup," poznamenal Fiala. "Pokračujeme v hostině, po nás potopa," komentoval postup kabinetu ANO a ČSSD.

Návrhu rozpočtu vyčetl Fiala nejen to, že podle něho neodpovídá ekonomické realitě, ale také mimo jiné malé úspory na provozu státu, a naopak podle něho nízké výdaje na výzkum nebo na investice. "Vláda je bezradná, rezignovaná, bez představy co dál," dodal předseda ODS.

Tvrzení pravicové opozice odmítl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Existuje podle něj řada českých ekonomů, kteří v současné situaci naopak doporučují fiskální expanzi a dokonce říkají, že je to jediný způsob, jak se z krize dostat. Jsou to podle něj "všichni, kteří jsou soudní". Vláda by měla podle něj vysvětlit veřejnosti, že nejde o rozmařilé rozhazování peněz, ale o cestu z krize.

Základní problémem návrhu rozpočtu je podle Piráta Mikuláše Ferjenčíka to, že nepředpokládá plánované daňové změny. Připomněl, že schvalovaný daňový balíček počítá mimo jiné se zavedením stravenkového paušálu, se snížením spotřební daně z nafty a případně se snížením daně z příjmů zaměstnanců. "Vláda se tváří, že to s rozpočtem nesouvisí. S tímto přístupem nesouhlasíme," uvedl Ferjenčík. S projednáváním návrhu rozpočtu by se podle něho mělo počkat do doby, až bude jasné, které daňové změny budou schváleny.

Lidovci a STAN se obávají, že rozpočtový schodek poroste

Opoziční lidovci a Starostové se obávají toho, že skutečný rozpočtový schodek bude příští rok vyšší než navrhovaných 320 miliard korun. Návrh nepočítá s výpadky příjmů souvisejícími například s plánovaným snížením daně z příjmů zaměstnanců. Řekli to předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek a místopředsedkyně STAN Věra Kovářová.

"Celý příběh připravování státního rozpočtu v mnohém připomíná Cimrmanovu pohádku Kterak chudák ještě do větší bídy přišel. Už teď víme, že čísla, která v něm jsou, nesouhlasí," uvedl Bartošek. Kabinet podle něj nebude mít příští rok rezervy na řešení případných neočekávaných událostí a rozmělňování fiskálních pravidel může do budoucna vést k růstu daní, omezování veřejných služeb a ke snížení životní úrovně lidí.

Kovářová se v souvislosti s plánovaným snížením daně z příjmu tázala, zda bude navrhovaný schodek platit, nebo ne. Souhlasila sice se zvýšením výdajů na zdravotnictví, na důchody a na platy učitelů, pozastavila se ale nad investicemi. "Mrzí nás, že investice se budou opírat zejména o státní, nikoli o regionální projekty," uvedla.

Předseda SPD Tomio Okamura míní, že dlouhodobým cílem by měl být vyrovnaný rozpočet, navrhovaný schodek označil za astronomický. "Neslyšíme nic o strategických vizích, kam a proč máme investovat," podotkl. Okamura zopakoval, že vláda by měla přestat financovat nepřizpůsobivé lidi, politické neziskové organizace, společné vzdělávání ve školství nebo takzvané solární barony. Poslanci SPD k tomu podají pozměňovací návrhy.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová vládě vytkla, že nehledá úspory a přivedla rozpočet do stavu trvalého strukturálního deficitu. Nelíbilo se jí se také to, že v sále nebyl přítomen premiér Andrej Babiš (ANO), který se podle jejích slov zmizel jako pára nad hrncem a k rozpočtu neutrousil ani větu. "To mi přijde velmi podivné, vypadá to, že si za ním příliš nestojí," poznamenala.

V úvodním kole Sněmovna schvaluje základní parametry rozpočtu, tedy zejména příjmy, výdaje a výši schodku, jenž je naplánován na 320 miliard korun. Očekává se, že dolní komora ukazatele schválí. Vláda se v prvním čtení opře o hlasy poslanců KSČM, kteří menšinový kabinet ve Sněmovně tolerují.

V dalším projednávání už budou možné jen přesuny peněz uvnitř rozpočtu. Závěrečné schvalování návrhu je plánováno na 16. prosince.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

25.11.2020 21:10 Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci…

Schillerová: Po uvolnění omezení není důvod prodloužit Antivirus

25.11.2020 20:18 Kdyby se do konce roku uvolnila nařízená omezení podnikání, nebyl by důvod prodlužovat dál…

Schvalování daňového balíčku v Senátu může být 10. i 17. prosince

25.11.2020 20:05 Schvalování daňového balíčku v Senátu bude podle jeho předsedy Miloše Vystrčila (ODS) záležet na…

Schodek letošního rozpočtu je podle Babiše aktuálně 305 miliard

25.11.2020 19:29 Schodek státního rozpočtu k dnešku činí zhruba 305 miliard korun. Hospodaření státu se tak vyvíjí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama