Mají se o sebe Romové starat sami? Lidé nás diskriminují, chceme do Parlamentu, spustili

Soužití Romů se zbytkem republiky nevykazuje příliš velké známky zlepšení. Lidé se vůči nim nadále chovají diskriminačně a nedávají jim možnost to změnit. Historička a ředitelka Muzea romské kultury v Brně Jana Horváthová tvrdí, že jednou z možností jak situaci otočit by bylo dostat se do Parlamentu. I v tom je ale háček.

Romové

Horváthová reagovala na názor kandidáta na ochránce lidských práv Stanislava Křečka, který uvedl, že by si Romové měli svoje záležitosti řešit sami.

"Řada Romů, kteří se chtějí zapojit do řešení svých záležitostí, k tomu nemají dostatečnou možnost. Vidím především velkou roli Parlamentu, kde by jako zvolení zástupci mohli dělat velkou věc, pomáhat integraci Romů, protože rozumí Romům a těm problémům," uvedla.

Problém je podle ní v tom, že Romové se do vysoké politiky nemají jak dostat. "Protože je velké politické strany nedají na volitelná místa kandidátek, tak se do Parlamentu nedostanou," dodala pro DV TV.

Podotkla také, že snaha o dobré soužití musí vycházet z obou stran, velká část majority ale podle ní stále jedná vůči Romům stereotypně a diskriminačně.

"Určitě musí být snaha na obou stranách, ale musíme říct, že ve společnosti dlouho funguje stereotypní myšlení. Dochází k diskriminaci Romů, kteří jsou stereotypním a černobílým myšlením odsuzováni do pozice, ze které se nemohou bránit. Jsou nálepkováni a označováni jako ti, s kterými mohou být problémy," uvedla.

Sama jako příklad zmínila například její romské kolegy, kteří nemohou sehnat podnájmy a bydlení. Na vině je podle ní právě nálepkování Romů.

To se ostatně často týká i školství, i když realita je podle ní jiná. Romští rodiče prý mají velký zájem o vzdělání svých dětí, i přesto že oni sami třeba jen dokončili základní školu. Samotný český systém školství ale romským dětem příliš nenahrává.

Témata: Romové | EuroZprávy.cz

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje