Maláčová chce jednat ve vládě o Liberty Ostrava, ministerstvo řeší další postup

O situaci v hutním podniku Liberty Ostrava kvůli vyvádění emisních povolenek z ČR by mohla v pondělí jednat vláda. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) chce téma řešit na schůzi kabinetu. Oznámila to dnes na twitteru. Dodala, že její ministerstvo se zabývá postupem na ochranu zaměstnanců.

Eurozpravy.cz

S vedením firmy se v polovině dubna v Ostravě setkal premiér Andrej Babiš (ANO). Po schůzce oznámil, že společnost slíbila, že emisní povolenky své rumunské sesterské firmě nezapůjčí. Podle odborů ale majitel podstatnou část povolenek do Rumunska vyvedl. Maláčová před týdnem v Ostravě byla, aby zaměstnance podpořila.

"Bohužel došlo na nejhorší. Vedení Liberty Ostrava chce prodat emisní povolenky za miliardu a bude tak dál pokračovat ve vyvádění peněz do zahraničí. Za ministerstvo práce nyní řešíme další postup a hlavně - jak s odbory ochránit tamní zaměstnance. V pondělí to chci řešit na vládě!" sdělila Maláčová na twitteru.

O situaci v podniku Liberty Ostrava jednala na svém posledním zasedání 12. dubna také tripartita. Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly byla shoda na podniknutí všech kroků, aby "situace nepřerostla do masivního problému".

Podle Středuly si vedení podniku z premiéra "udělalo dobrý den". "Odbory plně podporují tamní zaměstnance, jejichž místa jsou teď ohrožena," uvedl dnes Středula. Podotkl, že firma zaměstnává na 5000 lidí a další pracovníci jsou v provozech odběratelů. Zmínil, že odboráři pokračují ve stávkové pohotovosti.

Středula: O situaci v Liberty Ostrava by ČR měla informovat Evropskou komisi

O situaci v hutní firmě Liberty Ostrava po odprodeji emisních povolenek do ciziny by Česko mělo podle vedení odborů informovat Evropskou komisi. Ta by se měla řešením stavu v českém závodě zabývat. ČTK to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Liberty Ostrava je součástí globálního koncernu GFG Alliance.

Odbory dnes uvedly, že ostravský podnik milion emisních povolenek prodal sesterské firmě do Rumunska. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) sdělila, že by o případu chtěla v pondělí jednat ve vládě.

Převod Liberty do koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty schválila Evropská komise. Dřívější vlastník ArcelorMittal musel po koupi největší evropské ocelárny několik svých závodů prodat, aby neměl příliš velký podíl na trhu. Byla to podmínka komise.

"Stát by měl informovat Evropskou komisi, která prodej odsouhlasila a měla by mít nástroje k řešení. Ve smlouvě je jistě podmínka udržitelnosti. Před společností jsme varovali. Stačí se na ni podívat ve Velké Británii či Belgii. Nedá se uvažovat jen z pohledu ČR, ale celé firemní skupiny. Když dáme dohromady informace ze světa, tak máme důvod se obávat," řekl Středula.

Stát by podle něj měl podnikat kroky s ohledem na zachování zaměstnanosti v regionu. "Stát není bez ruky. Ví, zda je postup legální. Od toho má specializovaný finanční úřad. V moci státu je také zjistit, zda někdo něco neplatí. Má pak mechanismus řešení," uvedl odborář.

Podle Středuly podnik zaměstnává na 5000 lidí a další pracovníci jsou u odběratelů. "Lidé se obávají o práci, o to, zda firma přežije," řekl předák. Dodal, že odboráři chystají na středu od 13:45 před firmou demonstraci.

O situaci v Liberty Ostrava jednala v polovině dubna tripartita. Podle Středuly panovala shoda na tom, že je potřeba podniknout všechny kroky, aby se zabránilo vzniku "masivního problému". S vedením firmy se poté setkal premiér Andrej Babiš (ANO). Po schůzce oznámil, že společnost slíbila, že emisní povolenky své rumunské sesterské firmě nezapůjčí. Zaměstnance před týdnem v Ostravě podpořila i Maláčová.

Témata: EZ

Přibylo přes 400 nově nakažených. Roste i reprodukční číslo

26.09.2021 09:36 Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem.…

PŘEHLED: Kdo má naději uspět v německých volbách a kdo chce nahradit…

26.09.2021 12:07 V Německu probíhají parlamentní volby, které po 16 letech ukončí kancléřskou éru Angely Merkelové z…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Spolu posiluje, dohání hnutí ANO, ukazuje průzkum

26.09.2021 14:18 Aktualizováno Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Havlíček: Vláda chce formou energetických šeků přispět na ceny energií…

26.09.2021 13:43 Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba…

V pondělí zřejmě bude jasno, jestli se platy plošně zvýší

25.09.2021 15:43 Zaměstnanci státu a veřejných služeb by mohli mít v pondělí jasno, o kolik by se jim v od ledna…

ČSSD se dostane do Sněmovny, myslí si Hamáček

25.09.2021 14:42 Česká strana sociálně demokratická dnes na brněnském výstavišti zahájila "ostrou" fázi kampaně před…

Kolik se dá vydělat na volbách? Stranám jde o stovky milionů korun

25.09.2021 08:11 Strany, hnutí a koalice soupeří ve sněmovních volbách vedle politického vlivu v zemi přeneseně také…

Babiš půjde na třetí dávku očkování den před sněmovními volbami

24.09.2021 22:01 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechá přeočkovat třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 ve čtvrtek 7.…

ROZHOVOR: Zásah proti Nečasovi na Úřadu vlády byl pučem. Babiš nás ještě…

24.09.2021 22:00 Aktualizováno Senátorka za ODS Miroslava Němcová je přesvědčena, že zásah tehdejšího Útvaru pro odhalování…

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:28 Aktualizováno Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

Návrh Maláčové na krizové ošetřovné se už pravděpodobně nestihne přijmout

24.09.2021 13:56 Krizové ošetřovné pro případ lokálního uzavírání škol, které navrhla tento týden ministryně práce…

ANO bude mít kandidáta na prezidenta, potvrdil Babiš. Konkrétní jméno nemá

24.09.2021 13:06 Vládní hnutí ANO postaví do prezidentských voleb v roce 2023 vlastního kandidáta. Novinářům to dnes…

Související:

Právě se děje

reklama