Maláčová žádá plošné testování pracovníků v sociálních službách

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) žádá ministerstvo zdravotnictví o zavedení plošného testování pracovníků v sociálních službách. Uvedla to na svém twitteru. Ministerstvo zdravotnictví nařídilo testovat pracovníky sociálních služeb, kteří byli v užším kontaktu s nakaženými. Pro personál domovů pro seniory a další zařízení tak platí stejná pravidla jako pro zdravotníky.

Jana Maláčová (ČSSD)
doporučujeme

"Požádala jsem ministerstvo zdravotnictví o zajištění plošného testování zaměstnanců v sociálních službách, vakcín proti chřipce i o pomoc při zabezpečení kapacity zdravotních lůžek v případě, že mezi klienty v zařízeních sociálních služeb přibudou těžké případy," uvedla Maláčová.

K zavedení plošného testování personálu a obyvatel v domovech a podobných zařízeních vyzývali vládu na jaře experti z vysokých škol a organizace na pomoc seniorům. Koncem března navrhovali opakovat testy minimálně každých 14 dnů. Žádali tehdy urychlení dodávek ochranných pomůcek. Sociálním službám po několik týdnů úplně chyběly. Začátkem dubna pak ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že se personál bude plošně testovat každé dva týdny a využijí se k tomu rychlotesty.

Ministerstvo zdravotnictví plošné testy nyní nenařídilo. Podle mimořádných pokynů mají pracovníci od 2. září vedení hlásit, pokud byli v užším kontaktu s nakaženým. Když jejich práce není pro chod domova nezbytná, jdou do karantény. Pokud se zařízení bez nich neobejde a nemají příznaky, jdou do čtyř či pěti dnů po rizikovém setkání na test. Podruhé na něj zamíří deset dnů po kontaktu. Pracují s respirátorem, omezí pohyb po domově, co nejméně se potkávají s kolegy a klienty, při jídle a odpočinku musí být v místnosti sami. Postup je stejný jako u zdravotníků.

Obyvatelům domovů se očkování proti chřipce proplácí ze zdravotního pojištění. Pracovníci si ho hradí sami, případně jim ho uhradí zaměstnavatel. Na jaře měly kraje vyčlenit zařízení s lůžky, kam by se případně nakažení klienti domovů přemisťovali. Někteří experti to odmítali. Poukazovali na to, že by to pro seniory byla další zátěž a že o vážné případy se mají postarat nemocnice. S opatřením nesouhlasily ani některé kraje.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brněnská primátorka Vaňková má covid-19

25.09.2020 19:36 Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) má covid-19, pozitivně testovaný na nový koronavirus je…

Babiš vyzval k reformě OSN a dalších světových organizací

25.09.2020 17:35 Český premiér Andrej Babiš v dnešním projevu před Valným shromážděním OSN vyzval k reformě…

Petříček: Češi budou moci s CK do Tuniska nadále bez testů na covid

25.09.2020 16:58 Čeští turisté, kteří se s cestovními kanceláři vydají do Tuniska, nadále budou moci do africké země…

Václav Krása je v karanténě, přerušil volební kampaň do Senátu

25.09.2020 16:19 Kandidát do Senátu Václav Krása (za Trikolóru) je v karanténě kvůli kontaktu s osobou nakaženou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama