Maláčová žádá plošné testování pracovníků v sociálních službách

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) žádá ministerstvo zdravotnictví o zavedení plošného testování pracovníků v sociálních službách. Uvedla to na svém twitteru. Ministerstvo zdravotnictví nařídilo testovat pracovníky sociálních služeb, kteří byli v užším kontaktu s nakaženými. Pro personál domovů pro seniory a další zařízení tak platí stejná pravidla jako pro zdravotníky.

"Požádala jsem ministerstvo zdravotnictví o zajištění plošného testování zaměstnanců v sociálních službách, vakcín proti chřipce i o pomoc při zabezpečení kapacity zdravotních lůžek v případě, že mezi klienty v zařízeních sociálních služeb přibudou těžké případy," uvedla Maláčová.

Požádala jsem @Zdravkoonline o zajištění plošného testování zaměstnanců v soc. službách, vakcín proti chřipce i o pomoc při zabezpečení kapacity zdravotních lůžek v případě, že mezi klienty v zařízeních soc. služeb přibudou těžké případy.

— Jana Maláčová (@JMalacova) September 9, 2020

K zavedení plošného testování personálu a obyvatel v domovech a podobných zařízeních vyzývali vládu na jaře experti z vysokých škol a organizace na pomoc seniorům. Koncem března navrhovali opakovat testy minimálně každých 14 dnů. Žádali tehdy urychlení dodávek ochranných pomůcek. Sociálním službám po několik týdnů úplně chyběly. Začátkem dubna pak ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že se personál bude plošně testovat každé dva týdny a využijí se k tomu rychlotesty.

Ministerstvo zdravotnictví plošné testy nyní nenařídilo. Podle mimořádných pokynů mají pracovníci od 2. září vedení hlásit, pokud byli v užším kontaktu s nakaženým. Když jejich práce není pro chod domova nezbytná, jdou do karantény. Pokud se zařízení bez nich neobejde a nemají příznaky, jdou do čtyř či pěti dnů po rizikovém setkání na test. Podruhé na něj zamíří deset dnů po kontaktu. Pracují s respirátorem, omezí pohyb po domově, co nejméně se potkávají s kolegy a klienty, při jídle a odpočinku musí být v místnosti sami. Postup je stejný jako u zdravotníků.

Obyvatelům domovů se očkování proti chřipce proplácí ze zdravotního pojištění. Pracovníci si ho hradí sami, případně jim ho uhradí zaměstnavatel. Na jaře měly kraje vyčlenit zařízení s lůžky, kam by se případně nakažení klienti domovů přemisťovali. Někteří experti to odmítali. Poukazovali na to, že by to pro seniory byla další zátěž a že o vážné případy se mají postarat nemocnice. S opatřením nesouhlasily ani některé kraje.

Související

Jana Maláčová

ČSSD si dva měsíce po neúspěšných volbách zvolí nové vedení

Dva měsíce po neúspěšných sněmovních volbách, ve kterých poprvé za dobu samostatné ČR nepronikla sociální demokracie do dolní komory Parlamentu, si ČSSD na pátečním sjezdu zvolí nové vedení. O funkci předsedy sociální demokracie se zatím přihlásilo sedm kandidátů, favority volby jsou ministryně práce v demisi Jana Maláčová a starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda. Sjezd se s ohledem na stav epidemie covidu-19 uskuteční on-line formou.
Úřad práce

Nezaměstnanost v listopadu klesla na 3,3 procenta

Nezaměstnanost v Česku v listopadu klesla z říjnových 3,4 procenta na 3,3 procenta. Nižší byla naposledy loni v březnu. Uchazečů o práci úřady evidovaly 245.549, zhruba o 6100 méně než v předchozím měsíci a o téměř 29.000 méně než před rokem, kdy nezaměstnanost činila 3,8 procenta.

Více souvisejících

Jana Maláčová (ČSSD) sociální péče Ministerstvo práce a soc. věcí Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy