Málem jsem brečel. Babiš promluvil o šílenému lapsu ČT a pohřbu Karla Gotta

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vrátil k poslednímu rozloučení s Karlem Gottem, které se uskutečnilo na konci minulého týdne. Ocenil všechny, kteří se na něm podíleli, i ty, kteří se přišli zpěvákovi naposledy poklonit. Kromě toho se vrátil k reportáži České televize o jeho návštěvě na jedné ze středních škol v Plzni.

Přidejte svůj názor 48 komentářů

Andrej Babiš
doporučujeme

Babiš se ve svém hlášení vrátil k sobotnímu rozloučení s Karlem Gottem. „Čau lidi, jsem pořád ještě v myšlenkách na zádušní mši za Karla Gotta v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Uvnitř mi přišlo, že je nadpozemské světlo a Karel by byl určitě rád, kdyby to viděl a slyšel rekviem, které mu přichystalo arcibiskupství a Pražský hrad. Jiřinka Bohdalová měla nejdojemnější smuteční projev, který jsem kdy slyšel. Ta úžasně za sebe poskládaná slova. Vyzdvihla schopnost Karla Gotta spojovat lidi,“ ocenil její slova premiér.

Na závěr přidala Bohdalová silný osobní vzkaz. „Drž mi tam nahoře místo. Mám pro tebe jeden úžasný židovský fór. Miluji tě, tvoje Bohdalka,“ vzkázala herečka Gottovi do nebe. „Byl jsem dojatý, měl jsem slzy na krajíčku, stejně jako když zazněla píseň Už z hor zní zvon,“ připomněl. „Po obřadu jsem za Jiřinkou šel, byla tam i s dcerou Simonou Stašovou. Moc jsem jí děkoval a obdivoval jsem jí, jak to zvládla. Že to prostě byla síla. Víte, jedna věc je takový text dát dohromady, mě ale odrovnal i ten její neopakovatelný přednes. Sami jste to určitě cítili po svém. Určitě to v takové chvíli a na takovém místě muselo být pro Jiřinku nesmírně těžké. A ona to zvládla s takovou noblesou a elegancí. Obdivuhodné,“ nešetří chválou.

Ocenil také ty, kteří se na tom všem podíleli. „Děkuju kolegům z Úřadu vlády a hlavně jeho šéfce Tünde Bartha, mé skvělé kolegyni už pár let. Na tuhle neuvěřitelně náročnou organizaci bylo jen 7 dní, ale zvládla to úžasně a děkuju všem těm, kteří s ní spolupracovali a bez kterých by to nezvládla. Arcibiskupství kardinála Dominika Duky, kanceláři Pražského hradu, vedení žofínského paláce, vedení Policie ČR a Prahy a všem policistům, pražskému magistrátu, Červenému kříži, záchranné službě a agentuře AV Media za organizaci rozloučení pro veřejnost v Paláci Žofín,“ vypočítává Babiš.

Vrátil se k i pátku, kdy se se zesnulým zpěvákem mohla rozloučit široká veřejnost. „Všechno proběhlo v souladu s přáními rodiny Mistra. Sice jsem na Žofíně nebyl osobně, ale kolegyně mi posílala průběžně fotky a informace, taky jsem se díval na zprávy. Děkuju všem, kdo pomohli. Včetně pohřební služby, která na místě celý den od lidí odebírala květiny, kladla je citlivě na schody pod rakev Karla Gotta a přenášela na stůl. Děkuju taky naší Armádě ČR, která po celý den zajišťovala vedle rakve čestnou stráž,“ pokračuje Babiš.

Pochválil i ty, kteří se s Gottem přišli osobně rozloučit. Někdo čekal trpělivě půl dne a celou chladnou noc, jiní několik hodin, v dlouhém špalíru, který občas šel okolo Národního divadla přes celý most Legií a často i daleko za něj. Ve frontě nebyly konflikty. Všichni si skromně počkali, až na ně dojde řada, aby se s Mistrem mohli v Žofínském paláci osobně rozloučit a položit mu k rakvi věnec nebo kytičku. Úžasné.

Zdůraznil také o to, že se zasadil o to, aby se lidé mohli s legendou v klidu rozloučit. „Poprosil jsem kolegyni Tünde, aby požádala policii a vedení paláce Žofín, aby lidem, kteří čekali hodiny ve frontě, nezavírali bránu před nosem. Vyšli nám vstříc a za to jim moc děkuju. Oproti původnímu plánu přijali všechny a nechali je poklonit se Karlu Gottovi až do půlnoci. Potěšilo mě to. Dostalo se tak snad na všechny, kteří dorazili. Proč to píšu? Protože je vidět, že my Češi se dokážeme takhle spojit, spolupracovat, pomáhat si, vycházet si vstříc a nehledat jen spory a konflikty,“ básní Babiš.

Následně se dostal i k politickým tématům. Věnoval se například zvýšení platů všem zaměstnancům ve veřejné sféře o 1 500 korun či návštěvě brněnského výstaviště, kde se konal Mezinárodní strojírenský veletrh.

Následně se pustil do České televize kvůli reportáži o besedě s plzeňskými studenty. „Asi bych se chtěl krátce vyjádřit i k šílenému lapsu, který předvedla redaktorka České televize,“ pustil se do vysvětlování kauzy, ve které údajně učitelé studentům vyhrožovali, aby se premiéra neptali na otázky ohledně Čapího hnízda. „Začalo to celé tím, že na mě při debatě se studenty zaútočil pár otázkami docela sympatický mladý kluk, který zároveň i médiím přiznal, že není ze školy a do sálu se vetřel. Údajně patřil k Milionům chvilek pro demokracii. Ptal se na StB a Čapí hnízdo. Mně to nevadí. Naopak jsem rád, když mám příležitost to vysvětlovat, a odpovídal jsem opakovaně celkem na 6-7 otázek. Ale myslím si, že ho pak redaktorka neměla hned zpovídat jako studenta školy. Dokonce mu prý pomohla dostat se dovnitř…“ tvrdí Babiš.

Zdůraznil ale, že došlo k zásadnímu pochybení. „To, že studentka, která tenhle nesmysl tvrdila, to ale pouze četla u někoho na Facebooku, ale redaktorka z reportáže vystřihla. Nedala to do ní. Samozřejmě, že to pak má úplně jiný význam. A pak, i když tedy ČT tuhle reportáž nezařadila do vysílání na ČT1 ani ČT24, umístila ji na Facebook své regionální redakce. A co se stalo? No co se asi tak mohlo stát. Vypustila tak do veřejného prostoru poplašnou, neúplnou a lživou zprávu. Zprávu, která ubližuje mnoha lidem. Panu řediteli, škole, možná i té studentce, a samozřejmě mně,“ zlobí se šéf ANO.

Celá situace se mu prý vůbec nelíbí. „Jsem z toho v šoku, že někdo, kdo má takovou moc, odvede tak neprofesionální práci. Škola chce televizi žalovat. Nedivím se, jak už jsem napsal, pana ředitele a jeho sbor taková lež hodně poškozuje, během posledních dní jim prý píší lidé, kteří buď neslyšeli nebo nechtějí slyšet celou pravdu a napadají je. Antibabiš servery totiž v první chvíli reportáž převzaly a aniž by ověřovaly pravdu, snažily se na ní postavit senzaci. Ta se nekoná. Nebo asi trochu koná, ale trochu jinak, než si asi moji hejtři představovali,“ rýpnul si.

On sám to prý ale ČT nechce oplácet stejnou mincí. „Nebudu útočit na Českou televizi a vedení zpravodajství. Oni přiznávají chybu své redaktorky, já to beru, reportáž nebyla přímo ve vysílání, evidentně tam určité mechanismy zafungovaly, a nemá smysl v docela emotivní době chrastit zbraněmi a vykřikovat fatální soudy. Nebudu to dělat, i když jejich publicistické pořady Reportéři ČT, 168 hodin a Newsroom ČT24 podobně jako plzeňská redakce to dělají opakovaně. Nestojí mi to za to. Věřím, že si ČT i s takovou chybou dokáže poradit sama a já doufám, že jim to pomůže, aby ve své práci byli ještě lepší. Teda možná jsem moc naivní. Ale chci věřit tomu, že ji budou mít na paměti a uvědomovat si s plnou vážností, jakou má jejich práce vliv a dopad na lidi,“ vzkázal na Kavčí hory Babiš.

Loading...
Vstupte do diskuze (48)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z vlády přichází jasný názor: Česko má přijmout uprchlíky. Hrozí, že z…

23.01.2020 22:10 Aktualizováno Česká republika by podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD měla přijmout nezletilé migranty…

Pavel Novotný přiznal: Zablokovali mě. Co provedl?

23.01.2020 22:10 Aktualizováno Starosta Řeporyjí Pavel Novotný už delší dobu nebyl aktivní na sociální síti Facebook. Jak se…

Symbol Habsburků v centru Prahy? Návrat kontroverzního sloupu opět ve hře

23.01.2020 17:18 Aktualizováno Na pražské Staroměstské náměstí se zřejmě vrátí Mariánský sloup v podobě repliky, kterou vytvořil…

Ke stavebnímu zákonu je 4500 připomínek, do věci se vložila ODS

23.01.2020 17:00 Opoziční ODS dnes vyzvala premiéra Andreje Babiše (ANO) ke společnému jednání o vládním návrhu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama