Marie Benešová: Ministryně, která zažila perný rok plný kritiky

Ministerstvo spravedlnosti letos zažilo výměnu v čele úřadu, jejíž okolnosti vyvolaly řadu demonstrací za nezávislou justici. Nová ministryně Marie Benešová (za ANO) se stala terčem kritiky také kvůli podobě předložené novely zákona o státním zastupitelství. Sama otevřeně kritizovala práci státních zástupců. V legislativě její úřad připravil mimo jiné návrh zákona o hromadném řízení a vláda mu schválila návrh zákona o lobbingu.

Do letošního roku vstupovalo ministerstvo pod vedením právníka Jana Kněžínka (za ANO), který funkci zastával od července 2018. V dubnu oznámil, že se rozhodl rezignovat. Část opozice pokládala jeho odchod za vynucený a výměnu spojovala s kauzou Čapího hnízda, v níž předseda vlády Andrej Babiš (ANO) v tu dobu čerstvě čelil návrhu na podání obžaloby.

Po dosazení Benešové - poradkyně prezidenta Miloše Zemana - do ministerského křesla se opakovaně konaly v Praze i regionech demonstrace, které zaštiťoval spolek Milion chvilek. Protesty vyvrcholily na pražské Letné, kam v červnu i v listopadu dorazilo podle odhadů přes čtvrt milionu lidí. Účastníci žádali kromě jiného demisi Benešové či její odvolání.

Ministryně demonstrace nekomentovala. Popřela ovšem spekulace, že se chce zbavit nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. K připravené novele zákona o státním zastupitelství řekla, že dává žalobcům silnější záruky nezávislosti. Podle opozice, státních zástupců i koaliční ČSSD však návrh naopak posiluje moc exekutivy nad žalobci. Vládní protikorupční rada ho nedoporučila ke schválení, výhrady měla i část členů Legislativní rady vlády (LRV). Benešová uvedla, že ohledně podoby návrhu už dále ustupovat nebude.

Práci státních zástupců ministryně několikrát zkritizovala s tím, že řada trestních kauz skončila fiaskem. Unie státních zástupců na tato slova reagovala tak, že jsou nepodložená a mohou oslabit důvěru veřejnosti v celý justiční systém.

Co se týče justice, ministerstvo předložilo a vláda schválila novelu, která zavádí jednotný výběr soudců a soudních funkcionářů a omezuje úlohu laických přísedících v trestních kauzách. Další schválený předpis mění podobu kárných řízení se soudci, státními zástupci a soudními exekutory. Úřad se zabýval také novým zákonem o hromadném řízení, který LRV po výrazném přepracování navrhla vládě ke schválení.

Ministryně letos vybrala nové předsedy obou vrchních soudů - Václava Čapku do Olomouce a Luboše Dörfla do Prahy. Prezident Zeman jejím návrhům v obou případech vyhověl.

V oblasti mezinárodní justiční spolupráce Benešová podepsala smlouvu o vydávání s Argentinou. Česko také jako první evropská země přistoupilo k Meziamerické úmluvě o vzájemné pomoci v trestních věcech. V červenci začala platit smlouva s Vietnamem o předávání odsouzených, kterou úřad dojednával 19 let.

Za priority v justici pro příští rok označuje Benešová elektronizaci, tedy elektronický soudní spis a uveřejňování rozsudků. Ministerstvo chce dále podporovat ukládání alternativních trestů a pokračovat v přípravě nového trestního a civilního soudního řádu. Chce rovněž prosadit v Parlamentu zákon o lobbingu, jehož součástí je zavedení registru jak pro lobbisty, tak pro lobbované. Hodlá také dokončit dlouho připravovaný zákon o ochraně spotřebitelů.

Související

Více souvisejících

Marie Benešová

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 1 hodinou

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy