Metnar se vyjádřil k rezignaci náměstka Říhy

Rezignace náměstka ministra obrany pro vyzbrojování Filipa Říhy je logickým vyústěním chyb, které se týkají zakázky na nákup pasivních sledovacích systémů. V Bruselu to dnes prohlásil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), který nevyloučil další personální změny ve svém úřadě. Dodal, že o kritice na svou adresu od premiéra Andreje Babiše (ANO) neví.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Lubomír Metnar
doporučujeme

Říha dnes opustil svou funkci po dohodě s Metnarem. Rezignaci zdůvodnil mediálním tlakem, kterému ministerstvo čelilo kvůli zakázce, jejíž součástí jsou radary Věra NG. Kritikům vadilo, že ministerstvo vládě předložilo nižší cenu, než za jakou byly systémy nakonec pořízeny.

"Pan náměstek Říha chybu neudělal, ale bohužel ji neodhalil a ta kontrolní činnost měla na tuto chybu vliv," řekl Metnar v Bruselu před začátkem jednání ministrů obrany Severoatlantické aliance.

České ministerstvo chce pořídit dva komplety pasivních sledovacích systémů DPET, jejichž základem jsou radiolokátory Věra NG. Zaplatí za ně 1,245 miliardy Kč bez DPH (asi 1,5 miliardy Kč s DPH). Když před rokem úřad informaci o zakázce předkládal vládě, uváděl jako předpokládanou cenu 780 milionů Kč. Obrana už dříve uvedla, že tato částka vycházela ze starého průzkumu a neodpovídala reálné ceně.

"Celou situací se podrobně zaobírám, nepředpokládám, že by došlo k dalším personálním opatřením, ale nemohu je vyloučit," uvedl Metnar.

Premiér Andrej Babiš o víkendu na facebooku ministra kritizoval za nezvládnutou komunikaci a chtěl vysvětlit okolnosti zakázky. Říha svou rezignaci komentoval slovy, že chyba nebyla na jeho straně.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek navrhuje nové oslovení pro Babiše. Chce, aby mu tak říkala celá…

24.02.2020 22:33 Aktualizováno Snad každý Čech, který sleduje politiku, dobře ví, že Miroslav Kalousek a Andrej Babiš se opravdu…

Babiš: Vláda bude chtít zásah policie na MPSV vysvětlit

24.02.2020 16:56 IT zakázky na ministerstvu práce a sociálních věci byly klíčový úkol ministryně práce a sociálních…

Vláda se Zemanem řešila rozpočet, koronavirus nebo dotace

24.02.2020 16:51 Vláda na pracovním obědě s prezidentem Milošem Zemanem řešila dopad koronaviru na ekonomiku, dotace…

Novým ředitelem Památníku Lidice je historik Stehlík. Prozradil, co bude…

24.02.2020 16:47 Novým ředitelem Památníku Lidice je ode dneška vojenský historik Eduard Stehlík. Novinářům to řekl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama