Milion chvilek pod palbou kritiky. Měl mé sympatie, ale teď udělal chybu, tvrdí Vondra

Bývalý ministr zahraničí a analytik Alexandr Vondra se vymezil proti spolku Milion chvilek. Ačkoliv měl jeho sympatie, poslední kroky v otázce zahraniční politiky neschvaluje.

Přidejte svůj názor 140 komentářů

Alexandr Vondra
doporučujeme

"Demonstrace Praha - Nechceme jít cestou Maďarska a Polska!" Pod tímto názvem se 1. března uskuteční v centru Prahy demonstrace, kterou pořádá spolek Milion chvilek. Ačkoliv je nahlášených několik tisíc lidí, podle experta je to chyba.

Vondra na sociální síti přiznal, že spolek měl jeho sympatie, až dosud. Teď udělal vážnou chybu. "Správně se vymezovali proti Babišově gigantickému konfliktu zájmů, oligarchizaci politiky u nás a Zemanovu tažení na Východ. A také se snažili úzkostlivě pohybovat v rámci konsensu demokratických sil tady doma. Útokem proti Visegrádu konsensus opouštějí," uvedl.

Vidí hned pět důvodů, proč je podle něj hloupé útočit na Visegrad a srovnávat naši situaci s Polskem i Maďarskem. Prvním z nich je, že Visegrád má strategický a bezpečnostní význam a zajišťuje nám přátelství a spolupráci v sousedství. Ostatně podle Vondry mu vděčíme za vstup do NATO a povedlo se mu zkrotili migrační vlnu.

"Je hloupost tuto spolupráci obětovat kvůli tomu, že se někomu nelíbí ten či onen politik. Jak by se nám asi líbilo, kdyby nás začali třeba z NATO vyhazovat jenom proto, že jsme si zvolili Zemana nebo Babiše (já je samozřejmě nevolil)?" uvedl.

Druhým bodem jsou premiéři oněch zemí. "Kaczynski v Polsku i Orbán v Maďarsku byli demokraticky zvoleni ve svobodných volbách. Oba kdysi bojovali proti bolševikovi. Zasloužili se o 1989. Srovnávat je s Babišem je nehorázné. Oba stojí v čele standardních demokratických stran. Žádné ANO jako „one man show“. Nebudou vládnout napořád, jak už vidíme třeba ve Varšavě a Budapešti, kde vyhrála opozice. Anebo jinak – máme z NATO odejít, když se někomu nelíbí, že si Američané zvolili Donalda nebo Britové Borise? Budeme z EU odcházet, až si Italové zvolí Salviniho a Němci AfD? Proč nevadí irská Sinn Fein?" ptá se.

Jako třetí bod uvedl, že Kaczynski i Orbán jsou konzervativní a vymezují se vůči progresivním trendům na Západě. Česká varianta konzervatismu je liberálnější, i přesto ale jde o ideové rozdíly, které se pohybují v rámci demokratického diskurzu. Nálepkování obou populismem nebo dokonce antisemitismem či fašismem je proto prý absolutně nemístné.

Předposledním bodem je polská reformě justice. "Chvilkaři píší, že my ještě nejsme tak daleko… Takže: polská reforma má za cíl soudní systém otevřít – tak jako ho máme stále otevřený my tady, nebo třeba v Rakousku a Německu. V Polsku byl totiž uzavřený. Soudci jmenovali soudce. Jakýsi stát ve státě. Říká se tomu mafie," upozornil.

Jako poslední bod uvedl média. Ta jsou Maďarům vyčítána, neboť jsou hlásnou troubou vládní politiky. Podobně tomu tak ale prý je i v Německu. "Naopak soukromá média v Maďarsku (televize, rádio, internet) buší do vlády tak, že se nám o tom muže jenom zdát. Takže ani v tomto případě si nemyslím, že bychom měli své jižní sousedy přes hranice nějak mistrovat," uvedl.

Závěrem dodal, že bychom si měli nejprve zamést před vlastním prahem.

Loading...
Vstupte do diskuze (140)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště

06.04.2020 00:32 Aktualizováno Vláda by mohla od čtvrtka povolit otevření obchodů s pracovními oděvy, dětským textilem, kočárky a…

Prezident Zeman kritizoval opozici, Kalouska označil za šaška

06.04.2020 00:32 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman opět kritizoval opoziční politiky v souvislosti s jejich vyjádřeními ohledně…

FN Brno přijme pacienty s covid-19 z Francie, oznámil Babiš. Ambasáda…

05.04.2020 23:23 Aktualizováno Fakultní nemocnice Brno by měla v nejbližších dnech přijmout šest nemocných s koronavirem z Francie…

"Je to papalášství." Bartoš a Fiala zkritizovali schůzku expertního týmu…

05.04.2020 21:49 Aktualizováno Předsedové opozičních stran Ivan Bartoš (Piráti) a Petr Fiala (ODS) dnes v debatě televize Prima…

Související:

Právě se děje

Další zprávy