Milion chvilek v akci. Protesty proti Babišovi budou v úterý po celém Česku

Protesty proti vládě a premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se v úterý uskuteční kromě Prahy také na dalších 145 místech v zemi. Pořádající spolek Milion chvilek to uvedl v dnešní tiskové zprávě. V Praze platí omezení na 500 účastníků, přestože kvůli restrikci počtu účastníků hromadných akcí chystá spolek správní žalobu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Milion chvilek kvůli dodržení omezení kromě stanovení maximálního počtu účastníků na protestu na Staroměstském náměstí také zrušil pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. "Lidé, kteří se na akci nevejdou, budou moci vyjádřit svůj názor individuálně," uvedl spolek, který apeluje na dodržování dvoumetrových rozestupů a nošení roušky. K dispozici budou také stojany s dezinfekcí.

Milion chvilek ale zároveň tento týden podá správní žalobu k Městskému soudu v Praze. Soud podle spolku má rozhodnout o tom, zda není zásadní omezení práva na shromažďování opatřením ministerstva zdravotnictví nezákonné.

Ministerstvo vnitra trvá na názoru, že omezení práva shromažďovacího mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví by bylo disproporčním zásahem do lidských práv, řekl dnes po jednání vlády vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Obecně podle něj platí, že pokud na demonstraci nedojde například k násilnému jednání, tak policie nebude zasahovat kvůli tomu, že je na ní víc než 500 lidí.

O věci jednal s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO), který má podle něj na záležitosti jiný právní názor. "Pokud je zde více právních názorů, tak máme mechanismy v demokratickém právním státě, jak rozhodnout, kdo má pravdu, a to bude muset pravděpodobně udělat soud," dodal Hamáček. Babiš doplnil, že doporučoval, aby demonstrace vůbec nebyla limitována.

Akce se budou v úterý konat také například v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Jihlavě, Karlových Varech, Mladé Boleslavi, Opavě, Ostravě, Plzni, ve Zlíně, ale také v různých částech Prahy.

Organizátoři chtějí demonstrací upozornit na nedostatečnou a pomalou finanční pomoc české ekonomice, netransparentní veřejné zakázky na zdravotnický materiál nebo na to, že vyplácení příspěvku osobám samostatně výdělečně činným a společníkům malých firem připraví místní samosprávy o příjmy z daní, jejichž výnosy se rozdělují mezi státní rozpočet a právě obce a kraje.

Spolek také kritizuje návrh zákona o evidenci skutečných majitelů, který může podle kritiků pomoci Babišovi v jeho sporu o to, zda je ve střetu zájmů. Vláda jej minulý týden hlasy ministrů za hnutí ANO schválila. Podle předlohy by byl Babiš považován za vlastníka svěřenských fondů, do kterých vložil holding Agrofert, ale nikoliv za vlastníka holdingu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi se do politiky nehrnou. ANO ztrácí členy, opoziční strany si vedou…

10.07.2020 10:45 Tradiční české politické strany, mezi něž patří například KSČM nebo KDU ČSL, se od loňského roku…

"Dohodáři" zřejmě dostanou náhrady 350 korun za den, návrh prošel Sněmovnou

10.07.2020 10:40 Lidé pracující na dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti zřejmě dostanou v případě…

Vláda u opozice propadla. Testování je pomalé, informace o covidu nejsou,…

10.07.2020 09:58 Počet nakažených na Karvinsku každým dnem roste a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přiznal, že…

Sněmovní debata o plánu EU se zvrtla ve spor o účast poslanců

09.07.2020 21:23 Aktualizováno Dnešní sněmovní debata o plánu Evropské unie na oživení evropské ekonomiky po koronavirové krizi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy