Miloš Zeman to schytal: Zneužívá toho, že dostává utajované zprávy. Je jako mluvčí Číny

Místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) v české televizi promluvil o tom, jak Bezpečnostní  informační služba (BIS) a Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) odhalily a rozbily síť, kterou v Česku vytvářela ruská zpravodajská služba FSB. Podle něj bylo až do té doby Česko pro ruskou bezpečnostní službu ideální..

Přidejte svůj názor 68 komentářů

Miloš Zeman
doporučujeme

Žáček v pořadu Interview ČT24 varoval, že je Česko pro podobné aktivity zahraničních služeb vhodné svou velikostí i členstvím v Evropské unii a NATO.

„Jde o to operativně provádět různé vlivové akce z jiné země než z Ruska, protože prostředky třeba z Petrohradu už byly známy. Pod svícnem – dohledem jiných tajných služeb – je největší tma, takže se Rusové pokusili u nás vybudovat nový kanál. Na to je nejlepší středně velký stát, kde už máte vazby a který je vám do jisté míry nakloněn,“ popisoval poslanec, proč se na českém území podle BIS nacházela síť ruské FSB.

Pavel Žáček také poukázal na to, že zatím není jasné, co se s odhalenými agenty stalo. Nemuseli prý nutně skončit ve vazbě. „To rozbití může znamenat, že se těm lidem zabrání v aktivitě v rámci Česka. Nutně nemusí být osobně vyšetřovaní, také už se třeba nikdy nedostanou do systému EU a schengenského prostoru. Může to taky znamenat zpřetrhání vazeb. S největší pravděpodobností se na to budeme ptát,“ vysvětluje místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost.

Připomněl také, že Rusko je stát navazující na Sovětský svaz, takže je možné, že jeho tajné služby podle mají situaci v tuzemsku dobře zmapovanou. „Měli tady garnitury příslušníků StB, členů komunistického aparátu, Lidových milic a dalších mocenských složek, které jim nikdy nic neodmítly. A i dnes jsou jim zřejmě schopní vyjít vstříc,“ posteskl si Žáček.

V kontrastu s touto zprávou pak stojí slova prezidenta Miloše Zemana, který na konci loňského roku bagatelizoval varování BIS před ruskými a čínskými špiony. Tvrdil totiž, že z materiálů, které dostává, vyplývá, že takoví agenti se v Česku nevyskytují. Žáček uznal, že to může být pravda - prezident totiž podle něj varování před cizími agenty dostávat nemusí.

A bylo by to prý do značné míry pochopitelné. „Po tom, co s těmi zprávami dříve provedl, bych se nedivil, kdyby mu tam tyto zprávy nedávali,“ nebral si servítky Žáček. Neopatrný přístup prezidenta, který je zároveň vrchním velitelem ozbrojených sil, by podle jeho slov mohl ohrozit spolupráci českých bezpečnostních služeb s partnery v zahraničí.

„Někdy to vnímám, jako kdyby prezident Zeman byl tiskovým mluvčím čínské ambasády,“ posteskl si Žáček. „Měl by více věřit aparátu svého státu. Zneužívá toho, že dostává utajované zprávy, a pak z nich vypouští nějaké balónky a využívá toho, že není zodpovědný,“ vzkázal Zemanovi s odkazem na kauzu novičok.

Loading...
Vstupte do diskuze (68)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bezpečnostní rada státu zasedla, nedoporučuje cesty do severní Itálie

25.02.2020 21:53 Aktualizováno Bezpečnostní rada státu nedoporučuje občanům České republiky kvůli šíření nového koronaviru cesty…

Babiš navštívil Příbram, setkal se s příznivci i odpůrci

25.02.2020 18:36 Premiér Andrej Babiš (ANO) se při dnešní návštěvě Příbrami setkal s odpůrci i příznivci. Před…

Šéf Senátu Vystrčil žádá od Zemana vysvětlení čínského dopisu k Tchaj-wanu

25.02.2020 18:10 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman by měl Senátu podle jeho předsedy Miloše Vystrčila (ODS) vysvětlit, zda a jak…

Lidovci chtějí ve Sněmovně projednat situaci na MPSV, kde zasahovala…

25.02.2020 17:56 Lidovci budou chtít příští týden ve Sněmovně projednat jako mimořádné body situaci na ministerstvu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama