Minář apeluje na opoziční strany. Mají se otevřít a spolupracovat mezi sebou

Spolek Milion chvilek vyzval na dnešní demonstraci na pražské Letné demokratické opoziční strany, aby se více otevřely veřejnosti, přišly do roka s uskutečnitelnou vizí a posílily své volební šance koalicemi. Mluvčí spolku Mikuláš Minář uvedl, že po ODS, TOP 09, lidovcích, STAN a Pirátech nechce společnou koalici, protože tak velká spolupráce by nefungovala. Do příštího roku by ale měly strany uvažovat o menších koalicích.

Přidejte svůj názor 46 komentářů

ODS, ilustrační foto
doporučujeme

Do roka by pak měly demokratické strany, s jejichž zástupci se Milion chvilek sešel ve čtvrtek, vytvořit vizi pro budoucí vývoj Česka. Víc by se pak měly otevřít veřejnosti. Demonstranty současně organizátoři shromáždění vyzvali, aby vstoupili do veřejného prostoru. "Zvažte, zda vy sami nevstoupíte do politiky, potřebujeme váš čas, vaši energii a vaše úsilí, vyberte si stranu, která vám vyhovuje, a nějak ji podpořte," vyzval Minář účastníky protestu.

Za spíše neuskutečnitelnou označil Minář možnou změnu volebního systému tak, aby menší strany při výpočtu mandátů neztrácely. Přestože ANO, SPD a KSČM v posledních volbách do Sněmovny v roce 2017 obdržely podobný počet hlasů jako zbytek parlamentních stran, získaly výrazně větší počet mandátů, připomenuli dnes organizátoři protestu.

Lidovci ve středu předložili v Poslanecké sněmovně změnu volebního zákona, která by měla váhu odevzdaných hlasů srovnat. Podobný cíl sleduje i podnět, který podala skupina 21 zákonodárců k Ústavnímu soudu po posledních sněmovních volbách.

Předseda lidovců Marek Výborný řekl, že strana usiluje také o úplné zrušení systému, podle kterého se zvyšuje o pět procentních bodů kvorum pro strany kandidující v koalici za každou, která se do společné kandidátky zapojí.

Volební pravidla zavedená za opoziční smlouvy ODS a ČSSD stanovují pro volební koalice násobnou hranici pro vstup do Sněmovny než pět procent platící pro jeden subjekt. Kvůli obavám o výsledek se tak před posledními sněmovními volbami rozpadl záměr koalice lidovců a hnutí STAN. Zároveň podle nynějšího volebního systému se přepočítávají propadlé hlasy na mandáty ve prospěch vítězných stran. Strany, které získají více procent hlasů, tak potřebují pro zisk jednoho mandátu mnohem méně voličů než ty neúspěšnější.

Loading...
Vstupte do diskuze (46)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pozor na Rusko. Šíří dezinformace, chce rozštěpit Západ, varuje šéf BIS

13.12.2019 22:55 Aktualizováno Na šíření lživých informací je třeba podle ředitele BIS Michala Koudelky reagovat rychlým…

Babiš nikdy neodstoupí? Lže, mlží, je jako dítě... Úterní demonstrace má…

13.12.2019 22:55 Aktualizováno Na Václavském náměstí v Praze se v úterý sešly desítky tisíc lidí, kteří opět žádali demisi Andreje…

Lidovci si příští rok v Praze zvolí nového předsedu

13.12.2019 17:56 Celostátní konference KDU-ČSL, jež je nejvyšším stranickým orgánem mezi sjezdy, dnes potvrdila…

Válková ombudsmankou? Opozice ztrhala Zemanův návrh

13.12.2019 17:06 Předsedové opozičních stran se příliš neztotožňují s návrhem prezidenta Miloše Zemana, aby se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama