Minář připustil angažmá v politice. V rámci Milionu chvilek se tak ale nestane

Předseda spolku Milionu chvilek pro demokracii Mikuláš Minář, který stojí za několika demonstracemi proti českému premiérovi Andreji Babišovi a jeho vládě, naznačil i možné politické ambice. Kromě pořádání demonstrací zvažuje kandidaturu do Parlamentu ČR.

"Vyčerpali jsme celou řadu možností, jak se občansky projevovat. Mělo to obrovský smysl, občanská společnost se probudila. Zároveň se ukazuje, že jakkoliv je důležité pojmenovávat problémy, samo o sobě to nestačí ke změně. Klíčová změna se musí odehrát v krajských i sněmovních volbách. Těmi hlavními, kdo rozhodnou, zda změna nastane, jsou opoziční strany. Tímto směrem se ubírají i naše další kroky," řekl předseda chvilkařů v interview pro CNN Prima News a poukázal na politickou zodpovědnost opozice, která by se měla umět sjednotit.

Když se rozhovor stočil ke dvěma demonstracím na Letné, které měly být vrcholem činnosti Milionu chvilek pro demokracii, nechal se Minář slyšet, že se jednalo pouze o jakýsi mezikrok, a že k tomu opravdovému teprve dojde. I z tohoto důvodu se nechce nadále omezovat pouze na masové akce, jako jsou protesty, které nestačí. Česko se podle něj nachází v krizi demokracie, na níž mají lví podíl oligarchové. Jestli existuje něco, co jí dokáže zachránit, pak jsou to silná opozice a občanská společnost. Podpora z řad veřejnosti tu je, a proto se nyní vyčkává, jak bude postupovat. Demonstrující totiž musejí mít jistotu, že jejich angažmá nepřichází vniveč.

"Víme, že společnost je rozdělena na tří tábory. Zhruba třetina nás podporuje, třetina nepodporuje a třetina je mezi," odpověděl Minář na otázku, zda nemá obavy z klesající podpory z řad veřejnosti. Svá slova opíral i anketu, kterou si udělal sám spolek a jejíž výsledky byly totožné s těmi od sociologických agentur.

Z Milionu chvilek se nestane politická strana

Minář se také nechal slyšet, že spolek vyzval opozici, aby svůj elektorát rozšířila o další skupiny a přišla s jasnou vizí, jakým směrem by se mělo Česko v budoucnosti ubírat. Hlasy by neměly propadat pro malé strany. Jak konkrétně by ale měly opoziční strany postupovat, předseda nenastínil. Ukázal jim pouze dveře, ale projít jimi už musí samy. Podzimní volby do zastupitelstev krajů označil za deadline, kdy by se měli voliči dozvědět, jak by mohla opozice vyhrát sněmovní volby.

"Já nejsem profesionální demonstrant, to bych vás skutečně opravil. V téhle zemi je řada lidí nespokojených s tím, jak to tu je, proto je důležité, aby existovala iniciativa, která mluví jejich jménem. To je naše role. Dál platí, že Milion chvilek se nestane politickou stranou a jeho úloha je být nadstranickou občanskou iniciativou," vyjádřil se předseda ke svému případnému politickému angažmá, jakož i oné nálepce "demonstranta z povolání".

Politika Mináře sice neláká, ale protože se dva a půl roku života věnoval protivládním protestům, a to i na úkor studia, byl by nerad, kdyby to přišlo nazmar. Politické strany by si měly uvědomit onen potenciál, který jim vytvořil, a využít jej pro reálné politické výsledky. "Já teď nevidím, že by se to dělo, proto zvažuji skutečně všechny varianty," nastínil možný scénář.

Kandidaturu tedy nevyloučil. Zároveň ale naznačil, že by do podzimu mohly Babišovi klesnout preference, kdy jej buď vystřídá nějaký silný hráč, anebo se toho nakonec chopí opozice. "Nemám plán, jak to přesně musí být. Ale musím zvažovat všechny varianty. Já nechci chodit příštích pět let demonstrovat, a proto jsem motivován udělat všechno, aby to tak být nemuselo a příští vládu složily demokratické strany," vysvětlil předseda.

"Charakterizoval bych je jako vzájemný respekt a do jisté míry partnerství, jde nám o stejnou věc, i když máme jiné role. Klíčovou roli ale mají politické strany. Na druhou stranu ano, začalo to mezi námi i víc jiskřit, očekávali jsme, že vývoj bude trošku jiný. Že bude víc signálů o tom, že se povede přetavit potenciál z náměstí do politických výsledků. Dokážeme pochválit to dobré, co opoziční strany dělají, že spolupracují, ale to hlavní je vyhrát volby. V tom nevidíme v tuto chvíli skutečný plán. Nechceme ale opozici za každou cenu tepat," dokončil s objasněním vztahů mezi opozicí a Milionem chvilek pro demokracii.

Související

Petr Pithart

Milion chvilek udělil čestná členství Pithartovi nebo Minářovi

Milion chvilek dnes na setkání ke čtyřletému výročí založení spolku udělil čestná členství osobnostem, které dlouhodobě inspirují a probouzejí k aktivitě občanskou společnost. Hlavním pojítkem celé akce byly rozhovory o roli občanské společnosti nejen v časech krize, ale i o tom, jakou roli mohou aktivní občané sehrát v nadcházející volbě prezidenta.
Mikuláš Minář

Minářovo hnutí Lidé PRO končí, kandidovat nebude

Hnutí Lidé PRO, jehož vznik v prosinci oznámil bývalý předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář, končí a podpoří jiné opoziční demokratické strany. Na twitteru to oznámil bývalý ředitel protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka, který s Minářem na projektu spolupracoval.

Více souvisejících

Mikuláš Minář Milion chvilek pro demokracii Andrej Babiš politika Demonstrace

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 2 hodinami

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy