Ministerstvo nemělo podle NSS pravomoc plošně zavřít herny

Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil, že ministerstvo zdravotnictví na jaře nemělo pravomoc plošně zakázat provoz heren a kasin. Vyhověl společnosti Synot Tip, která působí na loterijním trhu, a zpětně konstatoval nezákonnost opatření ministerstva zdravotnictví z druhé poloviny května. Rozhodnutí je dostupné na úřední desce. Společnost Synot Tip zváží, zda bude žádat náhradu vzniklých škod, uvedl v tiskové zprávě výkonný ředitel Petr Mikoška.

Budova Nejvyššího správního soudu v Brně

Soud se už dříve zabýval opatřeními přijímanými podle pandemického zákona, která platila v jiných obdobích, ale obsahově byla podobná nebo totožná. Dospěl tehdy k závěru, že podle pandemického zákona nelze omezovat služby, a tedy ani herny, protože nespadají pod obchod a výrobu. Kritizoval také praxi, kdy ministerstvo fakticky zakazovalo některé formy podnikání tím, že neumožnilo přístup veřejnosti do provozoven.

Podobnou regulaci nelze mimo nouzový stav opřít ani o zákon o ochraně veřejného zdraví, který umožňuje spíše cílená lokální opatření v ohniscích nákazy. Uzavření provozoven má směřovat k omezení styku osob podezřelých z nákazy, uvedl soud v dnešním rozhodnutí. Plošné opatření by připadalo v úvahu jen v situaci, kdy je ohniskem celý stát a podezřelí jsou všichni.

"Od začátku nám bylo zřejmé, že vláda jednala protizákonně. Jsme rádi, že nám dal Nejvyšší správní soud zapravdu. Samozřejmě, že na toto rozhodnutí budeme reagovat a zvažovat žádost o náhradu vzniklých škod," uvedl Mikoška.

Podle Synotu vláda obešla zákon a stanovila podmínky, které sice vydávala za omezení, ale ve skutečnosti šlo o totální zákaz provozu. "Naše společnost vždy respektovala daná pravidla, nicméně zákaz provozu našich služeb byl pro nás od začátku v rozporu se zdravým rozumem. V prostorách našich provozoven není výrazná kumulace osob, navíc je ze zákona každý host evidován a prostory jsou monitorovány. Je tedy velmi snadné dodržovat jakákoliv bezpečnostní opatření a identifikovat každou osobu, která by mohla přijít do styku s potencionálním rizikem nákazy," domnívá se Mikoška.

Soud v poslední době opakovaně vytýká ministerstvu překračování kompetencí a nedostatečné odůvodnění mimořádných opatření. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) zahájil interní audit, který prověří způsob přijímání opatření proti šíření covidu-19. Opatření, které soudy zrušily či označily částečně za nezákonná, je už nyní zhruba 25.

Jurečka s návrhy na změny v důchodech nebo výživném zřejmě narazí u vlády

24.07.2021 14:19 Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka zřejmě narazí se svými návrhy změn zákonů týkajících se důchodů a…

Po zprovoznění nového bloku Dukovan lze postavit dva bloky Temelína, řekl…

24.07.2021 11:57 Aktualizováno Až bude hotový nový blok jaderné elektrárny Dukovany, mohly by se dostavět jeden nebo dva nové…

SPD chce mimořádnou schůzi kvůli postoji ministerstva zdravotnictví k…

23.07.2021 16:32 Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se pokusí vyvolat mimořádnou schůzi Sněmovny kvůli postoji…

Ministerstvo průmyslu předloží v pondělí vládě vodíkovou strategii

23.07.2021 15:24 Ministerstvo průmyslu a obchodu předloží v pondělí vládě ke schválení vodíkovou strategii ČR. Úřad…

Brno pošle Německu milion jako pomoc po ničivých záplavách

23.07.2021 10:39 Brno pošle do Německa milion korun jako pomoc po ničivých záplavách. Primátorka Markéta Vaňková …

Ministr zahraničí Kulhánek na přelomu července a srpna navštíví Egypt

23.07.2021 09:04 Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) navštíví na přelomu července a srpna Egypt, kde bude jednat…

Zpěváka Nedvěda otrávili, byl zavražděn, tvrdí poslanec Volný

22.07.2021 22:08 Aktualizováno Poslanec Lubomír Volný prohlašuje, že zpěvák František Nedvěd, který před několika dny podlehl…

Lobbista Janoušek nastoupil do pankrácké věznice

22.07.2021 22:05 Aktualizováno Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil dnes do vězení. ČTK to potvrdila mluvčí Vězeňské služby…

Maláčová se zúčastní dalších kontrol firem

22.07.2021 19:35 Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chce v příštích týdnech účastnit dalších kontrol ve…

Senát dal zelenou korespondenční volbě prezidenta a poslanců

22.07.2021 15:44 Zavést pro Čechy žijící v zahraničí korespondenční hlasování při volbě poslanců a prezidenta má…

Související:

Právě se děje