Ministerstvo práce navrhuje zvýšení příspěvku na zaměstnávání lidí s postižením

Ministerstvo práce navrhuje zvýšení příspěvku na zaměstnávání lidí s postižením o 600 korun na 14.200 korun. Vyšší podpora by se měla vyplácet zpětně od července. Od října by se mohly zvednout příspěvky na zdravotní diety pro lidi v hmotné nouzi, a to o 9,5 procenta.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Vzrůst by měl příspěvek na mobilitu z 550 na 900 korun a také příspěvek na zdvihací plošiny až o 100.000 korun. Termín úpravy těchto podpor resort nesdělil. O chystaných změnách ČTK informovalo ministerské mediální oddělení. Uvedlo, že ministerstvo chystá balíček ke zmírnění dopadů růstu cen na lidi s handicapem.

O balíčku začal ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) mluvit koncem dubna, jeho přípravu slíbil do měsíce. Vláda měla podobně jako u balíčku pro rodiny vybrat opatření, která se uskuteční. Kabinet o návrzích začal jednat v červnu. Jurečka pak uvedl, že je potřeba doplnit propočty, aby vláda mohla v polovině měsíce rozhodnout. Koncem června ministr pak ČTK řekl, že kabinet balíček schvalovat nebude a o opatřeních bude jednat postupně, protože některé kroky upravují zákony a jiné vyhlášky či nařízení.

"Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje balíček opatření na podporu pro zdravotně znevýhodněné. Záměrem je sestavit zacílenou pomoc, ale zároveň nezasáhnout pouze několik úzce vymezených skupin. Změny reagují zejména na stávající inflaci a zdražování energií," uvedlo dnes mediální oddělení resortu. Cílem podle něj je, aby se úpravy zavedly co nejdřív. Kolik peněz musí resort na financování do svého rozpočtu zajistit, oddělení neuvedlo.

Příspěvek na výdělek lidí s handicapem je pro firmy s víc než polovinou postižených pracovníků. Pracovní výkon handicapovaných totiž bývá omezený. Podniky mohou od státu získat tři čtvrtiny jejich mzdových nákladů, ale nejvýš 13.600 korun. Částka se upravovala naposledy předloni od října, kdy se přidalo 800 korun. Zaměstnavatelé žádají o vyšší podporu. Poukazují na to, že minimální mzda od poslední úpravy rostla už dvakrát, příspěvek se ale nezměnil. Nejnižší výdělek činí od letoška 16.200 korun. Ministr ČTK začátkem července řekl, že navýšení má být o 600 korun. Mediální oddělení dnes uvedlo, že by se částka měla upravit zpětně od července.

Zvýšení částek na výživu je pro lidi v hmotné nouzi, kteří mají kvůli zdraví dietu třeba při dialýze, celiakii, osteoporóze, cukrovce či v těhotenství. Měsíčně mohou pobírat k příspěvku na živobytí ještě od 1000 do 2800 korun podle nemocí. Podle mediálního oddělení částky platí od roku 2012 a zvednout by se měly o 9,5 procenta od října. Pohybovat by se tak měly od 1095 do 3066 korun. Pro nárok na podporu se posuzuje nejen příjem a majetek žadatele, ale i členů domácnosti.

Příspěvek na mobilitu je pro osoby s průkazem ZTP či ZTP/P a činí 550 korun měsíčně. Naposledy vzrostl o 150 korun od ledna 2018. Loni se na něm vyplatilo 1,7 miliardy. Jurečka ČTK před dvěma týdny řekl, že dávka by se mohla navýšit na 900 korun buď od září, nebo od října. Mediální oddělení dnes částku zopakovalo, termín navýšení ale neuvedlo. Novelu se zvýšením příspěvku předložila ve Sněmovně i opozice. SPD navrhlo růst na 800 korun a ANO na 2000 korun.

Na pořízení plošin se poskytuje příspěvek na zvláštní pomůcku. Maximálně může nyní činit 400.000 korun. Podle mediálního oddělení vláda považuje za odpovídající navýšit tuto hranici o 100.000 korun.

Národní rada osob se zdravotním postižením opakovaně žádala kvůli prudkému zdražování energií podporu pro lidi, kteří se neobejdou bez dýchacích a jiných přístrojů s velkou spotřebou elektřiny. Podle ministerstva budou moci nově opakovaně žádat o dávku mimořádné okamžité pomoci. Ta je pro lidi v hmotné nouzi, hodnotí se tedy majetek a příjem žadatele i ostatních členů domácnosti.

Jurečka a vládní politici zmiňovali dřív také navýšení nižších příspěvků na péči. V dnešní informaci o chystaných opatřeních tento krok není. Mediální oddělení naopak píše o návrhu, že by otcovskou mohli čerpat muži i v případě úmrtí potomka.

Pro úpravu podpor je nutné změnit zákony či vydat vládní nařízení. Návrhy novel či předpisů ministerstvo a vláda ještě nezveřejnily.

Počasí může být i v září teplotně nadprůměrné, myslí si meteorologové

16.08.2022 06:30 Letní prázdniny se chýlí ke konci, právě vstupují do své poslední čtvrtiny. Meteorologové z Českého…

Po šesti měsících války se propast mezi řečmi a skutečností rozšiřuje.…

16.08.2022 09:49 Americký prezident Joe Biden letos v březnu ve Varšavě jasně předložil strategické cíle Západu na…

Zemřel režisér Wolfgang Petersen, natočil kultovní Nekonečný příběh, Troju…

16.08.2022 21:56 Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála…

Počasí bude ode dneška tropické. Třicítky vydrží místy až do pátku

17.08.2022 06:30 Česko už dnes zasáhnou tropické teploty. Varovali před nimi meteorologové s tím, že vě většině…

Ukrajina: Ruská armáda ztratila 44.000 mužů, útočí na několika místech…

17.08.2022 10:07 Ruská vojska se snaží útočit na několika místech najednou, ve směru na Charkov a Slovjansk a u…

Vláda na své dnešní zasedání pozvala ředitele civilní rozvědky Mlejnka

17.08.2022 10:23 Vláda na své dnešní zasedání pozvala ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka. Novinářům to dnes…

Zákaz plastových brček a příborů nebo registrace psů. Zeman podepsal nové…

16.08.2022 19:04 Aktualizováno Česko do dvou měsíců zakáže výrobu a prodej jednorázových plastových příborů, talířů nebo brček v…

Gazprom: Ceny plynu v Evropě se mohou v zimě zvýšit o dalších 60 procent

16.08.2022 18:55 Aktualizováno Ruská státní plynárenská společnost Gazprom varovala, že ceny plynu v Evropě se mohou v zimě zvýšit…

Stát by v nouzi omezil teplo pro domácnosti, řekl Síkela

16.08.2022 17:11 Aktualizováno Stát by v případě nedostatku plynu přistoupil k omezení dodávek tepla do domácností, aby udržel v…

Rakušan: Mlejnek má moji důvěru, z postu ministra neodstoupím

16.08.2022 16:38 Aktualizováno Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zopakoval, že šéf civilní rozvědky Petr Mlejnek má jeho důvěru.…

Politologové: Smyslem hlasování o nedůvěře je často snaha opozice se…

16.08.2022 14:35 Smyslem vyvolání hlasování o nedůvěře vládě je z hlediska opozice obvykle snaha zvýšit svou…

Lidovci odmítají zrušení podpory stavebního a důchodového spoření

16.08.2022 13:58 Vedení vládních lidovců v dnešním usnesení odmítlo ukončení státní podpory u stavebního spoření a…

Vláda projedná, kolik dá odborům a zaměstnavatelům na vyjednávání

16.08.2022 13:13 Vláda by měla ve středu jednat o částce, kterou stát v příštím roce dá odborům a zaměstnavatelům na…

ANO chce mimořádnou sněmovní schůzi k energetické krizi

16.08.2022 13:09 Opoziční hnutí ANO požádalo o svolání mimořádné sněmovní schůze k řešení energetické krize nebo…

Středula vyzval vládu, aby začala řešit energetickou krizi

16.08.2022 12:23 Aktualizováno Odborový předák a prezidentský kandidát Josef Středula otevřeným dopisem adresovaným premiérovi…

Související:

Právě se děje

reklama