Ministerstvo prověřilo postup cizinecké policie u testování turistů

Část cestujících na pražském letišti přiznala, že jim český lékař v zahraničí vydal potvrzení o testu na koronavirus, ačkoli ho neabsolvovali. Na dotaz ČTK k opětovnému testování turistů vracejících se letecky z Tuniska do Prahy to dnes uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Podle CK Blue Style to nebyl případ jejích klientů, řekla dnes ČTK mluvčí CK Ilona Topolová.

Eurozpravy.cz

Přetestování si v sobotu večer vyžádala cizinecká policie. Kulhánek uvedl v neděli v pořadu Partie Terezie Tománkové televize CNN Prima News, že nechá prověřit, zda byl postup oprávněný.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se dnes omluvil zadrženým cestujícím. Vyzval policejního prezidenta Jana Švejdara, aby jednal se zástupci cestovních kanceláří. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) však není omluva na místě, cizinecká policie postupovala zcela správně.

"Situaci jsme prověřili u ministerstva vnitra. Problém byl, že část cestujících na letišti přiznala, že jim český lékař v zahraničí vydal potvrzení o testu, ačkoli testování vůbec nepodstoupili," uvedl dnes Kulhánek. "Zároveň jsem požádal ministerstvo zdravotnictví o metodický pokyn pro cestovní kanceláře, kde by se jasně uvedlo, jaké praktiky testování jsou v souladu s ochranným opatřením k cestování, a jaké nikoli," doplnil.

Podle Hamáčka měla policie pocit, že certifikáty o provedeném testování mohou být padělané. "Proběhlo ověřování a minimálně v jednom z případů se ukázalo, že padělané nejsou. Asi je namístě se omluvit cestujícím z dvou letů, které byly zadrženy, takže já to tímto činím, omlouvám se jménem ministerstva vnitra, jakkoli to nebyl nějaký zlý úmysl. Na základě poznatků, které policisté měli, konali svoji povinnost," řekl.

Všichni cestující CK Blue Style mají podle Topolové platné testy prováděné akreditovaným zdravotnickým zařízením. Společnost Poliklinika Anděl podle ní garantuje, že testy jsou prováděny řádným způsobem a pouze lidmi, kteří mají k uvedenému úkonu potřebné oprávnění. "Všechny oficiální dokumenty jsme předali cizinecké policii a věříme, že se tato situace nebude opakovat a klienti cestovní kanceláře Blue Style nebudou vystaveni dalším, bezdůvodným komplikacím," dodala.

Vojtěch po zasedání kabinetu řekl, že věc řešila dnes i vláda. "Zdá se, že tento případ nebyl otázkou špatně nastavených pravidel, ale zdá se, že ten lékař možná ani neměl oprávnění k poskytování zdravotních služeb," uvedl. Také pravděpodobně vydával potvrzení bez toho, aby lidé test skutečně absolvovali. "Pokud by tam byl někdo nakažený, pak už je tam potenciál trestného činu šíření nakažlivé choroby," konstatoval.

Cestovní kanceláře si podle Vojtěcha musí sjednat nějakého poskytovatele, který je schopný testovat metodou PCR. "Což není nějaký lékař, který tam vystavuje potvrzení, ale laboratoř," řekl ministr. Policie podle něj postupovala správně. "Došlo tady zjevně k nějakému podvodnému jednání, kdo je zodpovědný, to se musí prošetřit," řekl. Testování je nutné, pokud chce Česko bojovat s hrozbou, že se do země dostanou nové mutace covidu-19.

Podle informací ze sociálních sítí a médií turisté cestující z Tuniska, převážně rodiny s dětmi, byli zadrženi na Letišti Václava Havla na několik hodin. Na letišti zajišťuje testování cestujících společnost GHC Genetics. Podle jejího tiskového prohlášení byla laboratoř v sobotu požádána, aby posílila provoz odběrového místa na ruzyňském letišti kvůli potřebě otestovat 140 osob, u nichž bylo podezření, že jejich test nesplňuje požadavky pro vstup do Česka.

"V kontextu s dalším průběhem celé události byly nakonec otestovány jen dvě osoby antigenním testem. Samotný postup při řešení celé situace je v plné kompetenci cizinecké policie a dalších kompetentních orgánů," uvedla laboratoř.

Podle Hamáčka je potřeba zlepšit komunikaci mezi cestovními kancelářemi a policií. "Určitě by pomohlo, kdyby Asociace cestovních kanceláří dala dohromady seznam všech certifikovaných lékařů a ten byl k dispozici policistům," poznamenal vicepremiér.

Tunisko podle webu ministerstva zahraničních věcí spadá do kategorie zemí s velmi velkým rizikem nákazy covidem-19. Cestující z Tuniska tak musí předložit buď maximálně 24 hodin starý antigenní test, nebo maximálně tři dny starý PCR test. Po příjezdu jdou cestující do samoizolace a mají povinnost pátý den absolvovat PCR test. Dokud nemají negativní výsledek testu, musí být v izolaci. Výjimku mají ti, kteří mají potvrzení, že v posledním půlroce prodělali covid-19.

Témata: EZ

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje