Ministerstvo průmyslu dá 1,9 miliardy na rychlejší internet v 47.000 bytech

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) podpoří téměř 1,9 miliardy korun výstavbu přístupových sítí k vysokorychlostnímu internetu. Do května 2023 zrychlí internet pro 47.000 domácností. Dotace půjdou z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK). Ministerstvo to dnes oznámilo v tiskové zprávě.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Celkový objem plánovaných investic přesahuje 2,5 miliardy Kč. Zbývajících zhruba 600 milionů Kč by mělo být uhrazeno soukromými investory z jejich vlastních prostředků. Projekty směřují do 718 míst, ve kterých doposud není v potřebném rozsahu k dispozici vysokorychlostní připojení k internetu o rychlostech alespoň 30 Mbit/s a operátoři jej tam ani nechtěli sami vybudovat.

Ministerstvo vyhodnotilo dvě výzvy, z nichž doporučilo k realizaci 64 projektů na zrychlení internetu v obcích a městech. Jednou z lokalit je například Pec pod Sněžkou. Velké množství projektů je na severu od Brna (Kunštát, Blansko, Bystřice nad Pernštejnem a okolí). Pokryto by mělo být také příhraničí v Lanžhotu na trojmezí s Rakouskem a Slovenskem. Na druhé straně republiky pak lokalita Hřenska či řada obcí ve Frýdlantském výběžku na hranicích s Polskem.

Projekty se od sebe vzájemně liší. Nejrozsáhlejší projekt řeší připojení více než 7000 bytů v oblasti rozléhající se mezi Žďárem nad Sázavou a Brnem, nejmenší projekt pak připojí 13 bytů v obci na Sokolovsku. Úspěšné projekty pokrývají dohromady potřeby z více než 33 procent.

"Ministerstvo průmyslu a obchodu v současné době připravuje nové programy podpory. Budoucí projekty dále zvýší rychlost připojení k internetu. U domácností výrazně přesáhne 100 Mbit/s a u škol, úřadů a dalších socioekonomických aktérů přesáhne jeden Gbit/s," uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro EU fondy Marian Piecha.

První výzvu vypsalo MPO v roce 2017. Kvůli nevhodně nastaveným podmínkám i špatné komunikaci záměru se přihlásili jen tři zájemci o dotaci v celkovém objemu řádově desítek milionů Kč.

Za vysokorychlostní se internet považuje v případě, že rychlost připojení je alespoň 30 megabitů za sekundu (Mbit/s). Původně si měli operátoři rozdělit na pokrytí méně internetově rozvinutých oblastí až 14 miliard korun.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama