Ministerstvo se ohradilo proti tvrzení Semantic Visions: Kontrakt ukončit nemohli, je to objednávka

Ministerstvo zdravotnictví se ohradilo proti tvrzení společnosti Semantic Visions, že by po čtyřech měsících firma ukončila spolupráci s resortem, jak řekl její zakladatel František Vrabel v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Tisková mluvčí Barbora Peterová pro EuroZprávy.cz tvrdí, že vše je jinak. „Spolupráce se společností Semantic Visions byla, respektive stále je nastavena formou jednorázové objednávky dané služby, nejedná se o žádný dlouhodobý kontrakt, a proto ani žádná smlouva nemohla být ukončena.“

ministerstvo zdravotnictví

Ve spolupráci s vládou podle Františka Vrabela, zakladatele společnosti Semantic Visions, která o sobě tvrdí, že monitoruje dezinformace a zaměřuje se údajně na boj s nimi, nemá už smysl pokračovat, jak uvedl pro Hospodářské noviny. „Část analýzy, kterou jim každý týden předáváme, obsahuje i konkrétní doporučení, jak komunikovat s veřejností. Těmi se ale, nutno říci, vláda příliš neřídí.“

Vrabel se v článku postavil velmi kriticky k ministerstvu zdravotnictví, s nímž firma Semantic Visions spolupracovala v oblasti dezinformačních příspěvků spojených s onemocněním covid-19. „Mají tam pouze tiskový odbor, kde nejsou lidé na tuto oblast proškolení,“ popsal v rozhovoru a naznačil, že lidé v resortu nebyli schopní strategickou komunikaci aplikovat do praxe.

Smlouva zaměřená na komunikaci s veřejností a potírání falešných zpráv končí podle Semantic Visions v polovině února a společnost ji odmítá prodloužit. „Chtěli jsme pomoci státu, který považujeme za vlastní. Nastal ale čas, abychom se z toho stáhli. Vláda na nás nedá, takže nemá smysl pokračovat,“ řekl Vrabel Hospodářským novinám, podle nichž bude nyní firma v boji s dezinformacemi radit ministerstvu zahraničí v USA. Toto tvrzení a pozadí celé údajné spolupráce server EuroZprávy.cz nyní prověřuje.

Tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová se však proti rétorice Františka Vrabela ostře vymezila a s jeho interpretací nesouhlasí. „Spolupráce se společností Semantic Visions byla, respektive stále je nastavena formou jednorázové objednávky dané služby. Tedy nejedná se o žádný dlouhodobý kontrakt, jak z vyjádření pana Vrabela vyplývá, a proto ani žádná smlouva nemohla být ukončena. A to ani ze strany ministerstva zdravotnictví, ani ze strany dané společnosti,“ říká Peterová pro EuroZprávy.cz.

Podle mluvčí je objednávka na jasně určené období. „Což si lze konec konců ověřit i v registru smluv. Ministerstvo zdravotnictví si tedy pouze jednorázově objednalo službu od zmíněné společnosti, abychom mimo jiné zjistili, zda nám dané výstupy vyhovují a zda s nimi chceme případně pracovat i nadále,“ vysvětluje bývalá redaktorka České televize.

Budoucnost služby je nyní v jednání

Další postup, jak služby uvedeného charakteru využívat, je nyní v jednání. „A to i z hlediska jakési legálnosti, neboť není možné donekonečna uzavírat pouze formou jednorázové objednávky. Vše ve státní správě má samozřejmě svá pravidla a postupy, které ctíme. O tom, že o služby zmíněného charakteru máme zájem a využíváme je, svědčí i naše spolupráce s Centrem proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH) ministerstva vnitra, které nám výstupy týkající se dezinformací rovněž dodává,“ konstatuje rodačka z Trutnova,  která několik měsíců mluvila také za první menšinový kabinet Andreje Babiše.

Peterová zdůrazňuje, že s výstupy společnosti Semantic Visions i s poznatky od Centra proti terorismu a hybridním hrozbám pracuje ministerstvo zdravotnictví v rámci mediálních vystoupení. „Například na pravidelných tiskových konferencích objasňujeme vybrané skutečnosti, kterým se aktuálně věnuje mediální prostor. Děje se tak v podstatě při veškeré komunikaci, a to i na sociálních sítích,“ míní exmluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví připomíná, že resort dále udržuje také speciální záložku na webových stránkách, která se dezinformacím rovněž věnuje, a to na https://koronavirus.mzcr.cz/dezinformace-o-covid-19. „Samozřejmě jak zcela správně i pan Vrabel v rozhovoru uvádí, není třeba vždy explicitně říkat ´teď vyvracíme dezinformaci´. A tak, jak uvádím, s výstupy zmíněného charakteru pracujeme v podstatě neustále,“ praví Barbora Peterová.

Za první dva měsíce spolupráce se společností Semantic Visions zaplatila vláda 60 500 korun, za další dva 121 tisíc korun. Celkem tak spojení kabinetu s firmou stálo 181 500 korun s DPH, jak vyplývá z registru smluv. Kromě svého působení v Semantic Visions je František Vrabel také jedním z členů spolku Nelež, který údajně bojuje proti dezinformačním webům tak, že je chce nechat vyhladovět od reklamní inzerce.

Na přelomu ledna a února Český rozhlas uvedl, že spolupráce Semantic Visions a ministerstvem zdravotnictví se nese v utajené rovině. Vypracované dokumenty společnosti týkajících se falešných zpráv na téma koronaviru se nikde veřejně neobjevují, ačkoli ministerstvo zdravotnictví si práci u společnosti objednalo. „Výsledky analýz nejsou tajné, ale jedná se o výstup ze třetí strany, který jsme si objednali, a z hlediska autorského zákona nám nepřísluší zpracované informace předávat někam dále. S analýzami samozřejmě pracujeme, například na tiskových konferencích,“ vysvětlila tehdy v rozhovoru pro EuroZprávy.cz tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Vojtěch nepočítá se změnou pandemického zákona ještě do voleb

21.06.2021 17:28 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nepředpokládá, že by se podařilo do voleb přijmout…

Vláda schválila zprávu o extremismu, zmiňuje i sněmovní hnutí SPD

21.06.2021 17:17 Zprávu o extremismu a předsudečné nenávisti na území Česka v loňském roce dnes schválila vláda.…

Schodek rozpočtu je nepřijatelný, shodli se odbory a zaměstnavatelé

21.06.2021 17:10 Odbory a zaměstnavatelé kritizují první návrh rozpočtu na příští rok. Plánovaný schodek 390 miliard…

Senát chce uzákonit 26. červen jako významný den, Den odchodu okupačních…

21.06.2021 14:23 Senátoři chtějí začlenit 26. červen mezi významné dny. Chtějí jej uzákonit jako Den odchodu…

Čelila jsem nevhodným narážkám. U političek se řeší hlavně jejich vzhled,…

21.06.2021 11:06 Aktualizováno ROZHOVOR – Jako mladá atraktivní dáma se setkala s nepříjemnými sexuálními narážkami a lichotkami,…

Polčák: Mezi obce v okolí Vrbětic a kraj by se mělo rozdělit 350 milionů

21.06.2021 10:02 Mezi obce v okolí Vlachovic-Vrbětic na Zlínsku, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, a…

Česko musí působit jako silný tým, aby se prosadilo v konkurenci, řekl…

21.06.2021 09:09 Česko se může prosadit v tvrdé mezinárodní konkurenci jedině tak, že bude působit jako silný tým,…

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Související:

Právě se děje