Ministr Toman vyrazil s podnikateli do Tatarstánu. Loňská cesta skončila fiaskem

Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) se při návštěvě Tatarstánu, na kterou odletěl v neděli, zúčastní podnikatelského fóra, navštíví skleníkový komplex Malskij a měl by ho přijmout tatarstánský prezident Rustam Minnichanov. Spolu s ministrem letí zástupci 19 českých zemědělských společností, sdělil dnes ČTK mluvčí resortu Vojtěch Bílý. Toman měl návštěvu v Tatarstánu na programu loni v listopadu. Zrušil ji poté, co mu ruské úřady neumožnily přelet z Moskvy do Kazaně.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Miroslav Toman, ministr zemědělství ČR (fotil: David Sedlecký)
doporučujeme

"Ruská federace je dlouhodobě nejvýznamnějším partnerem ČR v oblasti agrárního obchodu ze zemí mimo EU. ČR i nadále podporuje vzájemnou spolupráci obou zemí v sektoru zemědělství jak na úrovni státní správy, tak na úrovni kontaktů mezi podnikateli," uvedl Bílý. Tatarstán může ČR nabídnout spolupráci v oblasti budování farem se živočišnou výrobou, v oblasti genetiky rostlin nebo v pěstování chmele, dodal. Návštěva Tomana by měla skončit v úterý.

Na ropu a plyn bohatý Tatarstán je jednou z nejbohatších oblastí Ruské federace. Země disponuje klíčovými průmyslovými odvětvími - petrochemií, strojírenstvím, automobilovým i leteckým průmyslem.

Ministr Toman s podnikatelskou misí ji měl v plánu navštívit koncem loňského listopadu. Od ruských úřadů ale jeho letadlo nedostalo povolení k přeletu z Moskvy do Kazaně. Toman následně návštěvu Ruska předčasně ukončil.

Podle některých tehdejších vyjádření českých představitelů mohl být postup Ruska reakcí na zhoršení vzájemných vztahů. Prezident Miloš Zeman tehdy uvedl, že může jít o reakci na zprávu Bezpečnostní informační služby (BIS) o aktivitě ruských špionů v Česku.

Ruské ministerstvo zahraničí poté uvedlo, že důvodem nevpuštění letadla s českou delegací do Tatarstánu byla administrativní chyba české strany. Také podle vyjádření ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) z loňského listopadu nestál za problémy delegace v Rusku politický záměr, ale papírování. Petříček ale zároveň poznamenal, že kdyby byla vůle, mohla cesta pokračovat.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vojtěch Filip je po infarktu v nemocnici

19.02.2020 15:43 Aktualizováno Místopředseda Sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip měl dnes dopoledne infarkt. Lékaři ve…

Filip leží po kolapsu na JIPce. Je po zákroku

19.02.2020 14:39 Místopředseda Sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip podstoupil po dopolední zdravotní indispozici…

Sebrat prezidentovi pravomoci? Názor Čechů hovoří jasně

19.02.2020 14:34 Pro zachování současných ústavních pravomocí prezidenta jsou tři pětiny Čechů. Vyplývá z lednového…

Hrozí v Česku koronavirus? Babiš mírní napětí

19.02.2020 14:16 Čeští občané v současnosti nejsou ohroženi epidemií koronaviru. Dnes to řekl premiér Andrej Babiš …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama