Minuta ticha za Karla Gotta: Památku zpěváka uctili čeští i slovenští poslanci

Minutou ticha dnes uctili poslanci památku zesnulého zpěváka Karla Gotta. Stalo se tak hned v úvodu schůze. Předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) původně navrhoval minutu potlesku, protože jak uváděl potlesk doprovázel populárního zpěváka celý život.

Přidejte svůj názor

Lidé se přicházejí poklonit Karlu Gottovi na Žofín
doporučujeme

Členové vedení Sněmovny se ale na Vondráčkově návrhu neshodli. Po tradičním vyjádření piety navzdory tomu potlesk zazněl, byť kratší než minutový.

Veřejnost se mohla s Gottem rozloučit v pátek v pražském paláci Žofín. Na Slovanský ostrov dorazilo skoro 50.000 lidí.

O den později se konala ve svatovítské katedrále na Pražském hradě za Gotta zádušní mše. Byla jen pro zvané z řad rodiny, přátel, duchovních nebo politiků. Lidé ale mohli dění uvnitř chrámu sledovat vedle televize také na velkoplošných obrazovkách umístěných na nádvoří u katedrály a na Hradčanském náměstí.

I slovenští poslanci dnes minutou ticha ve stoje uctili památku zpěváka Karla Gotta. Zákonodárci tak učinili v úvodu nynější schůze Národní rady.

K uctění Karla Gotta vybídl poslance šéf sněmovny Andrej Danko. Někteří poslanci či přítomní členové vlády vyhověli další Dankově výzvě a během minuty ticha tleskali.

Danko se v sobotu spolu se slovenským premiérem Peterem Pellegrinim zúčastnil zádušní mše za zesnulého zpěváka ve svatovítské katedrále na Pražském hradě. V neděli se pak z iniciativy předsedy slovenského parlamentu uskutečnila na Bratislavském hradě mše za Gotta. 

Už předtím několik slovenských politiků i lidé vyjádřili soustrast nad úmrtím Karla Gotta i zápisem do kondolenční knihy na českém velvyslanectví v Bratislavě.

Gott během své dlouhé pěvecké kariéry často vystupoval i na Slovensku. V roce 1966 vyhrál ve slovenské metropoli první ročník československého festivalu populárních písní Bratislavská lyra s písní Mám rozprávkový dom, kterou zpíval slovensky.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skupina programátorů začala zdarma vytvářet systém k dálničním známkám

24.01.2020 20:03 Skupina 60 programátorů dnes večer v pražských Holešovicích začala v rámci veřejného hackathonu…

Bitva se Zemanem nekončí. Kaslová se odvolala v kauze Peroutka

24.01.2020 19:20 Aktualizováno Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová podala odvolání proti rozsudku, který zamítl…

Ministerstvo doporučuje Čechům necestovat do osmi měst v Číně

24.01.2020 17:43 Ministerstvo zahraničí doporučuje Čechům, aby necestovali do osmi měst v čínské provincii Chu-pej,…

Ministři pojedou do Lán. Zeman přijme vládu 17. února, s Babišem se sejde…

24.01.2020 16:08 Setkání prezidenta Miloše Zeman s vládou se uskuteční 17. února. Bylo přesunuto z původně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama