Misí v Afghánistánu prošlo od jejího počátku 11 500 českých vojáků

Zahraniční misí v Afghánistánu prošlo od jejího začátku 11.500 českých vojáků, někteří z nich i opakovaně. Nyní má v misi česká armáda asi šest desítek svých příslušníků. ČTK to dnes řekla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. NATO ve středu rozhodlo, že Afghánistán začne od začátku května opouštět.

Poslední vojáci by měli ze země odjet do 11. září. Stáhnou se i čeští vojáci. Na jejich odchod nemají poslanci sněmovního výboru pro obranu, které ČTK oslovila, jednotný názor.

V Česku dlouhodobě proti stažení vojáků z Afghánistánu vystupoval prezident Miloš Zeman. Opakovaně dal najevo obavy z posílení extremistů z Tálibánu a ze svržení afghánské vlády. Podpořili ho i další ústavní činitelé. Na únorové schůzce na Pražském hradě přijali usnesení, podle kterého situace odchod z Afghánistánu neumožňuje.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) ve středu k rozhodnutí spojenců řekl, že ministerstvo obrany dohodu respektuje a je připraveno své vojáky stáhnout. "Vždy jsme říkali, že samostatně nebudeme podnikat žádné kroky a otázku afghánské mise musíme vyřešit kolektivně," uvedl.

Poslanci sněmovního výboru pro obranu nemají na stažení vojáků zcela shodný názor. Podle předsedkyně výboru Jany Černochové (ODS) ale tento okamžik nastat musel a je čas odejít. Řešení situace v Afghánistánu podle ní musí být politické. "Spojenci pouze podporují legitimně zvolenou vládu, aby dosáhla politického usmíření," poznamenala. Dodala, že je správné, že odpovědnost za bezpečnost už převzali Afghánci. Je ráda, že spojenci odchází najednou a spořádaně. Podpořila zároveň zachování diplomatického zastoupení v Kábulu a vytvoření humanitárních a rozvojových projektů. Uvedla také, že je na české vojáky i civilisty působící v Afghánistánu hrdá.

Podle místopředsedy výboru Jana Lipavského (Piráti) není v současném Afghánistánu na stole žádné dobré řešení. "Dlouhodobě se obávám posilování extremistů a Islámského státu," poznamenal. K české účasti poznamenal, že vždy platilo pravidlo společné účasti. "Je tedy logické, že česká vojenská účast odchodem USA v Afghánistánu též končí. Tímto bych chtěl také vojákům a celé Armádě ČR za jejich nasazení poděkovat," sdělil.

Sociálnědemokratický místopředseda výboru Antonín Staněk sdělil, že Afghánistán je setrvalý neuralgický bod a ohnisko, které za posledních 40 let neuhaslo. "Mezinárodní jednotky tam udržují aspoň jakýs takýs status quo. Bez nich se země velmi pravděpodobně rychle ponoří zpátky do politického chaosu," uvedl. Může to mít podle něj negativní dopady i na mezinárodní politiku v podobě exportu terorismu. "Vracet do Afghánistánu mezinárodní jednotky nás všechny bude stát mnohonásobně více než je tam nyní nechat," dodal.

Podle člena výboru Jana Bartoška (KDU-ČSL) je zásadní, aby stahování probíhalo spořádaně a bezpečně. Poznamenal, že i po odchodu spojeneckých vojsk by měla přetrvat podpora afghánské vládě ve smyslu obchodním i obranyschopnosti země. Za důležité také označil to, aby se afghánská vláda dokázala dohodnout s Tálibánem, neeskalovalo násilí a Afghánistán se nestal základnou pro teroristy.

Další z členů výboru Pavel Růžička (ANO) stažení spojeneckých vojsk očekával. "Nevím, jestli je to v dané chvíli to nejlepší řešení a zda v tomto případě nemělo přijít stažení dříve, když neustále na území Afghánistánu umírají koaliční vojáci a situace rozhodně není lepší," poznamenal.

Česká armáda může mít nyní v Afghánistánu podle schváleného mandátu až 205 vojáků. Od roku 2002 v zemi sloužili vojáci z polní nemocnice, strážních jednotek, z chemické a biologické ochrany, z chirurgického nebo rekonstrukčního týmu Lógar. Na misi zemřelo 14 českých vojáků.

Související

Více souvisejících

Armáda České Republiky Afghanistán

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 29 minutami

před 34 minutami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

Nehoda autobusu u Lišova: Vůz skončil v příkopu, řidička utrpěla zranění

Zranění řidičky si vyžádala nehoda autobusu u Lišova na Českobudějovicku, která se stala ve středu odpoledne. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému, příčina nehody je předmětem vyšetřování.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy