MPSV chystá změny v zaměstnávání postižených. A jsou dost radikální

Ministerstvo práce chystá změny v zaměstnávání postižených. Od příštího roku chce upravit pravidla vyplácení příspěvků na handicapovaného pracovníka i takzvané náhradní plnění pro firmy a instituce, které povinné procento zaměstnanců s postižením nemají. Čím nižší by podíl postižených pracovníků byl, tím vyšší by měl být odvod do státního rozpočtu. Hodnota odebíraného zboží a služeb z chráněných provozů by se měla nově snížit na polovinu.

Vyplývá to z novely o zaměstnanosti, kterou zveřejnila na svém webu vláda.

Ve firmách a institucích s víc než 25 pracovníky mají postižení tvořit nejméně čtyři procenta zaměstnanců. Pokud to podnik nesplní, může odebrat zboží a služby od pracovišť s víc než polovinou handicapovaných, nebo zaplatit státu. Místo přímého zaměstnávání podle podkladů přibývá náhradního plnění. V roce 2012 ho zaměstnavatelé poskytli za 55.900 pracovníků, v roce 2017 za 104.600. Ministerstvo práce uvedlo, že chce novelou trend zvrátit a přijímání zaměstnanců s postižením podpořit.

Místo pracovníka s handicapem je možné pořídit výrobky či služby za 28násobek průměrné mzdy za první tři čtvrtletí předchozího roku. Ministerstvo navrhuje, aby byla hodnota poloviční, tedy 14násobek. Částka by se tak měnila po třech letech. Do konce roku 2017 činila 36násobek. Průměrná mzda za loňská tři čtvrtletí podle Českého statistického úřadu dosahovala 33.429 korun. Místo pracovníka s handicapem by se tak měly odebrat výrobky a služby za zhruba 936.000 korun, podle návrhu by to teď bylo za 468.000 korun.

Podle ministerstva se ukazuje, že nynější částka je vysoká. Své výrobky k náhradnímu plnění poskytují necelé tři pětiny takzvaných chráněných dílen, velká část nabídky zůstává nevyužita. To snižuje hodnotu produktů a poskytuje prostor pro nežádoucí přeprodávání neboli přefakturaci, uvedli autoři novely.

Změnit by se měly i odvody do rozpočtu. Nyní při neplnění povinného čtyřprocentního podílu za každého handicapovaného platí zaměstnavatelé státu 2,5násobek průměrné mzdy. Pokud by měli aspoň tři procenta postižených zaměstnanců, za každého nepřijatého by podle návrhu odváděli průměrnou mzdu. Místo zhruba 83.600 korun by tak teď platili 33.400 korun. Kdyby lidé s handicapem tvořili aspoň procento osazenstva, odvod by činil dvojnásobek průměrné mzdy - tedy o 16.700 korun méně než teď. U podniků s méně než procentem postižených zaměstnanců by sankce odpovídala 3,5násobku průměrného výdělku, tedy zhruba 117.000 korun.

Příspěvek na zaměstnávání postižených dosahuje až 12.800 korun. V roce 2015 firmy v průměru dostávaly 6940 korun, loni 11.012 korun. "Někteří zaměstnavatelé na chráněném trhu práce vykazují zvýšené náklady v neúměrně vysokých částkách. Tyto postupy jsou v převážné většině případů účelové ve snaze získat maximální částku," uvedlo ministerstvo. Podle návrhu by se příspěvek už neměl vyplácet na postiženého zaměstnance, který působí jako jednatel či člen představenstva. Novela stanovuje maximální částky na další náklady na provozní pracovníky a asistenty a také na dopravu. Resort očekává úspory.

Vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů ve svém programovém prohlášení slíbila, že podpoří zaměstnávání postižených na volném trhu práce, zvýší účinnost příspěvků a zamezí zneužívání náhradního plnění. Novelu o zaměstnanosti mělo ministerstvo práce dokončit podle legislativního plánu loni v březnu. Připomínky je možné podávat do 20. února.

Související

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

Více souvisejících

Ministerstvo práce a soc. věcí zdravotně postižení zaměstnavatelé firmy práce

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 38 minutami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 42 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy