MPSV vyplatilo poradcům přes 4 miliony, Stropnický mezi nimi není

Ministerstvo práce vyplatilo v prvním pololetí za poradenské služby přes 4,2 milionu korun. Většinu sumy dostaly právní kanceláře hlavně kvůli řešení zakázek na informační systémy, zbývající zhruba desetinu peněz si rozdělili čtyři poradci ministryně Jany Maláčové (ČSSD). Vyplývá to ze seznamu na webu úřadu.

Poradce ministryně a dvojka na pražské kandidátce sociálních demokratů Matěj Stropnický na seznamu není. Podle informací, jež resort zveřejnil, patří mezi zaměstnance ministerstva a plat mu stanovila Maláčová, která je volební lídryní ČSSD v Praze.

Letos v prvních šesti měsících Maláčová svým čtyřem poradcům na hodinu platila buď 325, nebo 400 korun. Dohromady to bylo 431.400 korun. V týmu byla ekonomka Ilona Švihlíková, analytik odborové konfederace Martin Fassmann, právník a člen Legislativní rady vlády Jan Kudrna a expertka na bezpečnost práce Libuše Bělohlávková. Poradce Stropnický patří podle ministerstva mezi zaměstnance, je v kabinetu ministryně v pracovním poměru s pracovní smlouvou a pobírá plat.

"Platový tarif určuje a objem prostředků na plat navrhuje ministryně práce a sociálních věcí, a to na základě daných pravidel dle příslušných pracovněprávních předpisů (podle katalogu prací ve veřejných službách a podle tabulek)," uvedlo ministerstvo v odpovědi podle zákona o přístupu k informacím, kterou zveřejnilo na webu. Podle ní Stropnický vydělává 61.280 korun měsíčně. Náplní jeho práce je „systémová koordinace a metodické usměrňování stěžejních celospolečenských systémů a politik s rozsáhlým vnitřním členěním, s širokými vazbami na jiné obory služby s celostátní působností a předurčující chování nejširších skupin osob v zásadních oblastech“.

Maláčová a Stropnický sklidili nedávno kritiku za přítomnost při inspekci práce v jedné z firem. Fotografie z akce zveřejnili na sociálních sítích. Kritici mluvili o předvolební kampani, podle nich neměl poradce ministryně k účasti na kontrole oprávnění. Ministerstvo v odpovědích uvedlo, že Stropnický účastníkem inspekce nebyl, ale Maláčová si ho kvůli jeho agendě vyžádala jako doprovod. Resort napsal, že pracovníci u kontrol mají povinnost mlčenlivosti, její případné porušení ale neprošetřoval.

V prvním pololetí ministerstvo vydalo také téměř dva miliony za zastupování u antimonopolního úřadu kvůli zakázkám na informační systémy. Dalších 363.000 korun stály konzultace kolem uzavírání smluv na pokračování provozu nynějších systémů.

Ministerstvo informace o poradenství a právních službách zveřejňuje od roku 2013 podle vládní strategie boje s korupcí. V minulém volebním období za ně utrácelo ročně desítky milionů. Nejvyšší byly výdaje v roce 2018. Činily skoro 110,8 milionu korun. Tehdejší zástupci resortu uváděli, že úřad sám tolik právníků či expertů nemá a musí je kvůli různým akcím najímat. Maláčová po svém nástupu do funkce částky razantně seškrtala. V roce 2019 v prvním pololetí výdaje spadly na 2,25 milionu. Od té doby za půlrok nepřekročily pět milionů.

Související

Jana Maláčová (ČSSD)

Maláčová se zúčastní dalších kontrol firem

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chce v příštích týdnech účastnit dalších kontrol ve firmách. Podle ní její přítomnost při inspekčních akcích zvyšuje zájem o téma pracovních podmínek. Řekla to dnes novinářům. Uvedla, že její poradce Matěj Stropnický má pracovní agendu na starosti a přesvědčuje se o situaci v praxi.

Více souvisejících

Matěj Stropnický Ministerstvo práce a soc. věcí

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy