Muslimové jsou ještě větší nepřátelé? Klaus ml. prozradil, co bude následovat

Páteční raketový útok, při němž zemřel velitel íránských elitních jednotek Kuds Kásim Solejmání, bude mít dohru i v Evropě. Obává se toho předseda Trikolóry Václav Klaus mladší.

Přidejte svůj názor 66 komentářů

Václav Klaus ml.
doporučujeme

Klaus mladší přiznal, že je sice odpůrcem íránského teokratického režimu, americký útok na Solejmáního je ale podle jeho názoru omyl, který nic nevyřeší a přinese světu spoustu potíží.

Domnívá se přitom, že nešlo o osobní aktivitu prezidenta Donalda Trumpa, ale "neokonů ve vojenských strukturách Washingtonu (což je snad ještě horší)," uvedl.

Připomněl, že k útoku došlo v Iráku, který se sousedním Íránem udržuje korektní vztahy. Íránský generál dokonce přicestoval civilní linkou a byl zabit na civilním letišti.

"Takový krok lze číst pouze tak, že legitimním bojištěm se nyní stává celý svět a obětí se může stát například diplomat konkurenčního státu během knižního festivalu na druhém konci světa," napsal na sociální síti s tím, že se svět stal nebezpečnějším a standardní bezpečností zvyklosti a záruky padají.

Vadí mu také, že útok proběhl na území Iráku za zády jeho představitelů. To podle něj vyvolá prudké odcizení iráckého vedení i veřejnosti od USA a Západu.

Ostatně irácký parlament už odhlasoval stanovisko, že zemi mají opustit všichni zahraniční vojáci, včetně asi pěti tisíc vojáků USA, kteří v zemi aktuálně pobývají.

Útok podle Klause ml. povede také k posílení vnitropolitické pozice současného íránského režimu a k rozplynutí nadějí, že domácí opozice zemi posune k prozápadním postojům.

"Útok zcela maří dosavadní snahu západních spojenců získat na svou stranu šíitské menšiny v islámských zemích. Západ tak získává v mnoha muslimských zemích další nesmiřitelné nepřátele," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (66)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Návrat Čechů z Wu-chanu? Po evakuaci by byli v karanténě ve Francii

27.01.2020 17:02 Aktualizováno Dva čeští studenti by po případné evakuaci z čínského Wu-chanu mohli zůstat v karanténě ve Francii.…

Novou šéfkou ČTÚ je Hana Továrková, vláda odvolala Nováka

27.01.2020 16:56 Aktualizováno Vláda dnes odvolala předsedu Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromíra Nováka, a to k dnešnímu…

Rozbroje v Praze. Podezřelá zakázka pro metro? Šéf DPP odmítá nařčení

27.01.2020 16:15 Pražský dopravní podnik (DPP) podle ředitele Petra Witowského nemohl v případě zadání kritizované…

Nová vlna antisemitismu: Svět se potýká s nenávistí, ČR problémy nemá,…

27.01.2020 14:47 Svět včetně Evropy se potýká nejen s novou vlnou antisemitismu, ale obecně s projevy nenávisti.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama