MZV chce do kalendáře zařadit Den Čechů v zahraničí, o datu můžete hlasovat

Ministerstvo zahraničí chce zařadit mezi významné dny, které Česká republika slaví, Den Čechů v zahraničí. Diplomacie tím chce ocenit roli, jakou krajané hráli v českých dějinách i jakou mají v současnosti.

Ministerstvo zahraničí
doporučujeme

MZV spustilo anketu, v níž krajané mohou vybírat datum pro významný den, následně předloží návrh na jeho vytvoření vládě.

Hlasující mohou vybírat z pěti navržených dnů, které se vážou k historickým událostem spojeným s krajany. K dnešnímu dni byl nejoblíbenější volbou 23. prosinec, který odkazuje na přestřižení pohraničních drátů u Rozvadova v roce 1989. Na druhém místě byl 4. únor, který je výročím odchodu Jana Amose Komenského z vlasti v roce 1628.

Dalšími navrženými daty jsou 1. červenec, kdy se v roce 1932 uskutečnilo první setkání zahraničních Čechů a Slováků, 7. březen, který navazuje na tradici prvorepublikových Masarykových dnů československého zahraničí, a 17. duben, který odkazuje na Vojtěcha Náprstka považovaného za konzula českých krajanů.

V anketě je možné hlasovat do konce července. Ministerstvo zahraničí na základě výsledků hlasování připraví konečný návrh na vytvoření nového významného dne a předloží ho vládě. V současnosti má Česko 15 významných dní.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČSSD navrhne uzavření méně důležitých podniků

27.02.2021 22:01 Aktualizováno Předsednictvo ČSSD pověřilo svoje ministry, aby ve vládě navrhli uzavření průmyslových podniků,…

Novináři vyzvali Hamáčka, aby mohli cestovat díky svým průkazům

27.02.2021 21:03 Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu dnes vyzval ministra vnitra Jana Hamáčka …

Maláčová se dohaduje se Schillerovou na twitteru. Lidé nechápavě kroutí…

27.02.2021 16:56 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes na twitteru nabídla ministryni práce Janě…

Hejtmani: Opatření jsou odpovídající, plní se nemocnice, musíme virus…

27.02.2021 13:17 Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) považuje poslední zpřísnění protiepidemických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama