MZV chce do kalendáře zařadit Den Čechů v zahraničí, o datu můžete hlasovat

Ministerstvo zahraničí chce zařadit mezi významné dny, které Česká republika slaví, Den Čechů v zahraničí. Diplomacie tím chce ocenit roli, jakou krajané hráli v českých dějinách i jakou mají v současnosti.

Ministerstvo zahraničí
doporučujeme

MZV spustilo anketu, v níž krajané mohou vybírat datum pro významný den, následně předloží návrh na jeho vytvoření vládě.

Hlasující mohou vybírat z pěti navržených dnů, které se vážou k historickým událostem spojeným s krajany. K dnešnímu dni byl nejoblíbenější volbou 23. prosinec, který odkazuje na přestřižení pohraničních drátů u Rozvadova v roce 1989. Na druhém místě byl 4. únor, který je výročím odchodu Jana Amose Komenského z vlasti v roce 1628.

Dalšími navrženými daty jsou 1. červenec, kdy se v roce 1932 uskutečnilo první setkání zahraničních Čechů a Slováků, 7. březen, který navazuje na tradici prvorepublikových Masarykových dnů československého zahraničí, a 17. duben, který odkazuje na Vojtěcha Náprstka považovaného za konzula českých krajanů.

V anketě je možné hlasovat do konce července. Ministerstvo zahraničí na základě výsledků hlasování připraví konečný návrh na vytvoření nového významného dne a předloží ho vládě. V současnosti má Česko 15 významných dní.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neshody v koalici. Návrh ČSSD na bankovní daň je pro ANO nepřijatelný

05.08.2020 16:46 Aktualizováno Zavedení bankovní daně je pro ministry hnutí ANO nadále nepřijatelné. Na dotaz ČTK to uvedli…

Politici by měli jít příkladem. Sociolog se vyjádřil k dovolené Babiše v…

05.08.2020 16:40 Sociolog a profesor právní filozofie na univerzitě Cardiff School of Law and Politics Jiří Přibáň…

Vymáhání dluhů: ČSSZ prakticky nevyužívá soudní exekutory, VZP naopak ano

05.08.2020 15:54 Česká správa sociálního zabezpečení využívá k vymáhání dluhů v naprosté většině případů správní…

Volby v karanténě: Z auta, u výjezdních komisí a ve zvláštních okrscích.…

05.08.2020 14:40 Aktualizováno Parlamentní strany se dnes shodly s ministerstvem vnitra na třech variantách hlasování z karantény …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama