MZV ČR si předvolá čínského velvyslance kvůli prohlášení ministra

Ministerstvo zahraničí si tento týden předvolá čínského velvyslance v ČR kvůli prohlášení šéfa čínské diplomacie, že předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) zaplatí vysokou cenu za to, že oficiální cestou na Tchaj-wan porušil princip jedné Číny. Novinářům to dnes před odletem do Slovinska na Bledské strategické fórum řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Tomáš Petříček
doporučujeme

"Přimějeme ho zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování a politický oportunismus," řekl čínský ministr zahraničí Wang I, který je na návštěvě Německa.

Dodal, že zpochybňování zásady jedné Číny znamená "znepřátelit si 1,4 miliardy Číňanů" a že čínská vláda a lid nebudou tolerovat takovou "otevřenou provokaci" předsedy českého Senátu a protičínských sil, které stojí za ním. Vystrčil považuje vyjádření za zásah do vnitřních záležitostí ČR.

"Co se týče těch slov, očekávám, že čínská strana nám je vysvětlí. Cesta má samozřejmě dopady na vztahy s Čínou, ale myslím, že toto je již za hranou," řekl dnes Petříček. Premiér Andrej Babiš (ANO) se k věci příliš nevyjadřoval. "Čína reaguje obvykle stejně, co se týká Tchaj-wanu. My jsme s panem ministrem o tom mluvili a pokud vím, tak jsme se domluvili, že pan ministr si pozve čínského velvyslance," uvedl.

"Pozice vlády je dlouhodobě neměnná. Naše vláda, stejně jako všechny předchozí, má politiku jedné Číny. Proto jsem předsedovi Vystrčilovi nemohl cestu na Tchaj-wan doporučit. I tak to komunikujeme s čínskou stranou, že na české politice vůči Čínské lidové republice se nic nemění. Samozřejmě ta vyjádření ze strany čínského ministra zahraničních věcí vnímám jako něco, co v diplomatických vztazích není úplně obvyklé. Takto přímočará a příkrá slova se skutečně v diplomacii nepoužívají," poznamenal také šéf české diplomacie.

"Já se proti tomu rozhodně hodlám ohradit. Je to naše záležitost. Kontinuálně prosazujeme naši politiku, která je k Tchaj-wanu jasně stanovena. My jsme si vyhradili právo, že v technických oblastech chceme s Tchaj-wanem spolupracovat," dodal Petříček.

Vystrčil společně s asi 90člennou delegací, kterou tvoří politici, podnikatelé, zástupci vědeckých i kulturních institucí či novináři, zůstane na Tchaj-wanu do pátku. Na nedělní večeři s tchajwanským ministrem zahraničí Vystrčil cestu označil za historickou návštěvu. Předseda Senátu má během návštěvy v plánu schůzky s předními tchajwanskými politiky. Proti návštěvě Čína několikrát ostře protestovala. Postavili se proti ní také například český prezident Miloš Zeman nebo Babiš.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dnes na twitteru napsal: "Česká republika vedla od dob prezidenta Václava Havla směrem k zahraničním partnerům politiku komunikace. Nyní jsme se dostali jako jediní v Evropě na cestu konfrontace, která roztáčí spirálu nepřátelských aktů a prohlášení. Není to dobrá zpráva pro budoucnost." Českému rozhlasu Radiožurnál řekl, že se Česko dostává do středu souboje velmocí a že není přijatelné, aby Česká republika byla předmětem dramatických prohlášení.

Podle předsedy sněmovního zahraničního výboru Ondřeje Veselého (ČSSD) je předvolání čínského velvyslance logickým vyústěním nepřijatelného vyjadřování na adresu českých politiků. Vystrčilova cesta sice podle něj vybočuje z české zahraniční politiky, Senát je ale svébytnou komorou a český demokratický systém nedovoluje do jeho rozhodnutí o zahraničních cestách zasahovat. "Tato skutečnost je čínské straně známa, zavázala se ji respektovat, ale ústy čínského velvyslance tento princip v posledních měsících opakovaně porušuje. Navíc používá při svých vyjádřeních i výhrůžky, což je v diplomatickém jazyku zcela nepřijatelný nástroj, na který nelze nahlížet jinak než jako na přímý pokus o omezování samostatnosti rozhodování českých orgánů," poznamenal Veselý.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemanovu stížnost ve sporu o Ošťádalovu profesuru zamítl soud

15.01.2021 16:13 Aktualizováno Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost prezidenta Miloše Zemana proti verdiktu, podle kterého…

Operátoři o ověřovacích SMS k očkování nevěděli, tvrdí asociace

15.01.2021 11:23 Operátoři se dozvěděli o požadavku státu na SMS ověření při registraci k očkování proti nemoci…

Registrace k očkování je fiasko. Babišova vláda za půl roku neudělala…

15.01.2021 10:46 Aktualizováno Opoziční politici kritizují dnešní start registrací k očkování, ale i další záležitosti spojené s…

Babišova vláda zase selhala. Opozice kritizuje nedostatek dat o očkovaných…

14.01.2021 21:33 Aktualizováno Vláda se snaží klíčová data o koronavirové pandemii i přes výzvy opozice a expertů dlouhodobě tajit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama