MZV schválilo 106 žádostí o sloučení párů rozdělených koronavirem

Ministerstvo zahraničí schválilo 106 žádostí o sloučení mezinárodních párů rozdělených protiepidemickými restrikcemi při cestování. Vyhovělo tak zhruba polovině žádostí, které přišly za první týden od umožnění takového kroku, uvedla dnes diplomacie v tiskové zprávě.

Tomáš Petříček
doporučujeme

Od minulého pondělí mohou do Česka přicestovat i občané zemí mimo EU, které nejsou na bezpečném seznamu, pokud prokážou, že v Česku mají dlouhodobého partnera, i když s ním nejsou sezdáni.

"Prozatím jsme obdrželi přes dvě stě žádostí rozdělených párů, vyhověli jsme asi polovině z nich. Naprostá většina je pro partnery z USA. Další časté země jsou třeba Ukrajina, Izrael, Mexiko nebo Chile," uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Partneři musejí při žádosti o spojení páru doložit čestné potvrzení o dlouhotrvajícím vztahu a potvrdit ho i nějakým dokladem. "Hladce probíhá například vyřízení žádostí těch, kteří doložili rezervaci termínu svatby na matrice nebo těch, kteří mají společnou nájemní smlouvu, a to nejen v ČR. Pokud nic takového páry nemají, stačí doložit společné cesty," uvedl Petříček. Páry mohou také vztah doložit společným účtem v bance.

Ministerstvo naopak neuznává jako doklad vztahu pouze společné fotografie. Diplomacie to zdůvodňuje tím, že chce bránit možnému zneužití výjimky pro cestu do Česka.

Žádosti o vstup partnerů ze zemí mimo EU elektronicky vyřizuje ministerstvo zahraničí. Vydá potvrzení o možném příjezdu, které občan ČR předá svému partnerovi a ten se jím prokáže při vstupu do Česka.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Pompeo přijede vzkřísit demokracii. Bagatelizováním komunismu…

09.08.2020 21:33 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Dokonale poznal, jaké zákeřné zlo představuje, když sloužil jako velitel tankového…

Komunisté terčem posměchu. Lidé dívku z fotobanky parafrázují

09.08.2020 18:12 Aktualizováno KSČM, která si pomocí plakátu mladé dívky s heslem "Být komunistou je in" chtěla získat voliče, se…

Korespondenční volba navzdory karanténě padla. V cizině by jí ale mohli…

09.08.2020 18:05 Korespondenčního hlasování se asi jen tak nedočkáme. Politické strany zastoupené v parlamentu se se…

Transparency chce přezkum Babišova střetu zájmů, obrátila se na…

09.08.2020 14:16 Transparency International (TI) podala podnět k ministerstvu spravedlnosti, aby přezkoumalo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama