MZV varuje Čechy před cestami do Iráku. Někteří politici schvalují úder USA

České ministerstvo zahraničí dlouhodobě varuje před cestami do Iráku. Situaci v zemi po americkém útoku na íránského generála Kásema Solejmáního úřad sleduje a bude informovat o případných dalších krocích, řekla dnes ČTK mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová.

Přidejte svůj názor 149 komentářů

Ministerstvo zahraničních věcí
doporučujeme

V zemi je podle ní přes databázi Drozd zaregistrováno pět Čechů, další čeští občané pracují na velvyslanectví v Bagdádu a na generálním konzulátu v Irbílu. V zemi je nasazeno i zhruba 40 českých vojáků, podle ministerstva obrany jsou v pořádku a plní své úkoly.

Spojené státy dnes prostřednictvím svého velvyslanectví v Bagdádu vyzvaly k okamžité evakuaci amerických občanů z Iráku. Pokyn přišel jen několik hodin po americkém raketovém útoku, při němž v Bagdádu zahynul Solejmání. Americké ministerstvo zahraničí také oznámilo, že kvůli úternímu útoku na velvyslanectví v irácké metropoli úřad přerušil konzulární služby.

"Dlouhodobě před cestami do Iráku varujeme. V zemi je nestabilní bezpečnostní situace, hrozí únosy a lidé tam mají jen omezený přístup k základní zdravotnické pomoci," řekla Štíchová. "Prioritou je pro nás, aby měli čeští občané k dispozici všechny potřebné informace, ať už prostřednictví systému Drozd nebo našich webových stránek. Klíčová je pro nás samozřejmě také bezpečnost velvyslanectví v Bagdádu a konzulátu v Irbílu. Situaci proto sledujeme a o dalších krocích budeme informovat," doplnila.

V souvislosti se zabitím Solejmáního vydalo ministerstvo varování i pro návštěvníky Íránu, kde se podle diplomacie očekávají masové demonstrace. "Varujeme cestovatele, aby se vyhýbali místům s velkou koncentrací lidí, nefotografovali ani nenatáčeli shromáždění a dbali všech opatření a doporučení místních bezpečnostních složek," uvedl úřad na webových stránkách. Ministerstvo také doporučilo, aby lidé necestovali do příhraničních a pobřežních regionů Íránu.

Štíchová rovněž uvedla, že v Iráku je podle systému Drozd, kam se dobrovolně mohou registrovat Češi při cestách do zahraničí, pět českých občanů. Další čtyři jsou zaregistrováni v Íránu. V okolních zemích, jako jsou Jordánsko, Izrael nebo Libanon, jich jsou stovky.

V Iráku jsou nasazeni na misi také čeští vojáci. "Všichni čeští vojáci působící v rámci mezinárodních sil v Iráku jsou v pořádku, jsme s nimi v kontaktu. Plní dále své úkoly, Situaci nepřetržitě monitorujeme, abychom případně mohli zareagovat. Jednotlivá tamní velitelství přijala standardní bezpečnostní opatření," uvedlo na twiteru ministerstvo obrany. Česká armáda vyslala do země výcvikovou jednotku chemického vojska, výcvikem svých iráckých kolegů se zabývá i Vojenská policie. Mandát pro vyslání vojáků skončí letos, podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) ho bude chtít vláda prodloužit.

Americká armáda v noci na dnešek zabila v Bagdádu íránského generála Solejmáního a několik dalších osob včetně vlivného velitele iráckých milicí. Útok vyvolal ostrou reakci v Teheránu i v Bagdádu, neschvalují ho i jiné země a Írán stejně jako jeho spojenecké milice hrozí odvetou.

Loading...
Vstupte do diskuze (149)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Místo Kubery měl zemřít Zeman? Z okolí ČT přišla tvrdá "kondolence"

22.01.2020 22:02 Aktualizováno Smrt předsedy Senátu Jaroslava Kubery zarmoutila mnoho Čechů. Ti se netají svými pocity, které jsou…

Pavel Novotný přiznal: Zablokovali mě. Co provedl?

22.01.2020 21:54 Aktualizováno Starosta Řeporyjí Pavel Novotný už delší dobu nebyl aktivní na sociální síti Facebook. Jak se…

Babiš má se zakázkou na dálniční známky stále problém, podá trestní…

22.01.2020 18:17 Společnost Asseco Central Europe je připravena vzdát se smlouvy za 401 milionů korun na IT systém k…

Digitální daň poprvé prošla Sněmovnou. Kolik státu ročně vynese?

22.01.2020 17:22 Na velké internetové firmy by mohla v Česku v budoucnu dopadnout sedmiprocentní digitální daň.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama