Na boj se specializovanými formami kriminality získá Česká republika z EU téměř 900 milionů

Na boj se specializovanými formami kriminality, jako je například kyberkriminalita, získá Česká republika z fondů Evropské unie téměř 900 milionů korun (34,9 milionu eur). V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová. Mezi další cíle programu patří podle ní posilování mezinárodní policejní spolupráce či úprava unijních informačních a komunikačních systémů.

"Zatímco celková kriminalita v Česku dlouhodobě klesá, kriminalita na internetu výrazně roste. Boj s tímto negativním fenoménem je jednou z priorit našeho předsednictví EU, i proto považuji rychlé schválení našeho programu za skvělou zprávu a ukázku fungující evropské spolupráce," uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Česko se podle schváleného programu zaměří na zlepšení vytěžování veřejných zdrojů za účelem zvýšení efektivity odhalování trestné činnosti jako je kyberkriminalita, terorismus a extremismus, závažná hospodářská trestná činnost, finanční kriminalita či organizovaný zločin. Prioritou je i posílení forenzních pracovišť, která se zaměřují na vyhledávání nebo zajišťování stop. Podpořeny budou i aktivity pro boj s drogovou kriminalitou.

Peníze Česko získá z Operačního programu Fondu pro vnitřní bezpečnost. Česká republika je podle Dlubalové jednou z prvních zemí EU, kterým Evropská komise program v této oblasti schválila. Hlavním příjemcem prostředků bude Policie ČR.

Kriminalita v Česku klesá, loni policisté zaznamenali 153.233 trestných činů, meziročně o sedm procent méně. Naopak kyberkriminalita však oproti roku 2020 loni stoupla, a to o 1445 na 9518 evidovaných skutků. Mezi nejčastější trestné činy páchané v kyberprostoru patří majetkové trestné činy, nejvíce jde o podvody. Především se v této kategorii vyskytují případy podvodných e-mailových zpráv, pomocí kterých chtějí pachatelé vylákat osobní či citlivé údaje od adresátů. O 45 procent také loni stoupl počet případů hackingu, což je zejména neoprávněný přístup k počítačovému systému. Podle policie lze předpokládat, že trestných činů v internetovém prostředí bude nadále přibývat.

Související

Ilustrační fotografie.

V lednu se potvrdil trend zlepšování kvality DDoS útoků. Nejvíce jich je z Ruska

Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita stagnují již od podzimu loňského roku. Zdánlivý klid ale nesnižuje negativní dopady. Dříve obvykle používanou plošnou hrubou sílu totiž nahradily kvalitnější a intenzivnější útoky, které tak dokáží napáchat stejně vysoké, nebo dokonce i větší škody. Zdánlivě slabší útoky se totiž i hůře odhalují. 

Více souvisejících

Kybernetická bezpečnost EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 6 hodinami

před 6 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Čína už se stává hrozbou nejen na Zemi, varuje NASA

Čína posiluje své kapacity ve vesmíru a využívá svůj civilní program k maskování svých vojenských cílů, řekl dnes ředitel amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Bill Nelson.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy