Na politickou scénu vstupuje nové hnutí Idealisté.cz. Kritizuje Babiše i opoziční strany

Prosazovat hodnoty svobody, spravedlnosti a solidarity a navázat na dobré tradice dělnického hnutí chce nové levicové hnutí Idealisté.cz, které se dnes představilo novinářům a je personálně propojeno s některými bývalými členy ČSSD. Jeho zástupci chtějí uspět v rámci společných kandidátek v krajích. Hnutí podpořil bývalý plzeňský hejtman Josef Bernard (dříve ČSSD).

Ilustrační foto
doporučujeme

"Máme ambice působit jako celostátní hnutí, chceme začít na regionální úrovni," uvedl bývalý starosta Tišnova Jan Schneider (dříve ČSSD), který jako jihomoravský lídr hnutí kandiduje za koalici Spolu pro Moravu, v němž jsou zastoupeni i Zelení, TOP 09, Moravské zemské hnutí a Liberálně-ekologická strana. Hnutí se podle Schneidera chce soustředit na sociální otázky, dostupnost bydlení, řešení klimatických změn nebo zajištění dostupných a kvalitních veřejných služeb, mezi něž zařadil veřejnou dopravu, péči o seniory a zdravotnictví.

Podnětem pro vznik hnutí bylo selhání stávajících stran, které postrádají vize a program, uvedl spoluzakladatel hnutí a předseda stejnojmenného spolku Vojtěch Vašák. "Předseda vlády (Andrej Babiš) je oligarcha, který si myslí, že může zprivatizovat vše," řekl. Opoziční demokratické strany cestu Babišovi umetli mimo jiné necitlivými sociálními škrty. Hnutí chce podle Vašáka bojovat mimo jiné za Českou televizi, "aby byla svobodná a nezávislá".

Bernard se uchází o znovuzvolení na společné kandidátce Idealistů s hnutím Starostů, Zelených a Hnutím pro Plzeň. S hnutím ho podle jeho slov pojí ideály svobody, demokracie, prosperity stejně jako podpora členství v NATO.

Hnutí pro oznámení svého vzniku zvolilo symbolicky Střelecký ostrov v Praze, kde se v roce 1890 konala první oslava prvního máje jako svátku práce na českém území. Hnutí chce totiž "navazovat na dobrou tradici dělnického hnutí", dodal Vašák.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko pošle na oddlužení Somálska téměř milion eur

04.07.2020 21:55 Aktualizováno Česko se zapojí do iniciativy Mezinárodního měnového fondu (MMF) na oddlužení Somálska. Přispět by…

Ministři prozradili své plány na léto. Někteří z nich vyrazí do zahraničí

04.07.2020 16:15 Houbaření, rybaření, objevování regionálních tratí i stanování mají v plánu čeští ministři během…

Šíření nenávisti podporují i xenofobní skupiny, dominuje Okamurova SPD,…

04.07.2020 12:59 Šíření nenávisti v loňském roce přestalo být doménou tradičních extremistů, doplnily je…

Stát možná uleví hendikepovaným. Chce zjednodušit výměnu průkazů

04.07.2020 10:59 Postup pravidelné výměny průkazu osoby se zdravotním postižením by se mohl v některých případech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy