Rozvolnění posunuto z pondělí na čtvrtek. Podle Hamáčka a imunologů je to dobrý kompromis

Vládou schválené rozvolnění protiepidemických opatření od čtvrtka považuje ministr vnitra a předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček za vyvážený kompromis. V diskusním pořadu Partie televize Prima dnes řekl, že původně byl pro otevření obchodů a služeb až od pondělka za týden. Ke změně názoru ho přesvědčil argument, že lidé by měli před Vánoci málo času na nákupy, a mohly by se tvořit fronty.

Jan Hamáček

Tlaky na rozvolnění současných protiepidemických opatření byly podle Hamáčka obrovské, lidé si přejí návrat k normálu. Proti tomu ale hovoří stále relativně vysoké denní počty potvrzených případů covidu-19.

S návrhem na čtvrteční přechod ze čtvrtého na třetí stupeň protiepidemických opatření přišel na dnešní jednání kabinetu ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). "Část vlády včetně mne navrhovala, že bychom mohli ještě týden počkat, část vlády říkala od pondělka," nastínil průběh dnešní diskuse ministrů Hamáček.

K souhlasu s dřívějším termínem šéfa sociální demokracie přesvědčila obava, že při pozdějším otevření obchodů a provozoven služeb by lidem v předvánočním období zbylo málo času na nákupy a zajištění služeb, které jim chyběly.

"Toto je rozumný kompromis, který umožní absolvovat ještě jeden nákupní víkend před Vánocemi. Věřím, že lidé své nákupy nějak rozfázují, rozvrhnou, a že budou dodržovat všechna opatření," dodal Hamáček.

Na základě rozhodnutí vlády přejde Česko od čtvrtka ze stávajícího čtvrtého do mírnějšího třetího stupně protiepidemických opatření. S omezeními se budou moci otevřít obchody, služby i restaurace. Bude také zrušeno omezení vycházení a znovu se bude moci prodávat i v neděli.

Imunolog Václav Hořejší a epidemiolog Petr Smejkal v diskusním pořadu televize Prima Partie označili podobu uvolnění opatření za přijatelný kompromis. Milan Kubek varuje, že epidemie stále není pod kontrolou. 

"Myslím, že to je správně, v zásadě, protože to respektuje pravidla, která se stanovila v systému PES," uvedl Hořejší. Poznamenal, že je rád, že uvolnění nezačne od pondělka, ale až ve čtvrtek. Doplnil, že je to dobrý kompromis mezi tím, co je třeba udělat.

Smejkal řekl, že celkem souhlasí s Hořejším, že jde o kompromis, byť upozornil, že variabilita PSA mezi kraji je vysoká. Dodal, že je-li vláda na vážkách, je lepší přiklánět se k přísnějším opatřením. Zdůraznil, že je zásadní systém PES zachovat, byť se změnami a hlavně testovat.

Nedělní krok vlády na Primě ocenil i imunolog Vojtěch Thon. Je přesvědčen, že opatření lze zmírnit, pokud budou lidé dodržovat hygienická opatření. Míní, že je třeba, aby už začaly fungovat obchody a služby.

Za předčasné považuje chystané rozvolnění šéf ČLK Kubek. "Pokud to rozvolnění uspěcháme, tak nám hrozí, že se epidemie znovu rozjede, a o to delší čas potom budeme zase všichni v karanténě," varoval v Radiožurnálu. Za chyby politiků podle Kubka nejvíc zaplatí zdravotníci. "Proto jsme z toho mírně řečeno nervózní," dodal.

Plán nabídnout antigenní testy veřejnosti má Smejkalovu stoprocentní podporu, epidemiolog ale míní, že mohlo být dřív. "Jaká bude účast, se odrazí zejména na tom, jak dobře to bude vysvětleno. Takže komunikace je vlastně úplně nejdůležitější," poznamenal. Doufá, že účast bude vysoká a před svátky se tak podaří omezit virovou nálož zachycením vysoce infekčních jedinců.

Hořejší tento krok podpořil už dřív, ale nevěří, že se víc lidí nechá dobrovolně testovat. "Jsem naprosto přesvědčený, že by to mělo být v nějaké míře povinné," řekl vědec. To by se podle něj mělo týkat vytipovaných skupin, například části firem. "Mně to všechno připadá, jako bychom nechali dobrovolné třeba dodržování dopravních předpisů," poznamenal. Thon míní, že před Vánoci mnozí projeví zájem a díky dobrovolnosti se zájem i zvýší větší.

Ohledně vyjádření ministra Blatného, že kampaň na podporu očkování odstartuje v lednu, by se Hořejší přimlouval, aby začala co nejdřív, ač považuje za důležité, aby lidé neotupěli. Míní, že nebude problém, pokud si lidi nebudou moci vybrat určitou vakcínu. Všechny, které budou v Česku dostupné, označil za bezpečné.

"To, že se o vakcínách hovoří už nyní, je v podstatě tak zásadní, že myslím, že už to každý občan republiky reflektuje," dodal Thon ke kampani. Smejkal řekl, že čím dřív se začne s podporou očkování, tím lépe. Vyzval i známé osobnosti, které se nechají očkovat, aby působily na veřejnost.

ON-LINE 93. den války: Ruské jednotky v Donbasu obnovily ofenzívu

27.05.2022 19:14 Ruské jednotky ve směru na město Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny ostřelují pozice…

Předpověď počasí na červen: S tropy meteorologové zatím nepočítají

27.05.2022 06:30 V červnu začíná pravé léto, s tropickými teplotami ale lidé v Česku zatím počítat nemají.…

Kuřecí maso zdražuje po celém světě, vliv má i válka na Ukrajině

27.05.2022 14:42 Kuřecí maso v poslední době zdražuje po celém světě, vliv má více faktorů - válka na Ukrajině,…

Ukrajina může vyhrát. Díky západním dělostřeleckým systémům má obrovský…

27.05.2022 13:33 Ukrajina získala díky dělostřeleckým zbraňovým systémům dodaným ze Západu obrovský palebný…

Elektřina pro nové zákazníky ČEZ s fixovanou cenou se zdvojnásobila

25.05.2022 20:53 Noví zákazníci společnosti ČEZ nyní zaplatí za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny,…

Europoslanec SPD Blaško oznámil, že chce kandidovat na prezidenta

27.05.2022 20:57 Europoslanec SPD Hynek Blaško (66) dnes na svém facebookovém profilu oznámil, že chce kandidovat na…

Zeman na Pražském hradě přijal slovenskou prezidentku Čaputovou

27.05.2022 19:13 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě přijal slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou. Na twitteru…

Lipavský a Trussová se shodli na potřebě vojenské i politické podpory…

27.05.2022 15:11 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se shodl se šéfkou britské diplomacie Liz Trussovou na…

Černochová jednala se slovenským protějškem o Ukrajině nebo obranné…

27.05.2022 14:54 Ministři obrany České a Slovenské republiky Jana Černochová a Jaroslav Naď odmítli, že by v rámci…

Zeman nejmenuje viceprezidentkou NKÚ kandidátku Fialovy vlády

26.05.2022 20:02 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman nejmenuje do funkce viceprezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu někdejší…

Volby by se v Česku od roku 2026 mohly konat pouze v pátek

26.05.2022 18:10 Volby by se od roku 2026 mohly podle návrhu ministerstva vnitra konat pouze v pátek. V případě…

ROZHOVOR: Česko zatím zvládá uprchlíky skvěle, říká Zdechovský.…

26.05.2022 17:00 Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) v těchto dnech zavítal s delegací z Bruselu do Česka.…

Vláda by podle Babiše na pomoc podnikatelům měla použít dividendy ČEZu

26.05.2022 14:01 Vláda by podle předsedy opozičního hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše měla na pomoc…

Senát rozhodne o odkladu stavebního zákona na schůzi v půli června

26.05.2022 13:07 O ročním odkladu části stavebního zákona rozhodne Senát na schůzi v půli června, stejně jako o…

Zeman přijal švýcarského prezidenta Cassise, shodli se na postoji k válce…

26.05.2022 12:55 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes dopoledne přijal na zámku v Lánech švýcarského prezidenta Ignazia…

Související:

Právě se děje

reklama