Rozvolnění posunuto z pondělí na čtvrtek. Podle Hamáčka a imunologů je to dobrý kompromis

Vládou schválené rozvolnění protiepidemických opatření od čtvrtka považuje ministr vnitra a předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček za vyvážený kompromis. V diskusním pořadu Partie televize Prima dnes řekl, že původně byl pro otevření obchodů a služeb až od pondělka za týden. Ke změně názoru ho přesvědčil argument, že lidé by měli před Vánoci málo času na nákupy, a mohly by se tvořit fronty.

Jan Hamáček
doporučujeme

Tlaky na rozvolnění současných protiepidemických opatření byly podle Hamáčka obrovské, lidé si přejí návrat k normálu. Proti tomu ale hovoří stále relativně vysoké denní počty potvrzených případů covidu-19.

S návrhem na čtvrteční přechod ze čtvrtého na třetí stupeň protiepidemických opatření přišel na dnešní jednání kabinetu ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). "Část vlády včetně mne navrhovala, že bychom mohli ještě týden počkat, část vlády říkala od pondělka," nastínil průběh dnešní diskuse ministrů Hamáček.

K souhlasu s dřívějším termínem šéfa sociální demokracie přesvědčila obava, že při pozdějším otevření obchodů a provozoven služeb by lidem v předvánočním období zbylo málo času na nákupy a zajištění služeb, které jim chyběly.

"Toto je rozumný kompromis, který umožní absolvovat ještě jeden nákupní víkend před Vánocemi. Věřím, že lidé své nákupy nějak rozfázují, rozvrhnou, a že budou dodržovat všechna opatření," dodal Hamáček.

Na základě rozhodnutí vlády přejde Česko od čtvrtka ze stávajícího čtvrtého do mírnějšího třetího stupně protiepidemických opatření. S omezeními se budou moci otevřít obchody, služby i restaurace. Bude také zrušeno omezení vycházení a znovu se bude moci prodávat i v neděli.

Imunolog Václav Hořejší a epidemiolog Petr Smejkal v diskusním pořadu televize Prima Partie označili podobu uvolnění opatření za přijatelný kompromis. Milan Kubek varuje, že epidemie stále není pod kontrolou. 

"Myslím, že to je správně, v zásadě, protože to respektuje pravidla, která se stanovila v systému PES," uvedl Hořejší. Poznamenal, že je rád, že uvolnění nezačne od pondělka, ale až ve čtvrtek. Doplnil, že je to dobrý kompromis mezi tím, co je třeba udělat.

Smejkal řekl, že celkem souhlasí s Hořejším, že jde o kompromis, byť upozornil, že variabilita PSA mezi kraji je vysoká. Dodal, že je-li vláda na vážkách, je lepší přiklánět se k přísnějším opatřením. Zdůraznil, že je zásadní systém PES zachovat, byť se změnami a hlavně testovat.

Nedělní krok vlády na Primě ocenil i imunolog Vojtěch Thon. Je přesvědčen, že opatření lze zmírnit, pokud budou lidé dodržovat hygienická opatření. Míní, že je třeba, aby už začaly fungovat obchody a služby.

Za předčasné považuje chystané rozvolnění šéf ČLK Kubek. "Pokud to rozvolnění uspěcháme, tak nám hrozí, že se epidemie znovu rozjede, a o to delší čas potom budeme zase všichni v karanténě," varoval v Radiožurnálu. Za chyby politiků podle Kubka nejvíc zaplatí zdravotníci. "Proto jsme z toho mírně řečeno nervózní," dodal.

Plán nabídnout antigenní testy veřejnosti má Smejkalovu stoprocentní podporu, epidemiolog ale míní, že mohlo být dřív. "Jaká bude účast, se odrazí zejména na tom, jak dobře to bude vysvětleno. Takže komunikace je vlastně úplně nejdůležitější," poznamenal. Doufá, že účast bude vysoká a před svátky se tak podaří omezit virovou nálož zachycením vysoce infekčních jedinců.

Hořejší tento krok podpořil už dřív, ale nevěří, že se víc lidí nechá dobrovolně testovat. "Jsem naprosto přesvědčený, že by to mělo být v nějaké míře povinné," řekl vědec. To by se podle něj mělo týkat vytipovaných skupin, například části firem. "Mně to všechno připadá, jako bychom nechali dobrovolné třeba dodržování dopravních předpisů," poznamenal. Thon míní, že před Vánoci mnozí projeví zájem a díky dobrovolnosti se zájem i zvýší větší.

Ohledně vyjádření ministra Blatného, že kampaň na podporu očkování odstartuje v lednu, by se Hořejší přimlouval, aby začala co nejdřív, ač považuje za důležité, aby lidé neotupěli. Míní, že nebude problém, pokud si lidi nebudou moci vybrat určitou vakcínu. Všechny, které budou v Česku dostupné, označil za bezpečné.

"To, že se o vakcínách hovoří už nyní, je v podstatě tak zásadní, že myslím, že už to každý občan republiky reflektuje," dodal Thon ke kampani. Smejkal řekl, že čím dřív se začne s podporou očkování, tím lépe. Vyzval i známé osobnosti, které se nechají očkovat, aby působily na veřejnost.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemanovu stížnost ve sporu o Ošťádalovu profesuru zamítl soud

15.01.2021 16:13 Aktualizováno Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost prezidenta Miloše Zemana proti verdiktu, podle kterého…

Operátoři o ověřovacích SMS k očkování nevěděli, tvrdí asociace

15.01.2021 11:23 Operátoři se dozvěděli o požadavku státu na SMS ověření při registraci k očkování proti nemoci…

Registrace k očkování je fiasko. Babišova vláda za půl roku neudělala…

15.01.2021 10:46 Aktualizováno Opoziční politici kritizují dnešní start registrací k očkování, ale i další záležitosti spojené s…

Babišova vláda zase selhala. Opozice kritizuje nedostatek dat o očkovaných…

14.01.2021 21:33 Aktualizováno Vláda se snaží klíčová data o koronavirové pandemii i přes výzvy opozice a expertů dlouhodobě tajit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama