Na vládu se obrátily odbory. Žádají, aby nesnižovala platby za státní pojištěnce

Lékařské a zdravotnické odbory žádají premiéra Petra Fialu (ODS), aby vláda nesnižovala platby za státní pojištěnce na letošní rok. Upozorňují na to, že zdravotní pojišťovny na navýšené platby nastavily své rozpočty a podle vydané úhradové vyhlášky, která s navýšením rovněž počítala, se už druhý měsíc hradí prostředky zdravotnickým zařízením. Uvedly to v dopise, který odeslaly premiérovi.

Vláda Petra Fialy.

Se svým požadavkem také chtějí jít na středeční jednání tripartity, řekl ČTK šéf Lékařského odborového klubu Martin Engel. Ministerstvo zdravotnictví už dříve uvedlo, že věc bude ještě předmětem dalších jednání.

Podle neoficiálních informací nynější vláda chce platby za státní pojištěnce zmrazit na loňské úrovni, přestože minulá vláda rozhodla o jejich navýšení o 200 korun na 1960 korun od letošního ledna. Tímto opatřením, které by platilo od dubna, by podle České televize stát letos ušetřil 10,8 miliardy korun. Stát platí zdravotní pojištění například za důchodce, děti, nezaměstnané nebo vězně. Nový návrh rozpočtu má vláda schvalovat ve středu, ještě předtím se má sejít tripartita.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) má podle své mluvčí Viktorie Plívové informace o tom, že by kabinet mohl o zmrazení jednat. Bez dalších detailů návrhu je ale podle ní bezpředmětné záměr komentovat. "Lze pouze konstatovat, že zmrazení plateb za státní pojištěnce by pro celý systém znamenalo výpadek ve výši téměř 15 miliard korun. Pokud by zároveň měly zůstat úhrady zachovány na současné úrovni, musela by například VZP určitě využít prostředky z rezerv vytvořených v předchozích letech," uvedla na dotaz ČTK Plívová. Ředitel VZP Zdeněk Kabátek už v prosinci ČTK řekl, že pojišťovna letos zřejmě spotřebuje veškerou rezervu, kterou má na běžném účtu základního fondu, ze kterého se hradí zdravotní péče. V roce 2023 tak bude muset sáhnout do rezerv ostatních fondů, čímž dojde k vnitřnímu zadlužování.

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich ČTK sdělil, že se pojišťovny připravují na jednání s ministry zdravotnictví a financí a čekají na konečnou podobu státního rozpočtu. "Počítáme s tím, že nová vláda bude směřovat k úsporným opatřením. Zatím ale nechceme spekulovat o jejich podobě a výši. (...) Podle reality pak bude namístě spočítat, jaké dopady by úspory měly a jaká opatření by měly pojišťovny udělat," napsal šéf svazu, který sdružuje zbývajících šest menších zdravotních pojišťoven.

Engel dnes ČTK řekl, že ministerstvo zdravotnictví odbory o záměru neinformovalo. Podle něj je ale v médiích prezentovaný záměr hazardem ve chvíli, kdy zatím není jasné, jak se bude vyvíjet epidemie covidu-19 a jaké dopady bude mít.

"Zdravotní pojišťovny na navýšené finanční prostředky nastavily své pojistné plány, vydaná úhradová vyhláška již druhý měsíc hradí zdravotnickým zařízením podle dohod, další finanční prostředky bude třeba vynaložit na testování a očkování. Zdravotnická zařízení také očekávají kompenzační vyhlášku, která bude řešit výpadky financí za odloženou péči a další vícenáklady například za energie," uvedly odbory v dopise, pod který se vedle Engela podepsala předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková.

Odbory také připomínají, že pravidelnou valorizaci plateb za státní pojištěnce má vláda ve svém programovém prohlášení. "Ze všech výše uvedených důvodů (...) Vás žádáme, abyste, pokud záměr snížit platby za státní pojištěnce máte, od něho upustili," dodaly odbory.

Teplé letní počasí až do konce srpna slibují ve výhledu meteorologové

10.08.2022 06:30 Až do konce srpna má v Česku podle meteorologů pokračovat relativně teplé počasí. Vyplývá to z…

Babiše na mítinku v Unhošti vypískali odpůrci, v Ústí začaly potyčky

11.08.2022 16:16 Protesty a potyčky mezi příznivci a odpůrci provázely dnes odpoledne mítink předsedy hnutí ANO…

Počasí o víkendu: Teploty budou atakovat třicítku, hrozí i bouřky

11.08.2022 06:30 Druhý srpnový víkend je před námi a při tvoření plánů na něj není třeba nijak zásadně zohledňovat…

Dodávky ropy do Česka budou do konce týdne obnoveny

11.08.2022 12:26 Dodávky ropy do Česka ropovodem Družba by mohly být obnoveny v pátek, nebo v sobotu. České televizi…

Hrátky s ohněm pokračují. Záporožská jaderná elektrárna opět terčem útoku

11.08.2022 16:59 Záporožská jaderná elektrárna, největší v Evropě, byla znovu ostřelována, uvedla dnes ukrajinská…

Česká unie cestovního ruchu kritizuje návrh vyhlášky o nižších teplotách…

11.08.2022 21:58 Aktualizováno Česká unie cestovního ruchu (ČUCR) kritizuje návrh vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) o…

Babiše v Unhošti opět vypískali, v Ústí se do sebe pustili odpůrci a…

11.08.2022 16:16 Aktualizováno Protesty a potyčky mezi příznivci a odpůrci provázely dnes odpoledne mítink předsedy hnutí ANO…

Babiš by mohl oznámit rozhodnutí ohledně kandidatury na prezidenta 28.…

11.08.2022 12:24 Předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš možná oznámí své rozhodnutí ohledně prezidentské…

Poslanci se mají zabývat kontakty šéfa civilní rozvědky 25. srpna

11.08.2022 12:15 Sněmovní komise pro kontrolu civilní rozvědky, tedy Úřadu pro zahraniční styky a informace, se bude…

Senát souhlasí s členstvím Finska a Švédska v NATO

10.08.2022 18:34 Senát dnes podle očekávání hladce schválil rozšíření Severoatlantické aliance (NATO) o Finsko a…

Fiala chce mluvit s Rakušanem o šéfovi civilní rozvědky s kontakty na Rédla

10.08.2022 17:25 Aktualizováno Premiér Petr Fiala (ODS) plánuje promluvit si s ministrem vnitra a předsedou hnutí STAN Vítem…

Lipavský připustil plošné pozastavení víz pro Rusy jako jednu z dalších…

10.08.2022 17:22 Plošné pozastavení víz pro ruské občany členskými státy Evropské unie by mohlo být další účinnou…

Česko zakáže výrobu a prodej jednorázových plastových příborů, schválil…

10.08.2022 17:15 Aktualizováno Česko zakáže výrobu a prodej jednorázových plastových příborů, talířů nebo brček v souladu s…

Senát souhlasí s nasazením až 1200 českých vojáků na východní hranici NATO

10.08.2022 15:02 Na východní hranici NATO asi bude moci být v příštích dvou letech nasazeno kvůli posílení obrany až…

Ukrajinský velvyslanec dostal Stříbrnou medaili předsedy Senátu od…

10.08.2022 13:15 Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes udělil končícímu velvyslanci Ukrajiny v Praze Jevhenu…

Související:

Právě se děje

reklama