Na vládu se snesla kritika. Opatření jsou chaotická a systém brzda - plyn, tvrdí opozice

Dnes vyhlášená opatření proti epidemii covidu-19 nejsou podle opozičních představitelů tak přehledná, jak by podle protiepidemického systému PES měla být. Politici oslovení ČTK hovoří o chaosu, nelogičnosti či systému brzda - plyn. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa jsou nově vyhlášená omezení nutná.

Mikuláš Ferjenčík a Petr Třešňák

Česko přestoupí v neděli 27. prosince ze čtvrtého stupně systému PES do nejvyššího pátého, doprovodí to řada přísnějších omezení, která systém předpokládá, ale i některé výjimky.

Poslanec Pirátů Petr Třešňák ČTK napsal, že kabinet i přes apely pokračuje v "totálním chaosu a nepřehledných opatřeních". "Začne například znovu platit noční zákaz vycházení, jehož potřebnost není podložena žádnými daty ani expertízami. Přitom jde o zásah do svobody občanů," uvedl. Zákaz nočního vycházení je ve čtvrtém stupni od 23:00 do 04:59, od neděle bude začínat už ve 21:00.

Zoufalí jsou podle Třešňáka i obchodníci. "Pátý stupeň PES počítá jen s nákupy základních potřeb, nikde ale není řečeno, co se považuje za základní potřeby. Obchody tedy neměly nejmenší šanci se na vyšší stupeň připravit, netušily, zda zůstanou právě ony otevřené," konstatoval. Za nelogické považuje, že zůstanou otevřené prodejny se střelivem či květinářství. Podle pravidel PES měl navíc vyšší stupeň platit již o Vánocích. "Občané tak opět netuší, čím se vláda řídí a co do budoucna čekat," doplnil.

Místopředseda ODS Martin Kupka uvedl, že strana volala po tom, aby vláda jasně řekla, na základě jakých kritérií rozhoduje o opatřeních v jednotlivých stupních PES. "Nedozvěděli jsme se nic a hlavně se nic nedozvěděla veřejnost. Není také jasné, jak vláda zohledňuje jen pomalý nárůst hospitalizovaných a pacientů s těžkým průběhem," uvedl. Dodal, že se snaží tlačit na vládu, aby komunikovala jasně a dělala srozumitelná opatření. "S ohledem na vážnost situace nemáme žádnou radost z toho, že se jí to znovu a znovu nedaří," doplnil.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ČTK napsala, že vláda se v situaci dál "plácá systémem brzda - plyn". "Bohužel ale ignoruje nutnost širší podpory a pomoci lidem z postižených oblasti, což velmi podrývá jejich ochotu opatření dodržovat," uvedla. Připomněla výzvu TOP 09, ODS a lidovců ke zvýšení kompenzačního bonusu a odpuštění odvodů pro OSVČ. "Dochází-li k omezení výdělků, musí být kompenzace vyšší a vyplacena rychle," řekla.

Předseda SPD Tomio Okamura ČTK napsal, že opatření opět postrádají logiku. "Znovu vyzýváme vládu, aby se soustředila na ochranu 17 procent ohrožené populace, a ostatních 83 procent občanů nechali žít a pracovat jen při základních opatřeních," uvedl.

Filip opatření považuje za nutná. "Protože pandemie zesiluje. A pokud jde o omezení velkých obchodů, tak to je spravedlivé, protože malé obchody jsou také uzavřeny. Není možné aby za prodej potravin a drogerie schovali prodej například textilu," uvedl. Velké supermarkety nesmí podle nových pravidel od neděle prodávat zboží, na které se specializují obchody, které musejí zůstat uzavřené.

Předseda STAN Vít Rakušan České televizi řekl, že původní systém PES se vládě rozpadá pod rukama. "Předvídatelnost není taková, jak jsme předpokládali. Zase se rozhoduje na vládní úrovni, než abychom mohli rozhodnutí podle přehledného systému předvídat," uvedl. Vláda podle něj patrně podcenila situaci před dvěma či třemi týdny. "Data nevyhodnocovala od středy do středy, jak slibovala. Neřídí se vlastním systémem, a znepřehledňuje tak život v Česku," dodal.

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Václav Klaus se o víkendu v Krkonoších zranil

05.12.2021 22:00 Bývalý prezident Václav Klaus o víkendu uklouzl na zledovatělé cestě v Krkonoších a zlomil si…

Soud poslal bývalou barmskou vůdkyni Su Ťij na dva roky do vězení

06.12.2021 16:57 Barmský soud dnes uložil svržené vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij čtyřletý trest za podněcování k násilí…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Budoucí pandemie by mohly být smrtelnější než ta současná, uvedla tvůrkyně…

06.12.2021 11:39 Budoucí pandemie by mohly být smrtelnější než ta současná, uvedla v přednášce vysílané stanicí BBC…

Vůči prezidentovi se nechováme jako servilní žáčci. Pokud pozve kandidáty…

06.12.2021 22:02 Aktualizováno Předseda lidovců Marian Jurečka se vymezuje proti kritice některých pravicových politiků, podle…

Úpravu náhrad vláda dle Havlíčka schvalovat nemusí. Výzvy jsou na nových…

06.12.2021 18:56 Úpravu kompenzačních programů pro podnikatele zasažených v souvislosti s pandemií koronaviru a…

Poslanci ANO požádali o schůzi Sněmovny k zákonům reagujícím na ceny…

06.12.2021 18:18 Aktualizováno Poslanci hnutí ANO požádali dnes o svolání mimořádné schůze Sněmovny mimo jiné k předloze o…

Vláda zatím s opatřeními počká, oznámil Vojtěch

06.12.2021 18:15 Aktualizováno Vláda v demisi chce podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) s dalšími opatřeními…

Prezident Zeman opět pronese vánoční poselství

06.12.2021 17:41 Prezident Miloš Zeman jako každoročně přednese 26. prosince vánoční poselství. Projev bude tradičně…

Langšádlová se sešla s prezidentem Zemanem, hovořili o výzkumu i Izraeli

06.12.2021 16:58 Kandidátka na ministryni pro vědu Helena Langšádlová (TOP 09) dnes odpoledne v Lánech diskutovala s…

SPD napadne u soudu vyhlášku ministerstva o povinném očkování proti covidu…

06.12.2021 16:48 Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) napadne u soudu vyhlášku, kterou se chystá…

Zeman chce se jmenováním předsedy NSS počkat na ministra

06.12.2021 15:37 Prezident Miloš Zeman chce se jmenováním předsedy Nejvyššího správního soudu (NSS) a nového…

Kulhánek odsoudil verdikt soudu, který Su Ťij uložil čtyřletý trest vězení

06.12.2021 15:00 Aktualizováno Ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD) odsoudil verdikt barmského soudu, který uložil…

Kupka jednal se Zemanem. Stavět chce desítky kilometrů dálnic ročně

06.12.2021 12:28 V dalších letech by se měly v Česku podle kandidáta na ministra dopravy Martina Kupky (ODS) stavět…

Související:

Právě se děje

reklama