Načasování rozhodnutí ÚS je extrémně špatné, míní Vondráček

Načasování rozhodnutí Ústavního soudu považuje předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) za extrémně špatné. Podle něj soud dostal svým nálezem zákonodárce pod obrovský tlak a v podstatě způsobil potenciální politickou krizi v Česku. Vondráček to řekl České televizi.

Radek Vondráček
doporučujeme

Ústavní soud (ÚS) zrušil osm měsíců před sněmovními volbami část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů. Nález dopadá už na říjnové volby, podle soudu ale politici mají na změnu zákona čas.

Podle Vondráčka právní úprava nebyla v rozporu v takové míře, aby musela být zrušena. Rozhodnutí ÚS ale respektuje. "Ústavní soud nás tím svým nálezem dostal pod obrovský tlak, v podstatě způsobil potenciální politickou krizi v ČR," řekl Vondráček ČT. Jde podle něj o závažné rozhodnutí, které mělo přijít rozhodně dřív. "Považuju to za liknavost, která ohrožuje stabilitu ČR a právní řád," řekl.

Vondráček by preferoval, aby se zákon přijímal ve všech třech čteních. "Jsme schopni zkrátit lhůty, můžeme třeba i svolat mimořádné schůze, ale věc, kterou schvalují obě komory, by snad měla být projednána řádně, samostatně, ve třech čteních," řekl. Postup bude koordinovat s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS). "Už jsme si telefonovali," dodal.

ÚS rozhodoval na základě podnětu 21 senátorů z různých klubů, jemuž vyhověl jen zčásti. Zrušil klauzuli, jež pro koalice stran a hnutí stanovila pro vstup do Sněmovny sčítání pětiprocentních klauzulí podle počtu subjektů a několik klíčových prvků v systému voleb, včetně rozdělování mandátů v jednom skrutiniu za použití d ́Hondtovy metody. Systém podle soudu znevýhodňoval menší strany. Hlasy voličů různých stran a v různých krajích ve výsledku neměly stejnou váhu. Koalicím stran taky nově stačí pro vstup do Sněmovny pět procent hlasů voličů.

Vondráček České televizi rovněž řekl, že zrušení části zákona možná může poškozovat i strany, které vytvořily koalice. V koalici budou kandidovat Piráti a hnutí STAN a také ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Dodal ale, že změna poškozuje všechny strany, protože mění pravidla hry poté, co už byly vyhlášeny volby.

Kritiku sklidil ÚS i od některých politologů či ústavních právníků. Vytýkají, že rozhodnutí mělo přijít dřív. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) svolal jednání s ostatními politickými stranami, mohla by být už příští týden.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci si v době pandemie odhlasovali vyšší příspěvky

03.03.2021 21:59 Aktualizováno Poslanecké kluby budou letos dostávat na svůj provoz asi o desetinu vyšší příspěvky ze sněmovního…

Blatný nebere jako útok Zemanova slova, že je vyhořelý

03.03.2021 21:41 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nebere jako útok slova prezidenta Miloše Zemana, že na…

Sněmovna upřednostnila verzi stavebního zákona se státními úřady

03.03.2021 19:41 Poslanci dnes rozhodli, že základem pro další projednávání návrhu nového stavebního zákona už…

ODS schválila koaliční dohodu Spolu i podobu kandidátek

03.03.2021 19:15 Vedení ODS dnes schválilo koaliční smlouvu s lidovci a TOP 09 i kandidátní listiny pro letošní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama