Nad sjezdem KSČM visí otazník. Do volby nástupce Filipa zasáhla epidemie

Komunisté zatím nemají souhlas krajské hygieny s konáním volebního sjezdu v Brně, který se má uskutečnit 28. a 29. listopadu. Na 370 delegátů tam má zvolit nové vedení strany včetně nástupce končícího předsedy Vojtěch Filipa, který nechce funkci obhajovat. Sjezd už komunisté kvůli epidemii koronaviru jednou odložili, měl se uskutečnit v dubnu.

Vojtěch Filip
doporučujeme

Filip ČTK řekl, že krajská hygiena souhlas s konáním akce nedala, čeká na další vývoj epidemie a centrálních opatření. "Nová opatření jsou daná do 20. listopadu. Pokud se něco změní nebo nezmění, jsou ochotni jednat," uvedl na adresu hygieniků. O možných variantách konání sjezdu budou komunisté jednat v pátek na Výkonném výboru, definitivní rozhodnutí pak učiní zřejmě až Ústřední výbor 14. listopadu.

Filip uvedl, že kvůli dodržení rozestupů mezi delegáty komunisté neuvažují o konání sjezdu ve zkrácené verzi v Nymburku, jak dřív zaznělo. Podle vyjádření brněnské hygieny, které má ČTK k dispozici, není mezi nyní platnými výjimkami ze zákazu pohybu lidí konání sjezdů či obdobných shromáždění. Otázkou ale je, jaká pravidla budou platit za necelý měsíc.

"Samozřejmě je možnost sjezd posunout, uvidíme, co za 28 dní bude, jak bude postupovat uvolňování," řekl ČTK jeden z kandidátů na předsedu KSČM poslanec Leo Luzar. "Jelikož víme, že stávající předseda Vojtěch Filip kandidovat nemíní, ostatní se snaží oslovovat delegáty, popřípadě hledat řešení, jak oslovit delegáty. Ale ta covidová doba je složitější," uvedl na dotaz, jak nejistota ovlivní volbu nového vedení.

Filip oznámil, že nebude na sjezdu pozici v čele komunistické strany obhajovat 9. října. Celé vedení KSČM tehdy dalo kvůli neúspěchu v krajských a senátních volbách funkce k dispozici a výkonný výbor je pověřil výkonem funkcí do sjezdu. Filip tehdy uvedl, že na jeho rozhodnutí už nekandidovat měl vliv i jeho zdravotní stav. "Když jsem v únoru prodělal infarkt, tak jsem už na dubnovém sjezdu neměl v úmyslu dál kandidovat," řekl.

Komunisté se ve volbách dostali pouze do čtyř krajských zastupitelstev ze 13. Mají 13 mandátů, proti předchozím volbám ztratili 73 zastupitelů. Podle Filipa ztráta není dána odlivem voličů k hnutí ANO, jako tomu bylo při sněmovních volbách před třemi lety. Část lidí podle stranického předsedy nepřišla KSČM volit. Do druhého kola senátních voleb nepostoupil ani jeden kandidát komunistické strany.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koudelka nedrží ústa a krok s Hradem, Zeman na něj hledá špínu. Vítejte v…

26.11.2020 16:51 KOMENTÁŘ – Neštítí se žádných praktik. Prezident Miloš Zeman dává otevřeně najevo, jak moc mu vadí…

Babiš k epidemii covid: Situace stále není dobrá, rozvolňovat se musí s…

26.11.2020 15:33 Aktualizováno Statistiky epidemie covidu-19 se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nezlepšují tak, jak si vláda…

Babiš: Hamáček slíbil, že ČSSD rozpočet ve Sněmovně podpoří

26.11.2020 14:39 Předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček slíbil, že sociální demokraté návrh státního rozpočtu na příští…

Opozice neprosadila odklad schvalování zákona ohledně Dukovan

26.11.2020 14:37 Aktualizováno Opozice ve Sněmovně neprosadila odklad projednávání zákona, který se týká výkupu elektřiny z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama