Nad sjezdem KSČM visí otazník. Do volby nástupce Filipa zasáhla epidemie

Komunisté zatím nemají souhlas krajské hygieny s konáním volebního sjezdu v Brně, který se má uskutečnit 28. a 29. listopadu. Na 370 delegátů tam má zvolit nové vedení strany včetně nástupce končícího předsedy Vojtěch Filipa, který nechce funkci obhajovat. Sjezd už komunisté kvůli epidemii koronaviru jednou odložili, měl se uskutečnit v dubnu.

Vojtěch Filip

Filip ČTK řekl, že krajská hygiena souhlas s konáním akce nedala, čeká na další vývoj epidemie a centrálních opatření. "Nová opatření jsou daná do 20. listopadu. Pokud se něco změní nebo nezmění, jsou ochotni jednat," uvedl na adresu hygieniků. O možných variantách konání sjezdu budou komunisté jednat v pátek na Výkonném výboru, definitivní rozhodnutí pak učiní zřejmě až Ústřední výbor 14. listopadu.

Filip uvedl, že kvůli dodržení rozestupů mezi delegáty komunisté neuvažují o konání sjezdu ve zkrácené verzi v Nymburku, jak dřív zaznělo. Podle vyjádření brněnské hygieny, které má ČTK k dispozici, není mezi nyní platnými výjimkami ze zákazu pohybu lidí konání sjezdů či obdobných shromáždění. Otázkou ale je, jaká pravidla budou platit za necelý měsíc.

"Samozřejmě je možnost sjezd posunout, uvidíme, co za 28 dní bude, jak bude postupovat uvolňování," řekl ČTK jeden z kandidátů na předsedu KSČM poslanec Leo Luzar. "Jelikož víme, že stávající předseda Vojtěch Filip kandidovat nemíní, ostatní se snaží oslovovat delegáty, popřípadě hledat řešení, jak oslovit delegáty. Ale ta covidová doba je složitější," uvedl na dotaz, jak nejistota ovlivní volbu nového vedení.

Filip oznámil, že nebude na sjezdu pozici v čele komunistické strany obhajovat 9. října. Celé vedení KSČM tehdy dalo kvůli neúspěchu v krajských a senátních volbách funkce k dispozici a výkonný výbor je pověřil výkonem funkcí do sjezdu. Filip tehdy uvedl, že na jeho rozhodnutí už nekandidovat měl vliv i jeho zdravotní stav. "Když jsem v únoru prodělal infarkt, tak jsem už na dubnovém sjezdu neměl v úmyslu dál kandidovat," řekl.

Komunisté se ve volbách dostali pouze do čtyř krajských zastupitelstev ze 13. Mají 13 mandátů, proti předchozím volbám ztratili 73 zastupitelů. Podle Filipa ztráta není dána odlivem voličů k hnutí ANO, jako tomu bylo při sněmovních volbách před třemi lety. Část lidí podle stranického předsedy nepřišla KSČM volit. Do druhého kola senátních voleb nepostoupil ani jeden kandidát komunistické strany.

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje